Firmalar kendilerine nitelikli elemanlar bulabilmek için birçok farklı teknik uygular. En klasik yöntem; işe almak istediği kişinin yeterli niteliklere sahip olup olmadığını anlamak için uygulanan mülakattır. Mülakatlar firmaların üst düzey yöneticileri veya insan kaynakları tarafından gerçekleştirilen bir sözlü sınavdır. Mülakat esnasında firmalar sizlere çeşitli sorular yöneltip karakterinizi, misyonunuzu ve geleceğe olan bakış açınızı daha yakından tanır. Böylelikle istenilen pozisyona uygun olup olmadığınızı kolay bir şekilde belirler. Kariyer hedefi mülakat esnasında en çok sorulan soru olup firmaların olumlu değerlendirme yapabilmeleri için belirleyici unsurlar arasında yer alır. Biz de bu içerikte kariyer hedefi sorusu ile karşılaşırsanız nasıl cevap vermeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlattık.

Sadece Soruya Cevap Vermeyin

Çalışmak istediğiniz firmanın önemli bir konumunda bulunmak istiyorsanız sadece soruya cevap vermek için burada yanıt aramamalısınız. Size verebileceğimiz en iyi tavsiye kariyer hedefini gerçekten benimsemeniz ve bu doğrultuda eylemler gerçekleştirmeniz olur. Buradan veya internetten alacağınız hazır cevaplar ile mülakata katılmaya çalışırsanız başarı oranının düşük olacağını unutmamanız gerekir. Nitekim karşınızdaki insan neredeyse her gün birçok kişiyle işe alım görüşmesi gerçekleştirir. Bu nedenle sizin anlattığınız kariyer hedefi ile uyumlu olacak eylemler gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi kolay bir şekilde anlarlar. Tekrar etmek gerekirse size verebileceğiniz en iyi tavsiye sadece ezberlenmiş kalıpları mülakatlarda söylemek yerine gerçekten başarmak istediğiniz ve şu an halihazırda başlamış olduğunuz söylemlerde bulunmanız olur.

Kariyer Hedefi Nasıl Olmalı?

Kariyer hedefini belirleyen pek çok unsur bulunur. Bu kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte genellikle soruya cevap veren kişinin vizyonu ile değişkenlik gösterir. Her insanın bakış açısı ve hedefleri aynı olmadığı için kimisi genel müdür olmak isterken kimisi sadece işe girmek isteyebilir. Eğer mülakat yaptığınız firma ile uzun yıllar boyunca çalışmak ve bu sektörde kariyer yapmak istiyorsanız belirleyeceğiniz herifler aşağıdaki gibi olmalıdır.

  1.   Her zaman gerçekçi hedefler belirleyin
  2.   Hayalperestliği doğru kullanın
  3.   Kendinize güveniniz olduğunu belli edin
  4.   Arzuladığınız tek şey para olmasın
  5.   Şirkete sunabileceğiniz benzersiz hizmetleriniz olsun

Kariyer Hedefi İçin Gerçekçi Hedef Belirleme

Bir insanın kapasitesini bilip bu doğrultuda hareket etmesi yapılabilecek en güzel şeylerden birisidir. Ama buradaki söylem her insanın bir sınırı olduğu ve gerçekleştirecekleri hedeflerin kısıtlı olduğu anlamına gelmez. Albert Einstein’ın da söylediği gibi insan isterse her şeyi yapabilir. Tek yapmanız gereken kendinize gerçekçi hedefler koyup bu doğrultuda çalışmak ve buna uygun olacak davranışlar sergilemek olur. Mesela mülakat gerçekleştireceğiniz şirkette genel müdür olmak gibi bir hedefiniz olduğunuz düşünelim. İsteyen herkes bu hedefi başarabileceği açık bir şekilde ortadadır. Ama gerçek dünyaya dönecek olursak sadece genel müdür olmak için gerekli olan azmi, çabayı, sabrı ve iradeyi ortaya koyan kişiler bu hedefe ulaşacaktır. Bir kariyer hedefi sorusu ile karşılaşırsanız her zaman gerçekçi olan hedefler belirlemeniz gerekir. Diğer yandan bu hedefleri gerçekleştirmek için halihazırda çalışmalara başlamış olup gerekli azmi ve çabayı ortaya koyduğunuzu göstermelisiniz. Smartpro üzerinden yazılım, grafik tasarım, dijital pazarlama, Excel gibi çok çeşitli online eğitimlere katılabilirsiniz.

Hayalperestlik

Farkında mısınız bilmiyoruz ama dünya üzerinde var olan neredeyse üretilen her şey hayalperest bir insanın dünyasında gerçekleşti. Bir örnek üzerinden giderek olursak bundan 200 yıl önce yaşayan birisine yaklaşık 1 sene süren yolculuğu sadece birkaç saate düşünebileceğinizi söyleseniz size deli gözüyle bakarlardı değil mi! Ama günümüz dünyasında değil birkaç saat yeni geliştirilen projeler ile 30 dakikanın altında dünyanın her noktasında seyahat etmek mümkün hale geldi. Her ne kadar prototip aşamasında olsalar da önümüzdeki 10 yıl veya daha kısa süre içerisinde söz konusu bu hedef gerçek olacak. Peki bir de kariyer hedeflediğiniz sektörde ilgili çok güzel hayallerinizin olduğu ve çalışmak istediğiniz firmayı daha ileri taşıyabilecek projeleriniz olduğunu düşünün. Böyle hayalleriniz varsa ve halihazırda onları eyleme dökmeye başladıysanız karşınıza çıkan kariyer hedefi sorusuna çok güzel cevaplar verebilirsiniz.

Kariyer Hedefi İçin Kendinize Güvenin

Hiçbir firma kendine güveni olmayan kişileri işe almak istemez. Eğer işe aldıkları bütün insanlar kendine güveni olmayan kişilerden oluşuyorsa orada çalışıp çalışmak istemediğinizi bir kez daha düşünmeniz gerekir. Daha iyi anlamak için bir örnek üzerinden ilerleyelim. Diyelim ki siz bir işverensiniz ve firmanız için bir satış temsilcisi işe almak istiyorsunuz. Satış temsilcisinde olması gereken bir nitelik nedir? Kendisini kolay bir şekilde ifade edip firmanın ürün ve hizmetlerini en etkili şekilde pazarlayabilmektir değil mi! Peki kendisine güveni olmayan bir satış temsilcisi bunu gerçekleştirebilir mi? Cevap sizin de söyleyeceğiniz üzere kocaman bir hayır olacaktır. Bu nedenle özellikle kariyer hedeflerinizden bahsederken kendinizden emin bir duruş sergilemeniz gerekir. Burada kendini beğenmişliğe kaçmayıp sadece gerçekleştirmek istediği hedefler konusunda emin olmak püf noktadır. 

Tekrar edecek olursak yapmanız gereken şey kariyer hedeflerinizden bahsederken kendinizden emin bir duruş sergileyip halihazırda bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışmaya başladığınızı göstermektir. Bunun için öncesinde sektöre ve mesleğinize göre kariyer destek eğitimleri almanız sizin lehinize olacaktır.

Para

İnsan kaynakları veya üst düzey bir yönetici ile gerçekleştireceğiniz mülakatta size sorulmadığı müddetçe para konusunu açmamanız gerekir. Zira yapmak istediğiniz işi sadece para kazanmak için değil bunun bir tutku, yıllar boyu arzuladığınız bir iş ve her zaman gerçekleştirmek istediğiniz hedefiniz olduğunu göstermeniz gerekir. Özellikle sektöre yeni adım atıyor ve kariyer basamaklarını yavaş yavaş tırmanmaya başladıysanız size ilk günden 10 bin dolar maaş vereceklerini düşünmeyin. Öncelikle siz kendinizi firmaya ispat edip bahsi geçen kariyer hedeflerini hayata geçirmek istediğinizi vurgulamanız gerekir. Bu sayede muhatabınız olacak kişi sizi yeteri kadar ciddiye alacak ve tek amacınızın para kazanmak olmadığını, firmaya, sektöre ilgili kurumlara bir şeyler katmak istediğinizi görecektir. Siz o kariyer hedeflerini gerçekleştirmek için çalışıp bunları somut eylemleri döktükçe zaten para ister istemez sizin peşinizden gelecektir.

Şirkete Sunacaklarınız

En basit deyimi ile anlatacak bulursak bir firmanın veya şirketin sizi işi almasının nedeni karşılığında bir beklentisinin olmasıdır. Diğer bir deyişle büyümek isteyen firmalar her zaman kendisine bir şeyler katabilecek yeni çalışanları işe almak ister. Zaten kariyer hedefi sorusu ile karşı karşıya kaldıysanız büyük olasılıkla böyle amaçlar güden bir firma olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kariyer hedeflerinizin içerisinde firmaya katılabileceğiniz çok güzel ürün ve hizmetler, yeni fikirler ya da gelişmesine yol açabilecek inovatif yaklaşımlar sunabileceğinizden bahsederseniz size olan ilgileri artacaktır. Ama bunun gerçekleşebilmesi için öncelikle yukarıda bahsi geçen şeylere sahip olmanız gerekir.

Büyük bir kuruluşun yazılım departmanında yer almak istiyorsanız halihazırda yazılım ile ilgili olan gerekli bütün teknik donanıma, bilgiye veya tecrübeye sahip olduğunuzu göstermelisiniz. Ayrıca her gün kendinizi geliştirmek ve daha ileri noktalara taşıyabilmek için gerekli olan bütün kaynaklardan faydalandığınızı, eğitimler aldığınızı ve de sektörü daha ileri bir noktaya taşıyabilmek için gerekli olan çalışmaları yaptığınızı göstermeniz gerekir. Böylelikle size kariyer hedefi sorusunu yönelten insan kaynaklarının karşısında sadece bir hayalperest olarak yer almaz gerçekleştirmek istediği bu hedefler için halihazırda çalışan, gerekli olan çabayı gösteren ve zamanı ayıran kişi olduğunuzu belli edersiniz. 

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/programlama-ve-yazilim-temel-kavramlari/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kariyer Hedefi Sorusuna Nasıl Cevap Vermeliyiz
yazılım uzmanlığı eğitimi