Linux işletim sistemi

İleri teknoloji ürünleri arasında yerini alan Linux işletim sistemi, ücretsiz ve açık kaynaklı olmasından dolayı, özellikle profesyoneller için tercih edilmektedir. Öncelikle ilk olarak işletim sisteminin ne olduğu öğrenmek gereklidir ve ardından Linux işletim sistemi hakkında detaylı bilgiler algılanabilir.

Linux İşletim Sistemi Ne İşe Yarar?

Kısaca işletim sistemi nedir? genel anlam olan işletim sistemini ele alacak olursak; tüm bilgisayarların ve mobil cihazların bünyelerinde bulundurdukları uygulamaların işletilebilmesi için, tüm donanımların aktif şekilde görev alması için, bir takım yazılım gerekliliği bulunmaktadır. İşletim sistemi tüm bu cihazlarda bulunan, donanımların aktif hale gelmesini sağlayan ve daha doğrusu tüm sistemin yönetilmesini sağlayan yazılım bütünlüğü diyebiliriz. Bir bilgisayar ve mobil cihazların çalışması için, işletim sistemi mevcut olmalıdır, işletim sistemi olmadan hiçbir cihaz işe yaramadığı gibi, aynı zamanda cihazlara uygun donanımlar mevcut değilse, işletim sistemi de bir görev yapmamaktadır.

Linux Yazılımı Nasıl Gelişti?

Linus Torvalds ismi belki birçoğumuza yabancı gelebilir, Linus Torvalds 1991 yılında Linux işletim sistemini ortaya çıkaran kişidir. Kullanıma başlandıktan sonra özellikle yazılımın açık kaynak olduğundan dolayı, bazı kurumsal firma ve bireysel kullanıcılar tarafından gün geçtikçe geliştirilerek günümüze kadar halen geliştirilmesi sürmektedir. Bazı kurumsal markalara baktığımızda öncelikle Ubuntu isimli işletim sistemi dahi yine aynı şekilde Linux tabanlı olarak yazılmıştır ve oldukça profesyonel dizaynla kullanıcılara sunulmuştur. Ülkemizi örnek verecek olursak, TÜBİTAK tarafından Pardus işletim sistemi Linux kaynak kodları ile programlanmıştır. Özellikle Pardus işletim sistemi sayesinde şu an bazı eğitim merkezlerimizde bulunan akıllı tahtalarımıza yüklenmiştir ve eğitim amaçlı kullanılmaktadır. Bu devasa yazılım bütünün sayesinde gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada sürekli bazı sistemler Linux sistemi ile geliştirilmektedir.

Linux Neden Çok Fazla Tercih Ediliyor?

Bu işletim sisteminin bu denli dünyada tercih edilmesinin öncelikli nedeni, tamamen açık kaynaklı olması ve ücretsiz olmasından dolayıdır. Açık kaynaklı olduğu gibi tüm dünyada milyarca cihaz üzerinde işlemleri sürdürürken belki de her saniye sürekli olarak, yeni gelişimlerle donanımı yükseltilmektedir. Bilindiği üzere birçok işletim sistemi belirli ücret karşılığı işletim sistemi lisansı satışı yapmaktadır. Linux işletim sisteminin, diğer işletim sistemlerine göre tamamen ücretsiz olması ve birçok donanıma da tamamen uyumlu çalışmaktadır. 

Linux Kullanımı Daha Ekonomik Olmaktadır

örneğin Microsoft, Windows 10 sürümü dünyada tüm kullanıcılar için, oldukça büyük ses getirmiştir. Windows 10 ilk olarak belirli süre zarfında ücretsiz geçişlere olanak sağlarken, belirli süre sonrası hayli yüksek meblağ ücret talep etmişti. Aynı zamanda Microsoft Office program ve donanımlarını da göz önüne aldığımızda yüksek meblağlarla karşılaşmaktayız. Oysa ki Linux işletim sistemi birçok donanıma uyumlu olduğu gibi, alternatif Office programları kullanmak içinde oldukça uygun bir yazılımdır. Diğer taraftan hemen hemen tüm kullanıcıların bildiği Android işletim sistemi dahi Linux tabanlı çalışan bir işletim sistemidir. Bu nedenle Android elektronik cihazlar, akıllı telefonlar, TV, iş sektöründe kullanılan cihazlar başta olmak üzere birçok alanda sorunsuz şekilde işleyişini sürdürmektedir.

Nasıl Linux İşletim Sistemi Uzmanı Olunur?

Öncelik olarak sürekli gelişen teknoloji ve günümüz dijital dünyasında yer alan her birey kesinlikle Linux hakkında eğitim almalıdır. Özellikle yazılım uzmanları bu eğitimi alarak daha yüksek bilgiye sahip olabilir ve bulundukları iş pozisyonundan daha yüksek yerlere çıkabilirler. Linux eğitimi alabilmek için öncelik olarak, bu alanda markalaşmış eğitim merkezleri ile irtibat kurulmalıdır. Eğitim sürecinin özelliklerini, süresini, alt yapısını ve uygulamalı olup olmadığı öğrenilmelidir. Öncelik olarak gelişen teknolojiyi yakından takip etmeli, sadece Linux hakkında değil birçok gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Unutmamak gereklidir ki Linux tüm donanımların işletilmesi için görev alan bir yazılım bütünüdür.

Linux İşletim Sistemi Uzmanlık Eğitimi Kimler Almalı?

Öncelik olarak teknoloji ve dijital dünyanı kendine meslek edinenler, bireysel olarak kendini geliştirmek isteyenler ve en önemlisi ise mevcut bilgisini geliştirmek isteyenler kesinlikle eğitim almalıdır. Mesleki kategori olarak ele alırsak, yazılımcılar, web tasarımcıları, elektronik uzmanları ve teknoloji ile uğraş veren herkes uzmanlık eğitimi almalıdır. Bu konuda Smartpro.com.tr tüm yazılım dili, programlama ve donanımlar üzerine, tamamen konusunda uzman eğitmenler tarafından uygulamalı eğitimler vermektedir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/grafik-tasarim-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.