insan-DNAsiyla-bilgisayar-hacklediler

İnsan DNA’sını kullanarak bilgisayar hacklemeyi başardılar. Washington Üniversite’sinin araştırması sonucu, laboratuvarlarındaki bilgisayarlara insan DNA’sı aracılığıyla virüs bulaştırılabileceği iddia edildi.

Genetik talimatları taşıyan insan DNA’sı, doğuştan getirilen bilgilerin uzun süreli saklanmasıyla birlikte aktarılması işlevini de görmektedir. DNA araştırmacıları da bu yapıya laboratuvar ortamında sonradan bilgi eklemenin mümkün olup olmayacağını araştırmaya devam ediyorlar.

Washington Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Peter Ney ile birlikte olan bilim insanlarının yapmış olduğu bir araştırma sonucunda bilgisayar virüslerinin DNA aracılığı ile yayılabileceğini keşfetti. Ayrıca hacker’ların DNA’ya nasıl yazılım kodlanabileceğini gösteren araştırma ekibi, virüs taşıyan DNA ile dizileme makinesine bağlı olan bir bilgisayar sistemine zarar vererek bu bilgisayardan bilgi sızdırmayı başardı.

 

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

 

Detayları açıklanan araştırmaya göre, DNA Dizileme (DNA Sequencing) makinesine bağlı bilgisayarlara bu yolla virüs bulaştırılabiliyor. Dizileme makinesine bağlı bilgisayarları kontrol altına alabilmek için kötü amaçlı yazılım taşıyan DNA’nın analiz edilmesi yeterli oluyor. Bu aşamada yazılım, virüsü aktif hale getirerek bilgisayarlara bulaştırıyor.

Oldukça karmaşık olan bu yöntem elbette bizim gibi kişisel bilgisayarlarını kullanan insanlar için ilk bakışta bir tehdit oluşturmuyor, ancak DNA dizileme laboratuvarları için önemli bir risk anlamına geliyor. Bu laboratuvarlara gönderilen virüs içeren DNA yardımıyla bilgisayar sistemleri kontrol altına alınabilir, sahip olunan genetik veri ele geçirilebilir veya zarar görebilir.

Gen dizileme hizmetinin fiyatının gitgide düştüğüne dikkat çeken uzmanlar, bu durumun söz konusu tehdidi daha olası hale getireceğini düşünüyor. ABD’nin hâlihazırdaki sağlık politikasının hedefleri arasında 1 milyon ABD’linin DNA dizilerinin öğrenilmesi ve böylelikle kişiye özel tedavi şekillerinin oluşturulması yer alıyor. Bu nedenle, Washington Üniversitesi’nin araştırmasıyla işaret edilen tehlike, toplumsal ölçekte yaşanacak muhtemel krizlerin öngörüsü niteliğinde.