Tüm işletim sistemleri

Öncelikli olarak işletim sistemleri kullanım alanlarına göre bilmemiz en önemli kavramlardan biridir. İşletim sisteminin başlıca kullanıldığı alanlar içerisinde, gelişmiş beyaz eşya gereçleri, bilgisayarlar, oyun konsolları ve cep telefonlarında bulunan donanımları sistemli bir şekilde yöneten yazılım bütünlüğüdür.

İşletim Sistemlerinin Kullanım Alanları

Gelişen teknoloji ve dijital dünyasında hemen hemen her elektronik ve mekanik gereçlerde donanımlar bulunmakta ve bu donanımları yöneten işletim sistemi bulunmaktadır. Eski yıllarda sadece bilgisayar, oyun konsolları, akıllı telefonlar ve elektronik ürünlerde bulunan işletim sistemleri, şimdi ise aksesuar olarak kol saatleri, kulaklıklar ve hatta otomobiller bile yüksek donanımlı sistemlerle işlemektedir. Dünyada en eski işletim sistemlerini göz önüne aldığımızda Mac, OS X, Linux ve Android en yaygın tercih edilen işletim sistemlerinin başında gelmekteler.

İşletim Sistemlerinin Çalışma Prensibi

İşletim sistemini bilgisayar üzerinden örnekleyecek olursak, bilgisayarın Start tuşuna basıldı andan itibaren işletim sistemi devreye girer. Dolayısıyla tüm donanımları adeta emir komuta şeklinde yürütmeleri sağlar. Bilgisayar ekranında bulunan tüm uygulamalar, eklentiler ve tüm yönetim yine aynı şekilde işletim sistemi aracılığıyla işlenmeye başlar. İşletim sistemi daha ilk aşamada bilgisayar veya elektronik ürünün üretildiği andan itibaren yüklenir ve o cihazın açıldığı her an devreye girerek vazifesini sürdürür. Aynı zamanda istenmesi durumunda, cihazın mevcut işletim sistemi sıfırlanarak farklı bir işletim sistemi kurulması da mümkündür.

En Yaygın Olan İşletim Sistemleri

Dünyada yaygın olarak kullanılan birçok işletim sistemi bulunmaktadır, bunları incelediğimizde özellikle Windows ve UNIX ilk sırada yer alan markalardır. Genel olarak masaüstü bilgisayar ve tabletlerde kullanılan Windows işletim sistemi, bilgisayar piyasasında ortalama %85 – %92 pazara sahiptir. İşletim sistemleri gelişen teknoloji sayesinde sürekli güncellenmek de ve farklı versiyonları geliştirilmektedir. İşletim sistemlerini kısım olarak ayıracak olursak iki farklı işletim sistemi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi açık kaynak kod olan, diğer ikinci ise kapalı kaynak kodları olan. Açık kaynak kod olan işletim sistemi dışarıdan oluşacak her türlü girişim için açık olmakta ve tamamen geliştirmeye hazır bir biçimdedir. Diğer kapalı kod işletim sistemi ise, dışarıdan kesinlikle erişimi yoktur ve herhangi bir geliştirme için yetkilendirmesi bulunmamaktadır.

En Çok Tercih Edilen İşletim Sistemleri Hangileridir?

Geçmişten tarihten günümüze kadar birçok global marka ve işletme farklı sistemler geliştirmiştir. Fakat içinde bulunduğumuz teknoloji dünyasında belli başlı yazılımlar varlığını sürdürmektedir. Günümüzde varlığını sürdüren ve en fazla tercih edilen işletim sistemlerini el aldığımızda en fazla 6-7 tane markanın bilinirliği halen sürmektedir. Bu markalara baktığımız zaman Linux ve Windows başta olmak üzere, Android, Mac Os, Pardus, Chromium ve Amiga, en fazla tercih edilenlerdir.

 

Microsoft Windows İşletim Sistemi

1985 yılında Microsoft firması tarafından kullanıma sunulan Windows, sürekli gelişen teknolojiye yönelik yatırımlarını sürdürmekte ve halen marka popülerliğini korumaktadır. Her ne kadar kişisel bilgisayarlar için geliştirilse de günümüzde global teknoloji şirketleri de başta olmak üzere birçok alanda kullanımı devam etmektedir.

Linux İşletim Sistemi

Günümüz teknoloji dünyasının yakından tanıdığı ve ismi adeta filmlere, kitaplara konu olmuş mucitlerden Linus Torvalds, 1991 senesinde Linux işletim sistemini ortaya çıkarmıştır. İlk çıktığı günden, günümüze kadar en fazla tercih edilen işletim sistemlerinden biridir. Özellikle Android ve Pardus gibi birçok işletim sistemleri bile, Linux aracılığıyla piyasaya çıkmışlardır.

Pardus İşletim Sistemi

2003 Yılında TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş ve günümüzde milli işletim sistemi olarak rağbet görmektedir. Oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kurulumu gerçekleştirilen Pardus, özellikle kamu kurumları ve bazı kuruluşlarda, masaüstü bilgisayarlarda çok fazla tercih edilmektedir.

Chromium İşletim Sistemi

Linux çekirdeği baz alınarak geliştirilen ve birçok farklı alanda kullanılmaya başlanan Chromium, Google Chrome firması tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Kolay kullanışlı ve güvenli bir alt yapısı olmasından dolayı kullanıcılarının git gide artmasını sağlamaktadır.

Amiga İşletim Sistemi

Özellikle kişisel bilgisayarların işletim sistemi için tercih edilen Amiga kendine has özellikleri sayesinde oldukça iyi rakamda kullanıcısı bulunmaktadır. AmigaOS’un çekirdeği, sistemde bulunan Kickstart olarak bilinen ROM alanında bulunmaktadır. AmigaOS geliştirildiği günden belli yüksek performans alınan, esnek olması, gerekli donanımda olmasından dolayı tercih edilen en iyi işletim sistemlerinden biri olmaktadır.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/excel-kullanimi-icin-puf-noktalar/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.