Java Nedir

Logosu kahve fincanı olan Java programlama dilinin, önceki ismi Oak’tı. Geliştiriciler bunu fark edince Endonezya’lı bir kahve markasından esinlendikleri Java ismiyle değiştirdi. Gerçekten de başında uykusuz kalabileceğiniz ve masanızda boş kahve fincanlarının birikmesine yol açabilecek bir programlama dili Java. Logosunun çok da rastgele seçilmediğini düşündürtüyor. Peki yüklemediğimizde hata verip sayfayı açmayan, güncellemediğimizde bizi başka sayfaya yönlendiren bu Java nedir? Karşımıza bu kadar sık çıkan Java’nın kullanım alanı bununla mı kısıtlıdır ya da başka nerelerde kullanılır?

Java Nedir?

Java ilk olarak 1995 yılında James Gosling tarafından tasarlandı. Sun microsystems tarafından da geliştirildi ve piyasaya sunuldu. Başta televizyon için geliştirilen bu programlama dili, o zamanın kablolu televizyon endüstrisi için çok gelişmiş bulundu. Bunun üzerine Gosling, sistem ve uygulama programcılarının tanıdık bulacağı C ve C++ dili ile Java’yı yeniden tasarladı. Diğer C ve C++ dillerine kıyasla daha yüksek ve güvenilir yazılımlar geliştirme olanağı sundu. O günden bugüne Java’nın en çok tercih edilen programlama dili olmasının sebeplerinden biri de Java’nın bu konularda başından beri özenli olması. Yazılımcıların belki de en çok endişe ettiği konulara çözüm getiren bu programlama dili, popülerliğini sürdürüyor.

Java, herhangi bir bilgisayar mimarisine veya herhangi bir platforma bağlı olmadan çalışabilen bir programdır. JVM: Java Virtual Machine olarak adlandırılan Java Sanal Makinesi bunu sağlamaktadır. İstenildiğinde farklı platformlara entegre edilebilen tipik bytecode kullanılır. JVM’de çalıştırılabilen bu kod sistemi Java’nın kullandığı kodlardır. Farklı programlara entegre edilebilmesi sayesinde platform kısıtlaması gibi sorunlar yaratmaz, kullanıcılarına daha özgür bir kullanım alanı yaratır.

Java nedir? Java bir bilgisayar programlama dilidir. Yazılımcıların, bilgisayar komutlarını numerik kodlarla yazmaktan ziyade İngilizce tabanlı kelimelerin oluşturduğu kodlarla yazmasına olanak sağlar. Numerik kodlara kıyasla insanların rahatlıkla aşina olabileceği bu kodların okunması ve yazılması kolay öğrenilir. Bir dilin gramerinde olduğu gibi Java da kendi yazım kurallarına sahiptir. Bu kurallara syntax adı verilir. Programın yazılımı tamamlandığında, yazılanlar bilgisayarın anlayacağı ve işleyebileceği bir dil olan numerik kodlara çevrilir.

Java’nın mottosu WORA (write once, run anywhere) olarak anılır: bir kere yaz, her yerde kullan. Böylece Java’yı destekleyen her platformda yeniden derlemeye gerek kalmadan Java kodları kullanılabilir. Örneğin bir Java programını UNIX’te yazabilir ve derleyebilir, sonrasında hiçbir şeyi değiştirmeden Microsoft Windows’ta veya Macintosh’ta kullanabilirsiniz.

Java Nerelerde Kullanılır?

 • Java’nın çalıştığı bilgisayar sayısı milyarları bulmaktadır. Her bilgisayarın kaçınılmaz programı haline gelen Java, en basit anlatımıyla birçok websitesinin bilgisayarınızda sorunsuzca çalışmasını sağlar. Antivirüs programları, Adobe Reader vb. uygulamalarda bulunduğu gibi, normal bilgisayar kullanıcılarının göremediği gömülü sistemlerde de Java kullanılır.
 • Java programlama diliyle oluşturulmuş sistemlerin kullanıldığı websiteleri en popüler Java kullanım alanları arasındadır. Bilgisayarınızda Java yüklü değilse en basit websitesini açarken bile hata verdiğini görmüşsünüzdür. Hemen hemen her sitede kullanılan Java programlama dilinin bilgisayarınızda kusursuzsa çalışması için güncellemeleri yaptığınızdan emin olun.
 • Aynı şekilde birçok kurumsal şirket de uygulamalarında ve platformlarında Java’yı tercih ediyor. Güvenilirliği yüksek bir programlama dili olduğunu zaten söylemiştik. Kurumsal şirketler tarafından da tercih ediliyor oluşu bizi şaşırtmıyor.
 • Diğer bir sık kullanım alanı ise cep telefonları. Yaklaşık 3 milyar telefondaki birçok uygulama ve sistem Java ile yazılıyor. Mobil telefonlardaki oyunlar, websitelerinden açılan 3D vb. oyunlar yahut başlı başına geliştirilmiş bilgisayar oyunları da Java’nın sunduğu imkanlar ve pratik özelliklerden bolca yararlanmaktadır.
 • İlk geliştirilme noktası olan televizyonlarda da yer alan Java, 125 milyon televizyonda kullanılmaktadır.

Java Nedir ve Başlıca Özellikleri Nelerdir?

 • Basit bir kullanıma sahiptir. İşi biten nesneleri yok etmesi ve otomatik tahsis özellğiyle, kullanıcılarına pratik ve basit bir kullanım sunar.
 • Birden fazla bilgisayarın aynı ağ üzerinde bütün bir sistem olarak çalışmasına izin vermesi sebebiyle dağıtıktır.
 • Nesne yönelimli oluşu, hataların kolayca ayıklanması, çok biçimlilik ve kodların tekrar tekrar kullanılması vb. özellikler sunmaktadır. Bu sayede ağ programı yazmak, dosyalara veri göndermek ve almak kadar zahmetsiz yapılabilen bir iş olmuştur.
 • Mimari yapıdan ve platformlardan bağımsız olarak çalışır. Bytecode sistemler arasında taşınabilirdir. Bu, yazılımcıların ve tüm geliştiricilerin yaratıcılığında olumlu bir etki yaratmıştır.
 • Güvenilirliği çok yüksektir. Tasarımda güvenilirliğe bu kadar önem veren ilk programlama dili olmuştur. Java tasarımlarını önce güvenliği ele alarak yapar.
 • Çok iş yapmaya olanak tanır. Multithreaded özelliği Java’nın temelindeki bir özelliktir.
 • WORA özelliği ile program bir kere yazılır ve her yerde çalıştırılabilir.
 • JVM makinesi ücretsiz olarak her makineye yüklenebilir. Herkes tarafından ulaşılabiliyor oluşu Java’nın tercih edilmesini sağlar.
 • Yüksek performans sağlar.

Java’nın Tercih Edilme Nedenleri

Yaklaşık 9 milyon Java geliştiricisi olduğu bilinmektedir. Peki Java’yı bu kadar tercih edilir yapan nedir?

 • Java programlama dilinin kullandığı C ve C++ güçlü ve güvenilir bir dil. Kullanıcılarına yüksek performans ve kolay kullanım sağlıyor.
 • Nesne yönelimli bir programlama dili oluşu programda çıkan hataların en aza indirilmesini sağlıyor. Yazılan bir program için ölümcül diyebileceğimiz ciddi hataları bulmada oldukça başarılı Java, küçük hataları halihazırda halletmiş oluyor.
 • En önemli özelliklerinden biri Java’nın yüksek düzey güvenlik ağıyla donanmış olması. Yazılımcıların ve birçok insanın derdi olan güvenlik konusunda da adından söz ettirmeyi başaran Java, en çok tercih edilen programlama dillerinden biri olmayı hak ediyor.
 • Sağladığı yüksek performans ve pratik birçok özelliğiyle Java, kullanıcılarının emek ve zamandan da tasarruf etmesini sağlıyor. API kullanıcıya ihtiyaç duyduğu her kodu sunması sebebiyle, kullanıcılar daha az kod yazıyor. Bu da herkes için önemli olan zamandan tasarrufu sağlıyor ve Java’nın tercih edilebilirlik oranını arttırıyor.
 • Java’nın en büyük avantajlardan biri herhangi bir platformda yazılması ve sonrasında yeniden derlemeye gerek duymadan diğer sanal platformlarda çalıştırılabilmesi olarak karşımıza çıkıyor.
 • Oluşturduğu programlarının web tarayıcıları ve erişilebilir web hizmetleriyle çalışabiliyor oluşu da önemli bir nokta.
 • Uygulamaların ve hizmetlerin birleştirilerek daha yüksek seviye özelleştirilmiş uygulamaların ve hizmetlerin ortaya çıkışı daha kaliteli bir hizmet sunuyor.
 • Sunucu taraflı uygulamalar geliştirmesiyle birçok probleme de çözüm getiriyor (Çevrimiçi forum, anket ve HTML formları gibi).
 • Sadece bilgisayarlarda değil birçok elektronik araçta verimi yüksek güçlü uygulamalar yazıabiliyor olması onu bir adım daha öne çıkarıyor. Cep telefonları, sensörler, ağ geçitleri ve akla gelmeyen daha birçok elektronik alette Java programlama dili kullanılıyor.

Java ve Önemi

Java kolaylıkla öğrenilebilen, diğerlerine kıyasla oldukça basit bir programlama dildir. İşlevselliği yüksek olan bu dil, her imkanı kullanıcısına sunmaktadır ve tüm iyi özellikleri bünyesinden barındırır. Kullanımı cep telefonu, televizyon, internet uygulamaları ve daha sayamayacağımız birçok alanda mümkündür. Bu sebeple Java dili programlama dili olmaktan çıkıp kendine has bir değer oluşturmayı başarmıştır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle de bilgisayarlara verilen önem git gide artmaktadır. Bilgisayar, internet ve elektronik alanları ile ilgili meslekler popülerleşmektedir. Java bilmek bu noktada çok önemlidir ve kritik bir rol oynar. Eğer Java biliyorsanız maaşınızın daha yüksek olması ve belki de bir gün telefonla aranıp bir iş teklifi alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/css-nedir-en-cok-kullanilan-css-kodlari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Net framework