Humble buındle

20.yüzyılın sonlarında 90’lı yıllarda çocuklarımız Humble Bundle ile henüz tanışmamıştı. E tabi açıkçası çocuklar sokakta top sektirirken, koştur koştur, terli terli salçalı ekmeğini alıp dışarıya koştuğunda bizler de aslında habersizdik. Artık bir değişim olmalıydı, çocuklarımızı dışarda maç oynarken, saklambaç oynarken görmek yerine evde görmeliydik. İlk olarak gözümüzü kararttık ve evlerimize o döneme göre en son sürüm olan, en iyi model bilgisayar ile çocuklarımızı tanıştırdık. Hadi itiraf edelim. Biz de tanımıyorduk. Bu yeni dünyada ne yapacaklarını bilmeyen çocuklar, en iyi bildikleri şeyi yapmak istediler: Oyun oynadılar. Biz ne kadar kızsak da gece gündüz demeden bilgisayar başındaydılar.

Bazı zamanlar bizler de bu oyunlara eşlik ettik. Sonra sıkıldık, bıraktık. Demek isterdim ancak yeri geldi ücretli olarak bile oyun indirdik. Cebi yakmadı değil. Şimdilerde hem oyun indirip hem bağış yapabilme olanağı sağlayan yeni bir uygulama düştü sanal dünyamıza. Kulağınıza hoş geldi biliyoruz, oyun indirerek iyilik yapmak kimin hoşuna gitmez ki?

 NEDİR?

Bağımsız oyun stüdyosu olan Wolfire Games tarafından bir yan proje olarak hayata geçirilen; bağımsız oyun geliştiricilerini, hayır kurumlarını ve oyuncuları bir araya getiren Humble (Indie) Bundle, ilk olarak Mayıs 2010 yılında karşımıza çıkmıştır. Asıl amacı, kendisinin de dahil olduğu 6 bağımsız oyun geliştiricilerinden birer oyun alarak, bilgisayar oyuncularına diledikleri ücret karşılığında alabilecekleri bir platformda birleştirmekti.

 HUMBLE BUNDLE FREE Mİ?

DRM (Digital Rights Management / Dijital Haklar Yönetimi) karşıtı olan ve özgün bir yazılıma sahip olan Humble Bundle’ın yaratıcısı Wolfire, projesinde bağış toplama ve hayır kurumlarına yardımı da destekleyen oyun geliştiricilerin bu yönünü ön plana çıkarak milyon dolarlık bir bağış toplamayı sağladı.

Ama nasıl? İçerisinde oyun satın alan oyunculara e-posta yoluyla linkler gönderilerek gerçekleştirildi. İndirilen oyunların herhangi bir korsan koruması bulunmamaktaydı ve projenin başlangıcında korsan piyasasını bir hayli çalkalayacağı yönünde eleştiriler bulunmaktaydı ki öyle de oldu. Her ne kadar kopyası çoğaltılsa da bu durum satış rakamlarına baktığımızda oyunseverlerin, oyunların orijinal halini bağış yaparak almasını engellemedi. Yani hem cüzi miktarda orijinal bir oyun satın alınabiliyor hem de farkında olmadan bağış yapmış olunuyor.

Humble Bundle’nin kurucusu Wolfire, yapılan bağışların kimlere gittiğini bağışı yapan kişini seçimine bıraktı. Şöyle ki, oyuncuların oyunu satın almak için vermek istedikleri tutarı girdiklerinde, yaptığınız bağışı kime, nasıl bölüştürmek istediğini belirtebilecekleri kaydırma çubukları yerleştirdi.  Bağışınızı dağıtabileceğiniz seçenekler arasında, oyun geliştiricileri, Humble Dumble sitesinin kendisi ve iki tane dernek bulunmaktaydı. Dijital özgürlüklerin korunma talebi olan ve SOPA protestosuna karşı gelen Electronic Frontier Foundation (EFF), diğer bir dernek ise hasta olan çocuklara, oyuncak yardımında bulunmaya çalışan Child’s Play idi. Her iki dernek de bu proje sayesinde yüklü miktarda bağış toplayabildi.

 HANGİ PLATFORMLARDA KULLANABİLİRİZ?

Projesiye dahil olan tüm oyunların, Windows, Mac, Linux yazılımların üzerinden çalışma zorunluluğu vardı. Mac ve Linux desteği bulunmayan bir çok oyunun diğer yazılımlara sahip aygıtlar üzerinden çalışması için bu işle ilgilenenler ile bağlantı kurarak yardımda bulundu ve son çıkan Bundle sürümü bunu bir adım ileriye taşıyarak bir çok oyunun diğer yazılımlar dışında Android üzerinden de oyuna erişme fırsatı sundu.

Her ne kadar Humble Bundle efsanesi eskisi kadar rağbet görmüyor olsa da hali kendi web sitesi üzerinden erişilebilir ve birbirinden farklı fırsatları oyuncuların karşısına çıkarmaktadır.Ayrıca buna benzer bir çok sitenin kurulmasına örnek olmaktadır. IndieGames.com‘un da dahil olduğu pek çok başka girişimci buna benzer şekilde oyun paketleri satmaya başladı. İki haftada bir en az 4 oyun tanıtan IndieGames.com yapımı Indie Royalekuruldu. Buna benzer Groupees, Epicbundle, Bundlestars, Cheapshark ve Gamesraqe örnek gösterilebilir.Ancak bu saydığımız örneklerden hiçbiri bu platform gibi hassasiyetleri ile ön plana çıkamadı ve bu başarıya yaklaşamadılar.

HUMBLE BUNDLE ÜZERİNDEN OYUN SATIN ALMAK İSTEYENLERİ BU TARAFA ALALIM:
  1. Platform üzerinden hesap oluşturalım.
  2. Hesap üzerinden oturum açalım.
  3.  Checkout  yani ödeme seçimine geçiş yapalım.
  4. Ödeme adımından fiyat kısmında ön görülen bağış seçeneklerinden herhangi birini seçelim.Dilerseniz “Custom Amount” sekmesi üzerinden istediğiniz bağış miktarını kendiniz belirleyebilirsiniz.
  5. Güvenlik kodunu girelim.
  6. Bağışın nereye, ne kadar tutarda olacağını seçelim
  7. Mail adresini girelim
  8. Kredi kartı veya Paypal üzerinden satım alma işlemini tamamlayalım.

     Platform üzerinden bağış yapmak ve oyun satın almak işte bu kadar kolay. Ne zaman kimin kalbine dokunacağımızı bilemeyiz. Bir oyunla belki de bir dünya güzelleştirebiliriz. Gücümüz oyunculuğumuzdan alır, iyilik koltuğumuzdan kalkmadan bağışta bulunarak yaparız.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/ucretsiz-olarak-kullanabileceginiz-antivirus-programlari/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.