Microsoft Office genel anlamda gerek bireysel gerekse kurumsal olarak oldukça fazla kullanılan paket programdır. Excel, Word, PowerPoint, Access, Outlook, OneNote gibi programları içinde barındıran bir programlar bütünüdür. Geniş ve kapsamlı bir kullanıma sahip olmaları nedeniyle de hemen hemen her iş alanında istenilen bir özellik haline gelmiştir.

Son dönemlerde iş yerlerinde verileri analiz etme, raporlama, yorumlama oldukça önem kazanmıştır. Bu yüzden de bu programlara hakim olan çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

1. Microsoft Office programı özellikleri?

Microsoft Office programlarını tam olarak bilen kişilerde analiz etme, raporlama ve yorumlama gibi özellikleri mevcut durumdadır. Öncelikle Word programından bahsedecek olursak; bu program pek çok alanda işimize yaramaktadır.

Word programı eğitim hayatımızın en başından iş hayatımıza kadar her dönemde sıkça kullandığımız ve en küçük bir yazı işi için bile kullandığımız bir araç haline gelmiştir.

 

Outlook ile de birlikte çalışma özelliğine sahip olduğu için de yazılan yazıyı anında mail yoluyla hızlı biçimde iletme gibi bir kolaylık sağlamaktadır. Çalışma hayatında hazırlanan raporların doküman haline getirilmesi için Word programı uygun ve doğru bir programdır.

Aynı şekilde eğitim hayatında da projeler, tezler, sunumlar gibi birçok çalışmayı doküman haline dönüştürmek, çalışmaların taslağını oluşturmak gibi fayda sağlayan ve hayat kurtarıcı bir programdır.

Word programı genel anlamda oldukça işe yarayan ve etkinliği kolay kolay bitmeyecek olan kaliteli bir programdır. Bir diğer önemli program da Excel’dir. Excel programı küçük işletmelerden büyük işletmelere, liseden üniversiteye, üniversiteden doktora eğitimine kadar hem iş hayatının her aşamasında hem de eğitim hayatının her döneminde kolayca kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir programdır.

2. Microsoft Office kullanım alanları?

En basit düzeyde tanımlayacak olursak sayısal ve finansal hesaplar yapmaya yardımcı olan, veri girme ve verileri analiz edecek testler uygulama gibi olanakları olan önemi oldukça büyük bir programdır.

Akla gelebilecek her türlü sektörde, her türlü kurumda Excel programı aktif olarak kullanılmaktadır. İş yerlerinde mali tablolar oluşturma, şirket gelir giderlerini hesaplatma, çalışan maaşlarını girme, yapılan satıştaki istatistiki verileri bulma, bu tüm girilen verilerin farklı açılardan analizini yapma gibi birçok faydası ve kolaylığı mevcut olan Excel programının önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Değineceğimiz üçüncü program PowerPoint programıdır. Bu program sayesinde iş hayatında veya eğitim hayatında tüm MS Office programlarında da olduğu gibi her alanda kolayca bu programı kullanmak mümkündür. Bu programın amacı ise farklı alanlarda yapılan projeyi, yapılan çalışmayı sunum haline getirerek müşteriye, yöneticiye, eğitimciye yani ilgili kitleye sunmaktır.

Bu amaç ışığında oldukça başarılı sonuçlar doğuran bir programdır diyebiliriz. Bu nedenle de her zaman sunum denildiğinde ilk akla gelen, ilk tercih edilen programdır. Son olarak da Outlook programına göz atacak olursak; iş hayatının dışa açılan bir kolu diyebileceğimiz bir programdır.

Şirket içi ve şirket dışı yazışmaların derlendiği ve paylaşıldığı, toplantı tarihlerinin otomatik olarak mail yoluyla iletildiği bir programdır. Kısacası iş hayatındaki düzenin ve programlı olmanın bir numaralı yardımcısıdır.

Aynı zamanda farklı farklı kişilerden, şirketlerden gelen mailleri Outlook programının özelliklerini kullanarak gelen yere göre gruplamak mümkündür. Bu da şirket içindeki karmaşaya son vererek oldukça düzenli bir arşiv oluşturmaktadır.

3. Microsoft Office programları kursları faydaları?

MS Office programlarının temel olanları; Word, Excel, PowerPoint, Outlook olarak kullanıma ve oluşturulma tarihine göre belirlenmiştir.

Bu nedenle de Microsoft Office bilgisi özellikle bu belli temel programların bilinmesi iş hayatında ve diğer tüm durumlarda da oldukça önemli hale gelmiştir. Bu sebeple de kişiler MS Office eğitimlerine katılarak bu açığı kapatmaya çalışmaktadırlar.

En iyi Microsoft Office kursları sayesinde bu paket programı öğrenmek hızlı ve kolaydır. En uygun fiyatlı MS Office kursları ile maddi olarak zorlanmadan bu eğitim programlarına dahil olmak oldukça kolaydır.

Böylece Microsoft Office programı kursları en çok tercih edilen kurslar arasında yer almaktadır.

Gerek verilen eğitimin kalitesi, gerek kurs fiyatlarının herkesin bütçesine hitap ediyor olması Microsoft Office programı kurslarını tercih edilen kılmaya devam etmektedir. Ve önemi de her geçen gün daha da artış göstermektedir diyebiliriz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/microsoft-yazilim-uzmanligi-egitimi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.