SQL Nerelerde Kullanılır?

SQL bir sorgu dili olarak ortaya çıktığında aslında büyük bir problemi çözmek istiyordu ve çözdü de. SQL genel olarak bir ver itabanında sorgu yapmak, arama yapmak ve veri tabanını düzgün bir şekilde yönetebilmeye yarayan bir sorgu yazılım dilidir. İlişkisel veri tabanı sistemlerinde standart bir dil olarak kendini gösteren SQL, özellikle büyük veri ile uğraşan firmalarda ve özellikle veri analizi yapabilecek kapasitede büyük bir veriyi toplayan şirketlerde kullanılan üst düzey bir dildir.

sql nedir

Bu dil sayesinde örneğin bir hastanede yatan kişilerin veri tabanında sorgusu yapılabilir, kişilerin sağlık geçmişleri ve geçirdikleri hastalıkları görebilirsiniz. Ülkemizde de son yıllarda harika bir biçimde işleyen E-devlet sistemi de SQL’in güzelliklerini görmek adına en iyi örnektir. Kişinin sabıka kaydı olup olmadığının tespiti, sigorta kayıtlarını öğrenmek, öğrenci olup olmadığı hakkında bilgiler, askerliğini yapıp yapmadığı gibi bilgileri sistemden alan ve sorgu sayesinde kullanıcıya gösteren veri tabanlarının temelinde SQL sistemleri yatmaktadır.

Veriler büyük Hard disk denen ve sonradan erişilmesi mümkün olan sistemlerde saklanır. RAM bellekler geçici ancak Hard diske kaydedilen verilen kalıcıdır. Bilgisayara veya büyük sunuculara saklanan verileri tekrar erişebilir durumda düzenli bir şekilde saklanması için SQL sistemlerinin önemi büyüktür.

SQL Neye Hizmet Eder?

SQL özellikle büyük firmalarda sistemlerin işlerliği ve veri tabanında bilgilerin rahatlıkla bulunup kullanılabilmesini amaçlar ve işleri kolaylaştırır. İnternet sitelerinde özellikle E-ticaret siteleri olsun, ürün satış ve sipariş sistemlerinde, okul ve hastane gibi kamu kurumlarında veri tabanının işlerliği oldukça önemli olmaktadır.

sql nasıl çalışır

Bir bilgiyi ortaya çıkartmak ve bu bilgi ile işlem yapmayı kolaylaştırması bakımından SQL’in hizmetleri oldukça fazladır. Verdiği hizmetler ise özellikle işleri hızlandırmak ve veri depolamanın kolaylaştırılması üzerinedir. Ham bir bilgi her zaman için hard diskte saklanabilir ancak verinin işlerliği olması, görüntülenebilmesi ve en önemlisi de istenen değerin veri tabanında bulunabilmesi çok önemli olmaktadır.

SQL standart bir tabandır ve bu tabanı kullanarak pek çok sorgu yapılabilen ünlü programlar ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları MySQL, Mssql, Microsoft SQL Server, Oracle, Firebird ve Access gibi program ve yazılımlar bulunmaktadır. Bu araçlar ile uygulamalarınızda veya web sitelerinizde sorgulama yapmak oldukça kolaylaşmaktadır.

SQL’in Faydaları Nedir?

Belirli ham ve üzerinde değişiklik yapılmamış veri yığınını düzenli veriler topluluğu haline getirmesi bakımından SQL önemlidir. Bu sağladığı fayda sayesinde de oldukça fazla sayıda veriyi belirli bir düzen içerisinde rahatlıkla kullanmak ve sorgulamak mümkün olmuştur.

5 Adımda SQL Nedir Ve Nasıl Çalışır

Birbiriyle ilişkili verilerin her sorguda kopyalama yapmaması ile çok amaçlı bir şekilde depolanmasına olanak sağlaması oldukça önemli olmuştur. Sınırsız sayıdaki veri içerisinden istenilen değeri hızlı bir şekilde sorgulamak ve önünüze getirmek adına SQL’in faydaları sınırsızdır.

Bununla birlikte pek çok tasarruf önlemine neden olarak hem zaman kaybını hem de para kaybını önleyen bir sistemdir. Eski sistemler gibi arşivlere giderek vakit harcamak yerine artık tek tık ile sorgulama yapılabilmesi çok önemli bir faydadır.

SQL Kursu Almak

SQL kursu genellikle normalizasyon, ilişkiler ve ara kavramlar üzerinden ilerler. Pek çok SQL kursu aynı şekilde anlaşmalı olduğu firmaların SQL yazılımlarını da bir yandan öğrettiği gibi veri analizinin temellerini de anlatmaktadır.

sql sistemleri nasıldır

Veri tabanı yönetimi, sistemlerin işleyişi, bakımı ve hata ayıklama gibi pek çok genel geçer yöntemleri de Smart Pro SQL kursu ile öğrenmek mümkündür. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen kurslarda eğitimler SQL’i en iyi şekilde öğretmekte ve sizi iş hayatına hazırlamaktadır.

Bir önceki yazımızda Nasıl Yazılımcı Olunabileceği hakkında bilgiler paylaştık. Dilerseniz orayı da okuyabilirsiniz.