IoT Projeleri - Cisco Network | SmartPro Bilgisayar Akademisi
×

HEMEN BAŞVUR

SmartPro 'nun avantajlı eğitim kampanyalarından siz de faydalanın!

IoT Projeleri - Cisco Network

Geleceğimizde belki de en çok duyacağımız terim Internet of Things olacak. İlk kez 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan bu kavram, gelişen teknoloji ile birlikte, ortaya çıktığı günkü halinden daha geniş bir vizyona erişti. Peki bu Internet of Things nedir? Gelin geleceği birlikte tanıyalım.

IoT; Internet of Things, kabaca nesnelerin interneti; çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar demektir. Günlük hayatta kullandığımız her nesne internete çıkıyor bir MAC ve IP adresine sahip ve birbirleri ile sürekli haberleşme halindeler gibi düşünebilirsiniz. Kevin Ashton tarafından 1999 yılında ortaya atılan bu kavram ilk başlarda RFID etiketleri sayesinde radyo frekansı üzerinden birbirleriyle haberleşen cihazları kapsıyordu ancak gelişen teknoloji ile konsept çok daha geniş bir vizyona erişti. Bu konsept sadece evimizdeki eşyaları ya da yoldaki trafik ışıklarını değil fabrikalarda üretim yapan makinaları da kapsıyor. Eşyalar düşünüyorlar ve karar veriyorlar.

Iot projelerinin önünde engel kalmıyor.

Cisco Jasper, Kontrol Merkezi 7.0 ile BT ve e Operasyonel Teknoloji (OT) uzmanlarının ihtiyaçlarını karşılayacak tek ve entegre bir çözüm geliştirdi. Cisco Jasper, işletme sayısı sadece geçen yıl 3 bin 500'den 11bine yükselen müşteri tabanının bu zorlukları yenmesine ve IoT başarısını hızlandırmasına yardımcı olmak amacıyla hizmet sağlayıcılarla işbirliği yapıyor.

Cisco Network Uzmanlığı eğitim ve yetiştirme programına; Sistem ve IT alanlarında bilgi sahibi olan; işletmeler için yeterli seviyede ağ altyapısı tasarlayabilecek; kurulumlarını ve yönetimini sağlayabilecek network uzmanı olmak isteyen veya cisco eğitimi alarak bilgilerini güncellemek isteyen adaylar katılabilir. Cisco eğitimi içeriğinde alınacak ilk düzey eğitimi CCNA eğitimidir. Daha önce CCNA eğitimi almış olan adaylarımız daha üst düzey bir rol almak için CCNP Eğitimi seçmektedir.

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.
Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

Küresel bazda cihaz bağlantılarını hücresel ağlarda otomotikleştiren ve yöneten Kontrol Merkezi'nin önceden bağımsız sunulan bir hizmet olduğunu belirten Cisco Nesnelerin İnterneti Birim Yöneticisi Özgür Civek, "Günümüzde Kontrol Merkezi 7.0'ın Bağlantı Yönetimi, Veri Dağıtımı ve Sis Bilişimi (Fog Computing) hizmetlerini bütüncül bir uçtan uca çözüm olarak entegre eden Cisco'nun daha geniş IoT Operasyonları Platformu ile uyumlu hale getirilmesi, IoT çözümlerinde yenilikçi pozisyonunun kanıtı" dedi. Kontrol Merkezi 7.0'ın işletmelerin daha fazla esneklik ihtiyacına odaklandığını belirten Civek, "10 yıldan uzun bir süre piyasaya sunduğumuz Kontrol Merkezi IoT bağlantı yönetimi platformu, bugün yönetilen 43 milyondan fazla cihaz ve her ay eklenen 1,5 milyon yeni cihazla en büyük IoT platformu haline geldi." dedi.

Internet of Things hayatımızın parçası olan ürünler ile ilgili. Bunu açıklamak için örnek bir senaryoyu aşağıda görebilirsiniz;

Soğuk bir kış günü işten çıkmışsınız günün yorgunluğunu evinizde dinlenerek atmak istiyorsunuz. Telefonunuzdan işten çıktığınızın bildirimini sitem yöneticisine belirtiyorsunuz ve eve doğru arabanızla yola çıkıyorsunuz. Sistem trafik yoğunluğu olan yerlerden sizi kaçırarak bir rota çiziyor ve aynı zamanda sizin eve ne kadar sürede gelebileceğinizi tahmin ediyor. Aynı zamanda evinizin mevcut sıcaklığını da biliyor. Evin sıcaklığının optimum seviyeye gelmesi için gereken zamanı da tahmin ediyor ve en uygun zamanda kombi ayarını yaparak siz eve girdiğinizde sizin için sıcacık bir ev hazırlamış oluyor. Ardından siz açsanız ve evde yemek yoksa siz gelmeden favori pizza menünüzü sizin için sipariş veriyor. İzlemek isteyeceğiniz filmi siz gelemeden indiriyor ve izlenmeye hazır hale getiriyor.Bitti mi tabi ki hayır. Siz dışarı çıktığınızda güvenlik çalışıyor gereksiz elektrik tüketen cihazlar kapatılıyor, kombi tasarruf moduna alınıyor veee mutlu son.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI