İlk maklemde Hyper-V üzerindeki VM’lerin performanslı çalışması için CPU, Ram ve fiziksel disk gibi birimlerin sanallaşabileceğinde ve hız kapasitelerine bağlı olduğunu söylemiştik. Bu aşamadan sonra ise VM’in kullandığı sanal diskin (VHD) tipi gelir. Hyper-V üzerindeki sanal disk seçimi, sanal makinenin performansına direkt etki eden bir faktördür.Hyper-V sanal makineleri (VM’ler) üzerinde üç tip sanal disk kullanabiliyoruz.

  • Dynamically Expanding VHD
  • Fixed
  • Differencing VHD

Dynamic VHD (Dynamically Expanding)

Dinamik bir yapıya sahip olan bu disk şayet bir Differencing disk zincir yapısı yoksa, Parent OS üzerindeki tek bir VHD dosyasından oluşur. Dynamically Expanding disk tipinde VHD dosyasının boyutu, içerisine veri eklendikçe genişler. Örneğin Dynamic olarak 30GB boyutunda bir disk’i VM’e tahsis ettik. Bu durumda VHD dosyası 30GB değil, ilk etapta çok daha düşük boyutta yaratılacaktır. Bu sanal disk içerisine veriler eklendikçe diskin boyutu 30GB sınırına kadar yavaş yavaş artar. Veriler silindiğinde ise disk boyutu otomatik olarak azalmayacaktır çünkü bu işlem için Compact komutunu uygulamamız gerekir. Performans açısından Fixed VHD ‘lere göre daha düşüktür ve bazı uygulamaların Dynamically Expanding VHD ‘ler üzerinde çalışması desteklenmez.

Fixed VHD nedir?

 

microsoft-sistem-hyper-v

microsoft-sistem-hyper-v

 

 

Bu sanal disk tipi ise kullanacağı alanı önceden rezerve eder. Örneğin Fixed Size olarak 30GB boyutunda bir diski VM’e tahsis ettik. Bu durumda VHD dosyası boş dahi olsa 30GB boyutunda oluşacaktır. Yani kullanacağı tüm alanı fiziksel disk üzerinde en başta rezerve eder. Bunun bir getirisi olarak Dynamically VHD ‘lere göre daha performanslıdır.

Sanal Diskler Arasındaki Performans Farkları Nelerdir?

Sanal disk dosyasının dinamik olarak genişlemesi demek, Parent OS üzerindeki VHD içerisine çeşitli zamanlarda veri eklenmesi ve doğru orantılı olarak boyutunun artması demektir. VHD dosyasına eklenen her veri, Parent OS üzerindeki fiziksel diskin herhangi bir sektörüne yazılabiliyor çünkü farklı zamanlarda yazma işlemi gerçekleşmektedir. Bu da verilerin disk üzerinde dağınık şekilde bulunması demektir. Fixed sanal disk tipinde ise verilerin yazılacağı VHD dosyasının boyutu baştan belirlenir. Bu yüzden veriler daha düzenli ve okuma/yazma daha hızlıdır.Microsoft Windows Server Team tarafından yayınlanan bir grafiğinı görmekteyiz.Sırasız yazma işlemlerinde Fixed VHD sürekli öndedir.Bu duruma bağlı olarak fiziksel disk alanınız varsa mutlaka Fixed VHD kullanmak tavsiye olunur.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/sanallastirma-teknolojileri/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.