Kodlamaya Nereden Başlamalıyım?

Uzun zamandır kodlama hakkında ufak fikri olup için iç yüzünü bilmeden bu soruyu pek çok kişinin sorduğu aşikardır. Bir işe başlarken nereden başlamayı bilmemek ve yol gösterici kişiler veya kurumlar aramak hepimiz için doğal bir durumdur. Aynı şekilde bir heves mi yoksa sevgi mi olup olmadığını da sorgulamak gereken şeyler de vardır. Kodlamaya başlamak da bunlardan birisidir.

Eğer bilgisayar dünyasıyla içli dışlı bir kişiyseniz ve kodlarla amatör olarak ilgileniyorsanız ileriye dönük bir kariyer de hedefleniyorsa kodlamaya başlamak çok doğru bir hamle olabilir. Kodlamaya başlamanın amacı bir program üretmek ve ortaya çıkartmaktadır. İşe yarar bir çıktı ortaya koymak kodlamanın sonucudur.

Programlamanın kabiliyet olması ve sadece zekâ ile alakası olmadığının bilinmesi önemlidir. Dahi olan kodlama üstadları olduğu gibi işini en iyi şekilde yapan ve kodlama bilen kişiler de vardır. Bir resim yapmak gibi kodlama yapmak da sabır ve emek işidir.

Taşları bir araya koyarak anlamlı bir bütün ve çıktı oluşturmak gibi nitelendirilebilir. Merak duygusu da her zaman için kodlamada önemlidir. Saatler harcayarak bir kodun yanlışını çözmek ve hatalardan ders çıkartmak her zaman artı puan katabilecek durumlardır. Kodlamaya isterseniz alaylı şekilde isterseniz kursa giderek başlayın ancak unutulmaması gereken bu işi sevmek, emek vermek ve kariyer hedefi olarak bakmaktır.

Kodlamayı Kolaylaştıran Şeyler

Kodlamayı kolaylaştıran pek çok program ve internet sitesi mevcuttur. Özellikle coder olarak nitelendirilen kod yazan kişilerin internet sitelerinde sorular sorarak yanıt araması ve bu sorularına çözüm bulduğu pek çok yazılımcı, bilgisayar mühendisi ve coderın bulunduğu internet siteleri vardır.

Örneğin bir kod hakkında bilgi almak, kod hakkında sorular sormak ve diller hakkında tartışmalara katılmak kodlama ile bilgileri pekiştirdiği gibi kodlama yaparken de kolaylıkla kod yazmanızı sağlayacak bilgiler edinmenizi sağlar.

Google ve Stack Overflow gibi platformlar bu konuda rakipsizdir. Yazılımcılar için bir cennet olan Stack Overflow kodlama ile uğraşanlar için birebirdir.

Bir yandan da algoritma kavramını öğrenmek gerekir. Kodlama yalnızca bir araçtır ve program bunu çalıştıracak güç, algoritma ise yakıtıdır. Basit bir üye giriş formu bile kodlarken bazı algoritma düzenlerinin önceden belirlenmesi ve bu şekilde kodlama yapılması her zaman için kolaylık sağlar.

Eğer ve yoksa gibi kod kavramları da algoritmayı iyi bir şekilde ortaya çıkartan kodlardandır. Kodlama yaparken evden öğrenmek hem sabır ve emek işidir. Özellikle yazılımcılar sonradan kod öğrenmek isteyen ve bu işle ilgili hevesi olan insanlara yazılım kursları tavsiye etmektedir. Hem uzman eğitmenler sayesinde daha iyi bir eğitim sürecine tabi olunur hem de yanlış yapma olasılığı da o derece azalır.

Kod dünyasında coder olmak ve bu dünyada istenilen kariyer hedeflerine ulaşmak adına ya da işe girmek adına en iyi ölçüt kodlama dillerini iyi bilmektir. Özellikle C dili genellikle yazılım ve bilgisayar mühendislerinin öğrendiği temel bir dildir.

İlk başlanan dil ile son öğrenilen dil arasında pek fark yoktur, önemli olan kod dillerinin temel mantığıdır. Temel olarak C öğrenmek veya HTML öğrenmek çok mantıklı seçenek olabilir.

Kodlama için Kurs Seçenekleri

Pek çok yazılımcı ve programcı için kodlama kursları bulunmaktadır. Kodlama geniş bir alan olduğundan dolayı çok farklı müfredatı ve ders işleyişi olan kurslar olabilmektedir. İstenilen şeye göre en iyi kursu bularak kayıt olmak ve ders programlarını incelemek en doğrusudur.