İlk önce Smartprodan önceki hayatına değinmek isterim.

-Küçükken ne olmak isterdin? Neler ilgini çekerdi?

Küçükken abim beni yazılıma teşvik ederdi, daha ilkokul 6-7. Sınıftayken, o zamanlar visual basic tarafında bişeyler yapmaya çalışırdım çocuktum daha bu benim ilgimi çok çekti ve yazılımı sevmeye başladım. Sonraki hayatımda devamlı bişeyler üretmeye bir şeyler yapmaya çalıştım. Sonrasında yine hayatım bu yönde ilerlemeye başladı. Sonrasında Smartpro ile tanıştım.

-Peki hangi üniversiteden mezun oldun? Seçtiğin bölüm idealin miydi yoksa puanının yettiği yere göre mi tercih yaptın? Ve aldığın bu eğitim seni tatmin etti mi?

İstediğim bir üniversiteyi kazanamadım, bu sebeple farklı bir bölüm okudum 2 yıllık bir bölüm okudum. Yazılım mühendisliği okumak isterdim hep ama okuyamadım. Uzaktan öğretim bilgisayar programcılığı okudum. O tarafta da kendimi geliştirdim. Uzaktan okurken de aynı zamanda bir şirkette data base tarafında çalışmaya başladım. Sql sorgular raporlar hazırlamaya başladım.

-Peki Smartprodan eğitim almaya nasıl karar verdin?

Smartpro benim çalıştığım şirkette Logo muhasebe programı kullanılıyordu.Muhasebe finans tarafında uzmanlar yetiştiriyoruz diye, ben ona başvurdum. Sonrasında Smartproda yazılım eğitimlerinin de olduğunu öğrendim ve bu nedenle finans yerine yazılım eğitimine kaydoldum.

-Eğitimin içeriği nasıldı? Seni geliştiren ve tatmin eden bir süreç miydi?

Eğitimin içeriği tabiki de yazılım konusunda uzmanlar bile tekrardan eğitimler alıyor ve öğrenmeye devam ediyor. Burda benim bilmediğim çok şey öğrendim. Kendimi daha ileri bir seviyeye attım ve yapamadığım bazı projeleri eğitimden sonra hayata geçirdim.

– Eğitmeninle iletişimin nasıldı?

Çok iyiydi. Arkadaş gibiydi. İstediğimiz zaman bize yardımcı oluyordu.

-Eğitmeninle olan iletişimin ve aldığın eğitim mezuniyet sonrasındaki süreçte mental anlamda seni nasıl etkiledi? Sana ne gibi katkıları oldu?

Eğitimden sonraki hayatımda kendime özgüvenim yoktu, bazı projeleri almak ve hayata geçirmekten korkuyordum.  Ama eğitimden sonra artık her projeyi sırtlanabileceğime ve yapabileceğime inandım. Bu bana çok büyük bir özgüven kattı.

– Mezun olmadan önce hangi sınavlara girdin , hangi sertifikaları aldın?

Microsoft Frontent Developer sınavına girdim. Bence güzel bir sınav. Çünkü dünyada geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olmak çok önemli. Aynı zamanda İş-KUR’un M.E.B onaylı kurs bitirme sertifikası aldık. Orda da zaten yazılım geliştiricisi ünvanı ile sertifikayı aldık. Global olmasa da yurt içinde kullanabileceğimiz bir belge.

– Peki ne zaman mezun oldun? İş bulma sürecin nasıl gelişti? Yaşadığın zorluklar nelerdi?

2019 başında mezun oldum. Halihazırda bir yerden teklif almıştım. Bu bir iş teklifi değil proje teklifiydi. Bunu geliştirmeye başladım. Zaten burayı bitirdiğimde de projem de bitmişti. Projem kabul gördü. Kurs bitince direkt işe başladım.

-Şu anda nerede çalışıyorsun? Kariyer hedeflerine yakın hissediyor musun?

Şu an outsource olarak Trendyol ile çalışıyorum. Aslında hedeflerime bayağı bir yakın hissediyorum. Çünkü orda bir proje yönetisiyim ve kendime ait projelerim var.

-Miktar sorulmaz ama aldığın maaş seni mutlu ediyor mu? 😀

Ediyor çok mutlu ediyor.

SON SORU :  Son olarak; Eğitim sürecinde olanlara mezun öğrencimiz olarak tavsiyelerin neler olur? Ders çalışma tekniği oluşturdun mu bunun gibi başka ne önerebilirsin?

Ders çalışma taktiği değil de, burda bir şeyler görüyorsak onun üstüne bir şeyler koyup bir proje geliştirmeyi hep hedefledim. Bunun doğrultusunda da başarı geliyor. Kendisi çabalamayan derste gördüğüyle yetinen birinin yazılımcıyım deme şansı yok. Yazılımcı olmanız için ciddi çalışmanız gerekiyor.Hep yeni gelişme var , sadece belli şeylere bağlı kalarak değil, internetteki kaynakların da üzerine çalışmalı. Bir hedef proje belirleyip o projeyi bitirmeli eğitim bitimine kadar. Eğitimi bitirdikten sonra bence o projenin aynısını tekrardan yazmak önemli. Çünkü aradaki inanılmaz farkı görecekler. O insanı tatmin eden bir  duygu ve geliştiğinizi gösteren bir durum. Çalışmaya hevesiniz artacak ve bunun birlikte de gelişim devam edecek.