JQuery Nedir? Nasıl Öğrenilir?

JQuery, Javascript ile bağlantılıdır. Javascript ile etkileşim içerisinde olan JQuery bir kütüphane görevi görmektedir. JQuery kullanarak pek çok farklı işlev, oldukça basit kod dizgileri ile gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra JQuery aracılığı ile AJAX ve DOM ile ilgili konuları da kolaylıkla halledebilirsiniz. JQuery, ücretsizdir. Bunun da yanı sıra açık kaynaklı olmaktadır. Aynı zamanda MIT lisansı altında kullanılabilir. Bu nedenlere bakıldığı zaman JQuery’nin neden bu kadar sık kullanıldığını hemen anlayabilirsiniz. JQuery, günümüzde oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu kütüphaneyi öğrenebilmek için öncelikle Javascript hakkındaki tüm detayları ve özellikleri öğrenmeniz gerekmektedir. Bu adımı atar atmaz dünya üzerinde en sık kullanılan kütüphaneyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer siz de bu alana ilgi duyanlar arasında yer alıyorsanız, hakkında daha detaylı bilgi edinerek işlerinizi daha basit ve işlevsel bir şekilde halledebilirsiniz. İşte, JQuery nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar gibi merak edilen soruların cevabı yazımızda… 

JQuery Nedir?

JQuery nedir sorusunun yanıtı için HTML dokümanlarının yönetimi, etkileşim sayfası hazırlama ve animasyon oluşturma gbi konulara odaklanılmalıdır. Bu aracı ile işlemler daha az kod kullanımı ile daha kaliteli ve efektif oluşturulmaktadır. JQuery genel anlamda web etkileşimi sağlayan bir Javascript kütüphanesi olmaktadır. Özetlemek gerekirse; bir Javascript Framework’ü denilebilir. Daha az kod kullanarak bu araç ile çok sayıda slayt ve foto galeri gibi çeşitli görsel materyalleri rahatlıkla üretebilirsiniz. Kullanıcıların en sık kullandığı araçlardan birisi olan JQuery ile mucizeler yaratabilirsiniz.

JQuery Ne İşe Yarar?

JQuery nedir sorusunun cevabını kavradıktan sonra onun bir Javascript kütüphanesi görevi gördüğünü hatırlatmakta fayda var. Geliştiriciler bu kütüphane aracılığı ile pek çok sayıdaki işlevi web sayfalarına ve yazılımlara aktarabilmektedir. Bu kütüphane tüm tarayıcılarda oldukça tutarlı bir biçimde çalışabilmektedir. Bu nedenle her türlü projenizde büyük bir gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Geliştiriciler, web uygulaması ve internet sayfası açarken çoğunlukla Javascript’i tek başına kullansa da Javascript ve JQuery’i ikisi bir arada kullananlarda mevcuttur. JQuery kullanarak pek çok Javascript geliştirmesini daha basit bir şekilde çözümleyebilirsiniz. JQuery ile tüm ihtiyaçlarınızı kolaylıkla halledebilirsiniz. Görselleştirme adına her bir adımda sizin büyük bir yardımcınız olacaktır. İçerisinde barındırdığı sayısız avantaj ile dünyanın en popüler kütüphanesi haline gelen JQuery kesinlikle öğrenmeniz gereken bir araç olmaktadır. 

JQuery Nasıl Kullanılır?

Eğer JQuery nasıl kullanılır diye soruyorsanız, en kısa şu şekilde anlatabiliriz. Öncelikle JQuery dosyasını indirin ve indirdikten sonra proje klasörünüze kopyalayın. Web projenize dahil etmek için öncelikle

<script src=”jquery-1.8.3js” type=”text/javascript”></script> kodunu <head></head>

etiketleri arasına yerleştirmelisiniz. Böylelikle Jquery kütüphanesini projenize eklemiş olursunuz. Örnekte verilmiş olan

“jquery-1.8.3js”

dosya adı olmaktadır. Yani bir örnekleme için kullanıldığı için siz kendi web projeniz için farklı bir dosya ismi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer ki JQuery dosyasını kendi sunucunuz üzerinde tutmak istemiyorsanız, ortak sunucuları işin içine dahil edebilirsiniz. Google web geliştiriciler ile bu konuya rahatlıkla bir çözüm yolu bulabilmeniz mümkün olacaktır.

Hangi JQuery Dosyaları İndirilmelidir?

Özellikle bu kütüphane türünü yeni yeni öğrenmeye ve kullanmaya başlıyorsanız, kafanızın epey karışmış olması büyük bir ihtimaldir. Sıkıntı yaşamamak adına öncelikle elinizde mevcut olan kütüphane üzerine herhangi bir ekleme yapmak istemiyorsanız, yalnızca PRODUCTION dosyasını indirmeniz yeterli olacaktır. Eğer mevcut olan kütüphane üzerine kendi ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak farklı eklemeler yapmak istiyorsanız, bu sefer DEVELOPMENT dosyalarını da indirmeniz gerekecektir. Bu duruma ve indireceğiniz dosyalara kendi öz ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak bakabilirsiniz. En doğru seçimi bu şekilde halledeceksinizdir.

JQuery’nin Kullanıcıya Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

JQuery nedir ve nasıl kullanılır konularını kavradıktan sonra onun pek çok açıdan oldukça kullanıcı dostu bir kütüphane türü olduğunu bilmek gerekiyor. Sırf bu nedenden dolayı bile dünya üzerinde en sık kullanılan kütüphane türü olan JQuery, aynı zamanda sayısız avantaja da ev sahipliği yapmaktadır. JQuery kütüphanesinin içerisinde barındırdığı birkaç avantajı şu şekilde sıralayabiliriz;

  • JQuery kütüphanesi, hem çapraz platform hem de tarayıcı destekli olmaktadır.
  • Element seçimi konusunda oldukça kolay bir kullanım avantajı sunmaktadır. 
  • JQuery kütüphanesi üzerinde çok sayıda özelleştirme seçeneği yer almaktadır.
  • Eğitim ve destek kaynakları açısından zengin bir kütüphane imkanı sunmaktadır.
  • Flash ile karşı karşıya getirildiği zaman kesinlikle daha çok kabul görülen bir platform olmaktadır. Bunun yanı sıra SEO açısından göz önüne alındığı zaman oldukça uygun karşılanmaktadır.
  • JQuery site üzerinde inanılmaz hızlıdır. Bunun yanı sıra kullanıcı dostu olması sebebiyle basit ve hızlı bir şekilde tüm işlemlerinizi halledebilir, kısa süre içerisinde kullanımını öğrenebilirsiniz.
  • Javascript ile yapabildiğiniz çoğu şeyi ve hatta daha fazlasını çok daha az kod kullanarak geliştirebilirsiniz. Bu JQuery’nin belki de en büyük olumlu yanı olmaktadır.

JQuery Kodları Hakkında

JQuery apayrı bir Javascript kütüphanesi olmasına rağmen bu kütüphaneyi daha verimli kullanabilmek adına temel bir şekilde Javascript kodlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer Javascript kodları hakkında en ufak bir bilginiz dahi yoksa kütüphane kullanımı esnasında çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalmanız büyük birer olasılıktır. JQuery hakkında web üzerinde sayısız veri ve kaynak bulabilirsiniz. Hem Türkçe hem de çeşitli yabancı dillerde sunulan bu kaynaklardan faydalanarak kodlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olarak kütüphane kullanımı konusunda kendinizi kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

JQuery, Javascript’in en popüler ve en basit kütüphanesi olmaktadır. Bu, dünya çapında en fazla talep gören kütüphane olmasının en büyük kanıtı olmaktadır. Bunları göz önüne aldığınız takdirde JQuery hakkında çok sayıda kod kaynağı bularak kendiniz geliştirebilirsiniz.

JQuery Öğrenmeye Nasıl Başlanmalı?

Dünyanın en fazla tercih edilen kütüphanesi olan JQuery’i öğrenmek isteyen çoğu kişi bu işe nasıl başlayacağını merak etmektedir. Javascript’in kütüphanesi olan JQuery öğrenebilmek için öncelikle Javascript hakkında bir takım bilgiler öğrenmeniz gerekmektedir. Özellikle Javascript kodlarını öğrenerek, kütüphane kullanımınızı ciddi anlamda etkileyebilirsiniz. Temel düzeyde Javascript öğrendikten sonra JQuery hakkında daha rahat ilerleme kaydedebilirsiniz. Eğer Javascript öğrenimi için iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahipseniz, web üzerinde yer alan çok sayıdaki platformdan bu açıdan faydalanabilirsiniz.

JQuery Nasıl Öğrenilir?

JQuery öğrenmek açısından çok sayıda farklı alternatif bulunmaktadır. Eğer yeterli bir İngilizce bilgisine sahipseniz, JQuery’nin kendi dokümantasyon web sitesi üzerinden faydalanabilirsiniz. En doğru bilgiyi burası üzerinden edinebilirsiniz. Bunun dışında JQuery zaten dünya üzerinde yer alan en gelişmiş, en basit ve en fazla tercih edilen kütüphane olduğu için web üzerinde çok sayıda sitede ve çeşitli platformlarda sağlam kaynaklar bulabilmeniz mümkün olacaktır. Bu göz önüne alındığı zaman bu konu hakkında rahatlıkla kaynak bilgiye erişebilirsiniz. İngilizce kaynağın yanı sıra çok sayıda Türkçe kaynağa erişmekte mümkün olmaktadır.

Javascript’in bir uzantısı olduğu için önceliğinizi Javascript kodlarını ve temellerini öğrenmeye vermelisiniz. Bu aşama esnasında sık sık pratik yapmalı ve web üzerinde yer alan çeşitli kaynaklardan faydalanmalısınız. Bunlara uyduğunuz takdirde en kısa süre içerisinde JQuery hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz. Dünyanın en çok tercih edilen kütüphanesi olan bu platform ile kendinizi ve web uygulamalarınızı geliştirerek, kendi istekleriniz doğrultusunda düzenleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/w3c-nedir-w3c-standartlarinin-onemi-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Net framework