HTML5 Nedir?

HTML sisteminin 5. versiyonu olan HTML5, çoğu kişi tarafından henüz tam olarak bilinmemektedir. HTML5’i genel olarak anlayabilmek için öncelikle HTML’nin ne olduğuna bakılması gerekmektedir. Açılımı Hyper Text Markup Language olan HTML, 1990’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. O dönemin ve hala günümüzün en çok kullanılan ve sevilen sistemlerinden olan HTML ve HTML5 hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? İşte, HTML5 nedir ve ne işe yarar gibi soruların cevapları…

HTML5’in Atası Olan HTML’ye Ufak Bir Bakış Atalım

İnternet aleminin vazgeçilmezleri arasında yer alan HTML, ilk olarak 1991 yılında Tim Berners tarafından ortaya çıkarılmıştır. CERN laboratuvarları, HTML’nin ana merkezi diyebiliriz. HTML, web’in ortaya çıkışı olarak da adlandırılmaktadır. Günümüze kadar pek çok defa değişikliğe ve gelişmişliğe uğrayan HTML, şu an en son sürümü olan HTML5 ile karşımızdadır. HTML5, HTML sürümlerinin en son modelidir. 

HTML, internet ve web anlayışının ilk olarak ortaya çıktığı andan itibaren kullanıcıların hayatlarında yer etmiştir. Hem internet kullanıcılarına hem de yazılıma meraklı kişilere en iyi internet anlayışını sunan HTML, daima mükemmelleştirilmeye çalışmıştır. Sonuç olarak ise ortaya en son sürüm olan HTML5 çıkmıştır.

HTML’den Farklı Olarak HTML5 Nedir?

HTML5, internet aleminin en önemli aracılarından olan HTML’nin son versiyonunun ismidir. Neredeyse tüm elektronik cihazlar için önemli bir yere sahip olan HTML5, özellikle kodlama söz konusu olduğu zaman diğer pek çok sistemden daha farklı işlemektedir. HTML5, kullanıcı dostu ara yüzü ile pek çok farklı avantajı içerisinde barındırdığı gibi aynı zamanda kullanıcıların ihtiyaçlarını son derece iyi bir biçimde karşılamaktadır.

HTML5, pek çok farklı tarayıcının son sürümlerinde desteklenmektedir. Zengin bir işaretleme dili olarak da anılan HTML’nin son sürümü olan HTML5, tek başına bir görsellik ifade etmemektedir. Yalnızca sayfalarca metinden oluşan HTML, zaman içerisinde evrilerek HTML5 sürümüne kavuştu. Çok sayıda avantaj ile hayatlara büyük bir kolaylık sunan HTML5, bunun yanı sıra HTML’nin en büyük sıkıntısı olan kod hatalarını da en az seviyeye indirgemiştir. Bu sorunun HTML5 ile ortadan kalkması, yazılımcılar ve kullanıcılar için en sevindirici haber olmuştur.

HTML5 Nedir ve Nasıl Kullanılır?

HTML5 nedir sorusunun ardından bir diğer en fazla merak edilen konu ise “HTML5 nasıl kullanılır?” sorusudur. HTML sistemi, bir programlama dili değildir. Öncelikle bu konuyu kafanızda oturtmanız gerekmektedir. HTML, ses, yazı, görüntü vb. veriler içeren sayfaları birbirine bağlamak ile görevlidir. Yani, bu tür sayfalar web üzerinde rahatlıkla görüntülenebilmektedir. HTML sistemi, zaman içerisinde HTML5 adlı sürüme yükselmiştir. Pek çok avantajı da yanında getiren HTML5, genel olarak JS ve CSS dosyaları ile yeni dinamik web siteleri oluşturmaya yaramaktadır. Daha doğrusu web site oluşturmak için en gerekli araçlar olan hiper-metin işaretleme konularında HTML5 en büyük yardımcınız olacaktır. 

HTML5 Sürümü Ne Gibi Ekstralar Taşımaktadır?

HTML5 sürümü, diğer HTML sürümleri gibi metin işaretleme konularında yardımcı olmaktadır. Bu durum son sürümde dahi değişmemiştir. Fakat HTML5 yanında pek çok artıyı da getirmiştir. HTML5 ile web dünyasında bambaşka kapıların olduğuna tanıklık edebilirsiniz. HTML5 özellikle temiz kodlama için mükemmel bir sürümdür. Pek çok yazılımcı, temiz ve kolay bir kodlama yapabilmek için gecesini gündüzüne katmaktadır. HTML her ne kadar basit bir sürüm gibi görünse de ara sıra zorluklar meydana gelebilmekteydi. İşte, HTML5 sürümü de tam olarak bu sorunlara parmak basmaktaydı. HTML5 kullanarak temiz bir kodlama gerçekleştirebilir ve web sitelerin tarayıcılar üzerinde en doğru biçimde görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra HTML5, kod parçacıkları içermektedir. Güncel kod parçacıkları, verimli bir içerik oluşturabilmek için en gerekli şey olmaktadır. HTML5 sürümünün belki de en önemli avantajı bu olmaktadır.

HTML5 Sürümünün Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir?

HTML5 nedir sorusunu cevaplayacak olursak kısaca HTML sisteminin son sürümü olarak tanımlayabileceğimizi anlatmıştık. HTML5 kullanıcılarına çok sayıda avantaj sağlamaktadır. Eski sürümler ile kıyaslandığı zaman HTML5’in yaratmış olduğu yenilikler gerçekten de şaşırtıcı derecede! İşte, HTML5 sürümünün sağladığı avantajlar…

Video ve Ses Dosyalarını Oynatabilme Özelliği

HTML’nin ilk sürümlerinde eğer bir video ya da ses dosyası oynatmak isterseniz, üçüncü parti bir programa ihtiyaç duyardınız. Fakat bu kullanım sonrasında pek çok farklı problem karşınıza çıkabilmekteydi. Bu durumu fark eden yazılımcılar HTML5 ile tam destek sağlayarak bu problemi ortadan kaldırmış oldu. Özetlemek gerekirse; hatalı web sitesi problemleri düzeltildi.

Temiz Kod Özelliği

HTML, genellikle dağınık ve kafa karıştıran kodlara ev sahipliği yapmaktaydı. Bu durum sonucunda kullanıcı ve yazılımcıların canı haliyle sıkılmaktaydı. Çünkü dağınık kodlar yüzünden herhangi bir web sitesi üzerinde değişiklik yapmak oldukça zorlaşıyordu. HTML5’in en büyük yeniliği olan temiz kod özelliği ile web site içerikleri daha kolay ve hızlı bir şekilde anlaşılabildiği için düzenleme ve değişikliklerde o derece hızlı yapılabiliyor.

Çevrimdışı Önbellek Özelliği

Bu özellik, bilhassa internet ile bağlantı bulunmadığı zamanlarda da HTML5 üzerinden değişiklik yapabilmek için oluşturulmuştur. Çevrimdışı önbellek sayesinde kullanıcılar web sayfalarına belirli şeyleri yükleyebilirler. Bunun yanı sıra eğer internet varken bir şey yüklüyorsanız ve yükleme anında internet kesiliyorsa da ilgili web sitesinin temel öğelerinin yüklenmesinde herhangi bir problem yaşanmaz ve sistem çalışmaya devam eder.

Mobil Optimizasyon Özelliği

HTML, mobil ve web bazlı internet sitesi oluşumu konusunda bir hayli önemli rol oynamaktadır. Mobil optimizasyon özelliğini günümüze taşıyan HTML5 ile yatay kaydırma işlemine gerek kalmadan web sitelere giriş imkanı doğmuştur. Yani mobil interneti aktif olarak kullanabilen kişiler, web sitelere daha kolay ve görsel açıdan daha tatmin edici bir şekilde ulaşım sağlayabilmektedir. Bu özellik ile mobil kullanıcılar büyük bir konfor merkezine kavuşmuştur.

CSS Uyuşmazlığına Son

HTML’nin en büyük sorunlarından birisi CSS sorunu olmaktadır. Büyük-küçük harf duyarlılığı olarak da bilinen CSS sorunu, HTML5 sürümü ile tarih olmuştur. Büyük ve küçük harflerin duyarlılığını yok eden HTML5 sürümü sayesinde arama motorları web siteleri çok daha kolay bir şekilde bulmaya başladı. Bunun yanı sıra HTML5 sürümünün bir önceki modeli olan HTML4 sürümünde yer alan etiketler kısa hale getirilerek, HTML5 sürümünde yeni bir değişiklik olarak sunulmuştur.

HTML5 ile Beraber Gelen Elementler

 • <canvas> Sayfada tuval alanı oluşturma
 • <audio> Sayfaya ses oynatıcı ekleme
 • <video> Sayfaya video oynatıcı ekleme
 • <progress> Sayfaya işlem süreci göstergesi ekleme
 • <caption> Başlık olarak düşünülebilen metinleri düzenleme
 • <header> Sitenin başlık ve açıklama kısmı
 • <nav> Menüler
 • <footer> Sitelerin en alt kısmı
 • <section> Sitenin ana içerik kısmı
 • <aside> Ana içerikte ayrı yazılan kısım
 • <article> Makale ve deneme yazıları
 • <embed> Dışarıdan eklenen componentler
 • <details> Detay bilgisi
 • <summary> Yazının başlığını belirleme
 • <time> Tarih ve saat verileri
 • <mark> Yazıda özellikle üzerinde durulan yerler
 • <figcaption> : <figüre> Element başlığı
 • <figüre> Çeşitli medya içerik grupları
 • <hgroup> Başlık grubu belirleme (h1,h2 vb.)
 • <datalist> Düzenlenebilir elementlere otomatik tamamlama özelliği verme

HTML5 sürümü pek çok hoş ayrıntının yanı sıra bu tür özellikleri de günümüze taşımıştır.  Yazımızda HTML5 nedir sorusunun yanıtını geniş bir çerçevede anlatmaya çalıştık. Eğer yazılım ve kod ile ilgilenen birisiyseniz, bu içerik sayesinde pek çok doğru bilgiye erişebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/dns-prefetch-nedir-nerede-kullanilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Net framework