Instagram'da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Sosyal medya artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Sosyal medyayı bazen zaman geçirmek için bazense bir şeyler öğrenmek için kullanıyoruz. Instagram sosyal medya mecralarının başında geliyor. Instagram’dan çoğunlukla sevdiğimiz kişilerin veya ünlülerin, mekanların ve resmi sayfaların gönderilerini, hikayelerini ve ne yaptıklarını takip ediyoruz.  İnternetin çok daha kolay ulaşılabilir olduğu bu çağda sahte profillerin sayısı da artıyor. Özenle yaratılmış ve sahte olduğu neredeyse belli olmayan birçok profil oluşturuluyor. Bu noktada kendimizi korumak için dikkat etmemiz gereken şeyler var. Birkaç küçük püf noktayla birlikte bir hesabın sahte olup olmadığını anlamak mümkün. Aynı zamanda gün geçtikçe daha büyük bir sosyal medya platformu haline gelen Instagram’ın da bu tehlikeden korunmak için kendine ait birkaç yöntemi var. Bunların en başında profilin yanında bulunan mavi tik geliyor. Bu mavi tik “Verified account” yani onaylanmış hesap anlamına geliyor. Peki, Instagram’da mavi tik nasıl alınır? Bu yazımızda adım adım açıklayacağız, öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Instagram’da Mavi Tik ve Önemi

Instagram 6 Ekim 2010’ da çıkan ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulamasıdır. İlk çıktığında çok popüler olmayan uygulama özellikle Nisan 2012 yılında sosyal medya devi Facebook tarafından satın alındıktan sonra popülerliğini arttırmıştır. Günümüzde kullanıcı sayısı çok fazla olan Instagram geliştirilmeye devam etmektedir. Gelen yeniliklere Google Store veya Apple Store üzerinden gelen güncellemeleri yaparak erişebilirsiniz. Bu güncellemeler arasında bulunan yeni emojiler, yeni filtreler ve diğer çekici detaylarla Instagram hem daha modern hem de daha eğlenceli bir uygulama haline gelmiştir. Tabii ki gelen güncellemeler uygulamayı daha çekici kılmakta ve hâlihazırdaki kullanıcı sayısını daha da arttırmaktadır. Güncellemelerin çoğunda yeni özellik gelir ve her gelen yeni özellik kullanıcıların isteklerini ya yerine getirir ya da bu isteklere her seferinde bir adım daha yaklaşır.

Her geçen gün artan kullanıcı sayısı beraberinde sahte hesap veya çok benzer isimlere sahip kullanıcı profillerini de beraberinde getiriyor. Instagram kullanıcıları özellikle fenomenlerin fan sayfasını gerçek hesap zannedebiliyor, bu yüzden özel bilgilerini bu profillerle paylaşabiliyor. Aynı şekilde kullanıcılar ürün satışı gerçekleştirilen profillerden ürünleri satın almış ve parayı çoktan yollamış olabiliyor. Sonradan fark ediliyor ki bu profiller gerçek değil. Aynı şekilde bir ürün satın almaksızın kullanıcılar takip ettikleri ünlü kişilerin veya mekanların profillerinin gerçek olduğundan emin olmak istiyor.

Fan sayfaları her ne kadar kendini belli etse de özenle yaratılmış profillerin olduğundan bahsetmiştik. İşte tam da bu yüzden mavi tik oldukça işlevsel ve Instagram’da önemli bir yere sahip. Kullanıcılar profillerin yanında gördükleri mavi tik sayesinde o profilin gerçek olduğundan emin olabiliyorlar.  Sonuçta Instagram tarafından onaylanmış bir hesaba güvenmekten başka çare kalmıyor. En kötü senaryoda bile onaylanmış hesaplarla karşılaşılan problemler Instagram tarafından daha çok ciddiye alınabiliyor ve daha çabuk çözülebiliyor.

Mavi Tik Nedir?

Genellikle ünlü kişilerin, fenomenlerin, kurumsal marka ve mekanların profilinde bulunan mavi tik onaylanmış hesap anlamına gelmektedir. “Verified Badges” denilen mavi tik işareti Instagram tarafından belirli kullanıcılara verilmektedir. Mavi tik simgesine sahip profillerin gerçek olduğu anlaşılır ve sahtelerinin veya taklitlerinin yaratılmasının önüne geçilir. Bir nevi Instagram profilinin hakları ve telifi o profile sahip kullanıcı tarafından alınmıştır. Ancak mavi tik simgesi her isteyen kullanıcıya verilen bir simge değildir. Bu simgeyi almak için profilinizin kuvvetli bir izlenime sahip olması gerekir.

Sosyal medya platformlarında yeni kullanıcı profilleri basit birkaç adımdan sonra oldukça hızlı bir şekilde alınabilmektedir. Bu ilk adımda sınırlama konulması oldukça zor bir işlemdir. Bu işlemin yerine getirilememesi sahte veya uzun süre kullanılmayan hesapların bu profil havuzunda yer alması demektir. Milyonlarca profil arasında aradığınızı bulduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz? İşte Instagram, ilk adımda koyamadığı sınırlamayı burada bir simge haline dönüştürüyor. Onaylanmış hesaplar yani Instagram’da mavi tik sahibi hesaplar veya profiller güvenilirlik ve prestij sahibi profillerdir. Markaya ve kişiye artı bir değer katmakla birlikte bu profillerin sahte olmadıkları kanıtlanır. Hâlihazırda bulunan yüksek takipçi sayısı bu simge sonucu edinilen güvenle günden güne daha da artacaktır.

Hepimiz illa ki bir ünlüyü sever ve onun profilini takip etmek isteriz. Arama yaptığımızda karşımıza çıkan ilk hesabı mavi tik olup olmadığına dikkat etmeden takip ettiğimiz de olmuştur. Bunun önüne geçebilmek adına hesaplar mavi tik alırlar ve böylece onaylanmış hesap haline gelirler. Mavi tikli yani onaylanmış hesaplar arama listesinde en üstte çıkarak yanlış kişileri takip etmemizi de engeller. Instagram’da mavi tik her kullanıcıya hemen verilmez. İyi haber şu ki, şu an mavi tiki olmayan bir hesap eninde sonunda mavi tik alacak bir hesap durumuna gelebilir. Mavi tikin ne işe yaradığını öğrendiğimize göre gelin mavi tik için başvuru yapmadan önce profilimizde neler olması gerektiğine bir göz atalım.

Instagram’da Mavi Tik Almanızı Kolaylaştıracak Öneriler

 • Gerçek bir kişi veya marka olduğunuzdan emin olun. Sahte hesap açarak Instagram’ı kandırabileceğinizi düşünmeyin.
 • Facebook, Twitter veya kişisel web sitesi gibi linklerle bu profilinizi güçlendirin.
 • Düzenli olarak gönderi paylaşın ve bu gönderilerin size özgü olduğundan emin olun.
 • Sahte hiçbir şey yapmamaya özen gösterin. Sahte takipçi, beğeni veya yorum satın almayın.
 • İsminizi, yaptığınız işleri veya markanızı güçlendirecek hamleler yapın.
 • Son olarak, mavi tik için Instagram’a başvurmadan önce profilinizi baştan sona gözden geçirin. Eksik bilgilerinizi tamamlayın.

Instagram’da Mavi Tik Almak İçin Adım Adım Yapmanız Gerekenler

Mavi tik için yapmanız gereken tek şey Instagram’a başvuru yapmaktır.

 • Instagram ana sayfadan “Ayarlar” sekmesine gidin.
 • “Doğrulama Talep Et” veya “Request Verification” seçeneğine tıklayın.
 • Ekrandaki şartları kabul edin.
 • İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 • Şahıs olarak yapılan başvurularda kimlik, pasaport gibi sizin gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlayacak belgelere ihtiyaç vardır. Kurumsal başvurularda Instagram, kurumla ilgili evrakları talep edebilir. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde yolladığınızdan ve çektiğiniz fotoğraflardaki bilgilerin okunabilir olduğundan emin olun.

UYARI: Profilinizin gerçek bir profil olması ve iyi bir ilk izlenim yaratması oldukça önemlidir. Başvurunuzu yapmadan önce tüm bilgilerinizin eksiksiz olduğundan emin olun. Ancak unutmayın ki sadece güzel ve çekici bir profile sahip olmanız yeterli değildir. Başvuru yapmadan önce yüksek oranda takipçi sayısına sahip olmanız başvuru sonucunuzu olumlu etkileyebilir. Başvuran kişinin ünlü olmaması veya az takipçiye sahip olması durumunda yukarıda verdiğimiz önerilerin dikkate alınması ve uygulanması gerekir.

UYARI: Instagram’ın mavi tik başvuru sürecinin ne kadar süreceğine dair resmi bir açıklaması yoktur. Tahmini olarak 15 ve 45 gün içerisinde sonuç gelmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, hesabınız yukarıda sayılan özelliklere sahip olsa bile mavi tik başvurunuzun onaylanması kadar onaylanmama ihtimali de vardır. Bütün bu ihtimalleri göz önüne aldıysanız başvurunuzu yapmak için hazırsınız demektir. Şimdiden iyi şanslar dileriz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/symfony-framework-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Instagram'da kullanılan popüler hashtagler