intel-apple-2

Geçtiğimiz günlerde Apple yeni M1 Pro işlemcisini ve M1 Max’i tanıttı. İşlemciler genel olarak beklenenin çok üzerinde performans gösterdi. Bu durum tüm Apple severleri memnun etti. Haliyle bu yüksek performans teknoloji haberlerinde de yerini aldı. Fakat bu durum fazla uzun sürmedi. Apple’ın kısa süren bu üstünlüğünün sebebi Intel’in yeni, 12. nesil çipi oldu. Bu yazımızda Intel’in performansından bahsedeceğiz. Apple neden geriye düştü? M1 Max ve M1 Pro’nun dezavantajları neler? Intel’in saltanatı ne kadar sürecek gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız. Daha önceki yazılarımızda da AMD işlemcilerini incelemiştik. İşte bu konuyla ilgili merak ettiğiniz detaylar…

intel-apple-4

Bundan iki hafta önce Apple ufak bir sürpriz yaparak iki adet yeni çip tanıtmış; M1 Pro ve M1 Max çipleri sergiledikleri performansla oldukça olumlu yorumlar almıştı. Şirket, yaptığı açıklamada yeni işlemcilerinin üst düzey performans ve grafik özellikleri sergilediğini iddia etmişti. Ayrıca M1 Max’in NVIDIA 3080 Mobil ile kafa kafaya sonuçlar sunduğu performans testinin sonuçları da oldukça dikkat çekmişti.

Intel 12. Nesil Aider Lake mi Yoksa Apple M1 mi?

Intel kısa bir süre önce 12. Nesil Aider Lake’i çiplerini piyasaya sürdü. Aider Lake 8 performans çekirdeğine ve 8 enerji verimliliği çekirdeğine sahip. Toplamda 16 çekirdeğe sahip olan bu çip, Core i9-12900K da dahil olmak üzere masaüstü bilgisayarlara özel 6 yeni işlemci ile beraber tanıtıldı. Dolayısıyla teknoloji severler ise hiç zaman kaybetmeden bu çipi Apple çipleriyle kıyaslama sürecine başladı. Peki Intel’in bu yeni çipi, Apple çipi ile kıyaslanabilir mi? İlk Intel 12. nesil işlemciler masaüstü seviyesinde olsa bile, yine de bunları Apple’ın 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerindeki M1 Pro ve M1 Max çipleri ile kıyaslamak mümkün gibi gözüküyor.

intel-apple-1

Intel performansta önde

Apple ilk olarak Haziran 2020’de Mac üzerinde kendi çipini kullanacağını duyurdu. Ancak hiçbir zaman piyasanın en hızlısı olacağını iddia etmedi. Yine de bu durum, kesinlikle Apple M1 Pro ve M1 Max’ın başarılı olmadığı anlamına gelmiyor. Bu çiplerin performansı, Intel tabanlı 12 çekirdekli MacBook Pro’nun performansını aşıyor ve etkileyici enerji verimliliği sayesinde fan gürültüsü de hiç yok denecek kadar az.

İlk Geekbench 5 kıyaslama testlerine bakıldığında i9-12900k’nın çok çekirdekli performansının M1 ve M1 Max’ten 1.5 fazla olduğu görülmektedir. Özellikle şu ana kadar Core i9 işlemcinin ortalama çok çekirdekli skoru yaklaşık 18.500’ken; M1 Pro ve M1 Max puanları ise 12.500 civarında. Bu bağlamda, performans farkını anlamak adına AnandTech;

“CPU çekirdekleri maksimum 3228 MHz’e kadar çıkıyor, ancak bir kümede kaç tane çekirdeğin aktif olduğuna bağlı olarak frekansları değişiyor, 2’de 3132’ye ve 3 ve 4 çekirdekte 3036 MHz’e düşüyor. “Küme başına” diyorum, çünkü M1 Pro ve M1 Max’teki 8 performans çekirdeği, her ikisi de kendi 12MB L2 önbelleğine sahip ve her biri CPU’larını birbirinden bağımsız olarak ayarlayabilen iki adet 4 çekirdekli kümeden oluşuyor, yani bir kümede 3036 MHz’de dört aktif çekirdeğe ve 3.23 GHz’de çalışan diğer kümede bir aktif çekirdeğe sahip olmak aslında mümkün.” şeklinde bir kıyaslama yapıyor.

intel-apple-3

Apple enerji tasarrufunda önde

Core i9 işlemci, M1 Pro ve M1 Max’ten çok daha hızlı olabilir; ancak bu aynı zamanda Apple’ın çiplerinden çok daha fazla güç tükettiği anlamına geliyor. Intel, çipin temel frekansta 125W’a, turbo frekansta 241W’a kadar tükettiğini belirtiyor. GeekBench 5 kalite testinin sonuçlarında Intel’in 12. nesil Core i7-12700K’sı da M1 Pro ve M1 Max’ten daha hızlı görünüyor; ancak Core i9’da olduğu gibi bu da daha fazla güç yiyor.

Intel 12. Nesil işlemcilerini 2022’nin başlarında piyasaya sürecek. Ayrıca gelecek yılın başında Apple M1 Max ve M1 Pro çiplerine sahip 27 inçlik bir iMac çıkarmayı planlıyor. Bu bilginin doğruluğuna dair kesin bir kaynak olmasa da söylentiler bu yönde.