Microsoft Visual Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Neredeyse her konuda olduğu gibi insanların işlerini kolaylaştırmayı bir vazife olarak gören Microsoft, kodlama konusunda da el atıp yazılımcıların işini kolaylaştırmıştır. Önceden pek çok sorun ve zorluk içeren yazılım dünyası Microsoft’un sunmuş olduğu çözümler sayesinde kolay bir şekilde çözülür hale geldi. Microsoft Visual Studio da bu ürünlerden birisi olup yazılım dünyasında devrim yaratan programlardan birisidir. Biz de bu içerikte Microsoft Visual Studio nedir? sorusuna ve merak edilen bütün sorulara cevap verip önemli detaylara değindik.

Microsoft Visual Studio Ne İşe Yarar?

Microsoft Visual Studio nedir sorusunun cevabı ise neredeyse var olan bütün programlama dillerini kullanarak çeşitli uygulamalar, web araçları, internet sitesi ve programlar yapabilmenize olanak veren bir araçtır. IDE yani entegre bir geliştirme ortamı olan Microsoft Video Studio ile yapılabilecek şeylerin sınırı bulunmaz. Neredeyse var olan bütün programlama dillerinde desteklemesi büyük bir kullanım kolaylığı verir. Hem kod üretip hem de yönetmeye olanak veren Visual Studio sizlere büyük bir kullanım kolaylığı sunar.

Microsoft Visual Studio ile Neler Yapılır?

Microsoft’un bu programı geliştirilmesindeki amaç yazılım dünyasında yer alan kişilerin işini kolaylaştırmaktır. Yapay zeka destekli olarak geliştirilen bu yazım normalde oldukça vakit alacak bir işi daha kısa sürede tamamlamayı mümkün kılar. Konuyu daha iyi anlayabilmek açısından Visual Studio yapabileceğiniz şeylerin neler olduğunu aşağıdan öğrenebilirsiniz.

 1.   Kod düzenleme ve hata ayıklama
 2.   Diğer programlama dilleri ile entegre çalışma
 3.   Arayüz tasarlama
 4.   Kullanım alanını eklentiler ile genişletme

Kod Düzenleme ve Hata Ayıklama

Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız kodları düzenleme ve hata ayıklamanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Özellikle karmaşık sistemler için tek bir dil kullanılarak yazılmış olan kodları düzenlemek ve hatalarını bulmak oldukça zor olabilir. İşte Microsoft Visual Studio da tam olarak burada devreye girip yazılım dünyasında kullanıcıların işini kolaylaştırır. Yapay zekâ destekli bu program halihazırda yazmış olduğunuz kotlardaki hataları kısa süre içerisinde bulup düzenleme imkânını sizlere verir. Bu sayede tek bir noktalı virgül veya yanlış parantez yüzünden bütün kod dizinine göz atmanıza aramanıza gerek kalmaz.

Entegre Çalışma

Microsoft Visual Studio tarafından size sunulan bir diğer avantaj ise var olan bütün programlama dilleri ile entegre bir şekilde çalışabilmesi olur. Dünya üzerinde kullanılan bütün programlama dillerine destekleyen Microsoft Visual Studio hangi dili hakim olursanız olun avantajlarından faydalanmanıza imkan tanır. Bu sayede tek bir programlama dilinin kısıtlamalarından kurtulup daha geniş bir alana hitap edebilmeniz mümkün hale gelir. Sadece bununla da kalmayarak kullanmış olduğunuz bu diğer programlama dilleri için de hata ayıklama ve düzenleme desteğini sürdürür. Bu da her bir kod parçacığı için farklı diller derleyici açma sorununu ortadan kaldırır.

Hata ayıklama ve düzenlemenin yanı sıra Visual Studio farklı programlama dilleri için de diğer fonksiyonlarını yerine getirmeye devam eder. Aşağıdan Microsoft Visual Studio’nun desteklemiş olduğu bazı programlama dillerini görebilirsiniz.

 

 1.   JavaScript
 2.   Typescript
 3.   CSS
 4.   HTML
 5.   C++
 6.   Ve daha yüzlercesi

 

Entegre çalışan sistemler sayesinde tek bir programlama dilinin sizlere sunmuş olduğu kısıtlamalardan kurtulup daha geniş bir alanda çalışma imkânı bulabilirsiniz. Buna ek olarak diğer programlama dillerinin sağlamış olduğu avantajlardan her türlü projenizde faydalanabilir ve işlerinizi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. 

Arayüz Tasarlama

Microsoft Visual Studio kullanarak yapabileceğiniz bir diğer şey ise arayüz tasarlama olarak bizleri karşılar. Sizin de bildiğiniz gibi günümüzde kullanılan bütün uygulamaların, programların, oyunları ve hatta araçların bir arayüzü bulunur. Bu arayüzleri tasarlamak için ise tercih edilebilecek en iyi ortam Microsoft Visual Studio’dur. Çeşitli fonksiyonları, desteklediği yüzlerce dil, kullanım kolaylığı ve yapay zekâ desteği sayesinde arayüz tasarlamak Microsoft Visual Studio ile her zaman olduğundan daha kolaydır. Kısa süre içerisinde tamamlanıp hayata geçirilen arayüzler Microsoft Visual Studio sayesinde daha kolay bir şekilde tasarlanabilir. Aşağıda Microsoft Visual Studio’nun sizlere sunmuş olduğu bazı arayüz tasarımları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 1.   Windows form tasarımcısı
 2.   Web tasarımcısı
 3.   WPF tasarımcısı
 4.   Veri tasarımcısı
 5.   Sınıf tasarımcısı
 6.   Eşleştirme tasarımcısı

Visual Studio kullanarak geliştireceğiniz arayüzleri kullanıcı dostu yapma imkânı bulabilirsiniz. Sizin de bildiğiniz gibi pek çok yazılım dili kaliteli arayüzler tasarlayabilmek için yeterli olmaz. Bunun nedeni ise söz konusu programlama dillerinin her türlü fonksiyonu yerine getirememe açığı olur. İşte böyle durumlarda Visual Studio’dan yardım alarak daha geniş olanakları kullanma imkânı yakalayabilirsiniz. Böylelikle geliştirmek istediğiniz arayüzlerin kullanıcı dostu olmasına olanak verebilirsiniz. Kolay ve akıcı bir şekilde kullanılan bu arayüzler sayesinde gerçekleştirmek istenilen bütün eylemleri daha hızlı bir şekilde müşterilerinize sunabilirsiniz.

Eklenti ve Uzantı Desteği

Kullanım alanını daha da genişletebilmek adına Microsoft Visual Studio eklenti ve uzantı kullanmaya imkân verir. Programın işlevselliğini artırmak adına hayata geçirilen bu fonksiyon ile Microsoft Visual Studio’yu başka uzantılarla kullanabilmeniz mümkün olur. Makrolar, eklentiler ve paketler olarak karşımıza çıkan uzantılar Visual Studio’nun kullanım alanını genişletebilmek için geniş bir kütüphaneye sahip olur. Makro olarak tabir edilen uzantı tekrar eden işlemleri ve görevleri gerçekleştirebilmek için kullanılır.

Eklentiler ise Microsoft Visual Studio’ da yer alan entegre sistemlere erişebilmenize olanak tanır. Bu uzantılar sayesinde kullanım alanı oldukça genişleyen Visual Studio her geçen gün daha fazla talep gören ortamlar arasında bulunur. Size kolay bir şekilde arayüz, mobil uygulama, internet siteleri ve programlar tasarlamaya olanak veren Visual Studio ile aynı zamanda kariyer basamaklarını daha hızlı bir şekilde tırmanabilirsiniz. Ayrıca pek çok şirket ve kurum özellikle yazılım alanında faaliyete devam eden kişileri işe almadan önce Visual Studio konusunda uzmanlık arar. Kısacası çoğu zaman yazılım eğitimi almadan sektörün içinde yer almak pek mümkün değildir. 

Microsoft Visual Studio’nun Desteklediği Ortamlar

.NET tabanını baz alarak çalışan Microsoft Visual Studio yeni projeler üretebilmek için aynı zamanda ASP.NET gibi teknolojinin ulaşmış olduğu en üst noktalardan faydalanmanızı sağlar. Bu sayede zorlu görevlerin altından kalkmak pratikte daha kolay hale getirilmek istenilen görevler için ideal bir ortam olur. Aşağıda yer alan ve Microsoft Visual Studio tarafından desteklenen bazı programlama dillerini görebilirsiniz.

 1.   Microsoft Visual C++
 2.   Microsoft Visual C#
 3.   Microsoft Visual Basic
 4.   Microsoft Visual Web Designer
 5.   C
 6.   C#
 7.   C++
 8.   C++.NET
 9.   JavaScript
 10.  Typescript
 11.  CSS
 12.  HTML

Microsoft Visual Studio Kullanımı

Temel olarak oldukça basit bir kullanıma sahip olan Microsoft Visual Studio iyi bir eğitimden sonra aktif olarak kullanabileceğiniz ortamlar arasında yer alır. Bu eğitimlere internet üzerinden verilen kurslar vasıtası ile kolaylık ve erişebileceğiniz gibi SmartPro uzmanları tarafından sizlere verilen eğitimlerden de faydalanabilirsiniz.

Alanında uzman olan kişilerin vereceği yazılım eğitimi ile size ait olan programlar, arayüzler, web siteleri ve mobil uygulamalar tasarlayabilirsiniz. Aynı zamanda sertifikalı olarak olacağınız bu eğitim ile CV’nizi daha iyi gösterme imkânı yakalayabilirsiniz. İleride erişmek istediğiniz noktalara daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve Microsoft Visual Studio yardıma ile zorlu projeleri kolay bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Buna ek olarak Smart Pro uzmanları tarafından verilen uygulamalı eğitimlerden faydalanarak Visual Studio’yu gerçek hayatta nasıl kullanabileceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Uygulamalı olarak yürütülen eğitimler sayesinde gerçek hayatta programı kullanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Bu yazımızda Microsoft Visual Studio Nedir? Nasıl Kullanılır? sorularını cevapladık. Yazımızı okuduktan sonra bu konuyla alakalı sorularınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/internet-uzerinden-yazilim-egitimi-almanin-avantajlari/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Microsoft Visual Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
yazılım uzmanlığı eğitimi