herkesin kodlamaya ihtiyacı vardır

Bilgisayar programlama olarak da bilinen kodlama, bir bilgisayarın gerçekleştirmesi için kaynak kodu olarak da adlandırılan bir komut kümesi oluşturma işlemidir. Favori uygulamalarınızı ve web sitelerinizi, programcıların istediği şekilde sorunsuz bir şekilde çalıştırmasını sağlayan şey budur.

Teknolojinin ve bilgisayarların hayatımıza egemen olduğu bir dünyada, geleceğimizi nasıl şekillendirdiğini kontrol etmek bizim sorumluluğumuzdur. İşte herkesin, hayatlarında kodlama yapmasının beş nedeni var:

yazılım geliştiricisi

1. Kodlama Eğlencelidir

Kodlama eğlencelidir

Günümüzde Web ve İnternet’in çalışmasını sağlayan özgür ve göze çarpan açık kaynak projelerinin çoğu, dünyayı değiştirebilecek bir şey inşa etmek için heyecan ve yaratıcı çaba sarf eden insanlar tarafından, meraktan icat edildi. Yaratıcılılıkta tek sınırlamamız olduğu yer hayal gücümüzdür.

2. Kodlama Tüm Yaşlar İçindir

kodlama tüm yaşlar içindir

Kimi kodlamanın sadece yetişkinler için olduğunu söylüyor? Yuma Soerianto, 11 yaşındaki bir mobil uygulama geliştiricisi, bu söylentinin gerçekten yanlış söylenti olduğunu bize gösteriyor. Altı yaşındayken, kod yazmaya başladı ve App Store’da bulunan beş uygulama oluşturdu. Ayrıca, kodlamayı öğrenmek için asla yaşlı da değilsiniz, 82 yaşındaki Japon bir kadın olan Masako Wakamiya, geçen yıl kodlamayı öğrendi ve şu anda dünyanın en yaşlı uygulama geliştiricisi.

3. Kodlama Eşitliktir

Kodlama herkes içindir; yaşınız, cinsiyetiniz ve milliyetiniz ne olursa olsun, herkes için eşittir.

İlk Bilgisayar Programlayıcısının bir kadın olduğunu biliyor muydunuz? 1842’de dünyanın ilk bilgisayar programını yazdı.

Bugün Türkü, Hintlisi, Pakistanlısı, Amerikalısı, İngilizi aynı program dilini kullanarak milyonlarca satır kod yazıyor.

4. Kodlama, Herkeste Olması Gereken Bir Yetenektir

Bu gerçekleri okuduğunuzda yeni mezun, iş arayan ya da kariyer değiştirmek isteyen biri olun, kendinize şöyle bir soru sorabilirsiniz: “Kodlama Öğrenmek Zorunda Mıyım?”

Programlama işleri piyasa ortalamasından çok daha hızlı büyüyor ve büyümeye devam edecektir.
Sonuç olarak, kodlama becerisi hızlı bir şekilde popüler hale gelmektedir, çünkü her iş alanına uygulanmaktadır ve işe alınma olasılığını arttırmaktadır.

5. Kodlamada Başlangıç ​​Devrimi

İşte dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden bazıları, hepsi kurucularının garajlarında veya yurtlarda başladıkları, son derece istisnai fikirlerini kodlama yoluyla ürünlere dönüştürdüler. Bunlar, kodun öğrenilmesinin neden zorunlu olduğu birçok yarar, avantaj ve nedenlerden bazıları;

Garajdan başladı

  • Amazon
  • Apple
  • Google
  • Disney
  • HP

Yurt Odalarında Başladı

  • Facebook
  • Microsoft
  • WordPress
  • Dropbox
  • Reddit

Tüm bu şirketler küçük sermaye ve fiziksel alan ile başladı, ancak sıkı çalışma, tutku ve kodlama becerileri onları büyük bir başarıya götürdü. Bir düşüncenin bir sonraki büyük bir şey olabileceğini bize kanıtladılar, bu nedenle bugün yarattığımız bir şey gelecekte bir altın madeni olabilir.
Henüz kodlamaya aşina değilseniz, Smartpro akademi ile kodları nasıl okuyacağınızı ve yazabileceğinizi ya da nasıl tam bir yazılım geliştiricisi olabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olabiliriz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/temiz-kod-yazmak-icin-her-programcinin-bilmesi-gereken-10-teknik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.