SketchUp

SketchUp, en popüler 3D modelleme programlarından biridir. Hem ücretsiz hem de profesyonel sürümüyle hem profesyoneller hem de hobi olarak 3D modelleme ile ilgilenenler için iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Kullanışlı bir yazılım paketi olan SketchUp, kullanıcıların makine mühendisliği, mimarlık ve hatta oyun dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmak üzere 2D ve 3D modeller oluşturmalarını sağlar.

Tarihi

Aslında SketchUp’ın kökenleri 2000 yılına kadar uzanmaktadır. Yazılım, aslen Brad Schell ve Joe Esch tarafından 1999 yılında ortaklaşa kurulan @Last Software şirketi tarafından geliştirilmiştir. SketchUp, Ağustos 2000’de halka açıklanarak,  tasarım sürecini daha kolay, daha sezgisel ve daha eğlenceli hale getirebilecek “Genel amaçlı” 3D modelleme aracı olmuştur. Bu dönemde birçok fuarda en iyi ürün veya hizmet ödüllerini almayı başarmıştır.

 

Bunıunla birlikte @Last Software şirketi, kullanıcıların SketchUp modellerini Google Earth’e yerleştirmelerine izin vererek başarısını sürdürdü. Google ile işbirliği yapan şirket yöneticileri, Google Earth için bir eklenti geliştirmişlerdir. Başarılı işbirliğinin neticesi olarak Google, 14 Mart 2006 senesinde SketchUp’ı satın alarak bünyesine dahil etmiştir.

 

Ürünler ve Yeniden Satışı

Google, Ocak 2007’de ilgilenen herkese açık olacak şekilde Sketchup’ın ücretsiz bir sürümünü ve diğer bir profesyonel sürümünü yayınladı. Ücretsiz sürüm, pro sürümden daha az işlevselliğe sahipti; bununla birlikte, modelleri Google Earth ve 3D Atölyesi’ne yüklemek için tümleşik araçlar içermekteydi. Yeni “araç kutusu” özellikleri kullanıcıların modellerini farklı açılardan görmelerini sağladı. Daha sonrasında Google 3D Warehouse, LayOut 2 ve ek dinamik bileşenleri birleştiren SketchUp 7 gibi sonraki sürümleri yayınladı. 2010 yılında piyasaya sürülen SketchUp 8, Google Maps ve Building Maker entegrasyonu ile model konum belirleme ile geliştirildi.

 

1 Haziran 2012 yılında ise Trimble Inc. olarak bilinen Trimble Navigation, SketchUp’ı bünyesine katmayı başardı. Trimble, 2013’te SketchUp’ın yeni bir versiyonunu yayınladı: SketchUp 2013. Trimble’ın altındaki SketchUp ekibi, üçüncü taraf geliştiricilerin SketchUp’ı uzantılarıyla genişletmelerine yardımcı olmaya büyük ilgi gösterdi. Bunun gibi, kullanıcıların SketchUp eklentilerini ve uzantılarını paylaşmalarını ve indirmelerini sağlayan Extension Warehouse’u oluşturdular.

 

SketchUp Pro

SketchUp Pro bir kereye mahsus olmak üzere 695$ karşılığında piyasaya sürülmektedir. Bu sürüm, kullanıcıya her türlü çizim gereksinimini karşılamaya yönelik modeller ve çizimler üretebilmesi imkanı vermektedir. SketchUp Pro’yu kullanarak projelerinizden herhangi birini ilk aşamalarından son aşamasına kadar taşımak için kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürümden daha geniş işlevselliğe ve tamamen sezgisel bir arayüze sahip olan SketchUp Pro’yu neden bu kadar çok kişinin bu ürünü tercih ettiğini görmek çok da zor olmasa gerek. Bazı kullanıcılar tarayıcı yerine, SketchUp’ı masaüstünde bulundurmayı da tercih ederler. SketchUp içerisinde birçok eklentiyi barındırmaktadır.

 

Örneğin LayOut, SketchUp modellerinizi alır ve bunları diyagramlara, çizimlere, sunumlara ve hatta ölçeklendirilmiş baskılara dönüştürür. Projenizi SketchUp’ta çizerek, farklı görünümleri göstermek için sahneler oluşturarak başlayabilirsiniz. Bu dosya daha sonra boyutları, etiketleri vb. ekleyebileceğiniz LayOut’a gönderilebilir. 2B’de ölçeklendirmek için sıfırdan çizmek veya modelinizin üzerine ölçeklendirilmiş bir çizgi ekleyerek LayOut’un araçlarını kolayca kullanabilirsiniz. LayOut’un gerçek güzelliği ise senkronizasyon yeteneklerinde yatmaktadır. Ayrıca çiziminizde yaptığınız tüm düzenlemeler LayOut belgenizde anında güncellenecektir.

 

LayOut belgenizden artık memnun olduğunuzda, dosyanızı PDF olarak dışa aktarabilirsiniz. Bu sunumlarda, örneklerde kullanılabilir ve hatta doğrudan müşterilere gönderilebilir. Doğru kullanıldığında LayOut, tasarım iş akışınızın hayati bir yönü olabilir.

 

Pro içerisinde bulunan Style Builder ile de sert çizgili bilgisayar çizimlerinizi daha ulaşılabilir çizimlere dönüştürebilirsiniz. Temel olarak, modellerinizin elle oluşturulmuş görünmesini sağlayabilir – projelerinize daha kişisel bir dokunuş sağlar. Bu, özellikle teknik, tipik model çizimleri ve teknik özelliklerden çok daha fazlasını veren bir proje portföyüne eklemek için faydalı olabilir.

SketchUp İle Özgün Modelinizi Yaratabilirsiniz

Stil Oluşturucu’nun ana işi ise kullanıcıların kağıda veya resim düzenleme programında kendi çizdiğiniz çizgilerden kendi taslak kenar stillerini oluşturmalarına yardımcı olmaktır. Stil Oluşturucu, kullanıcıların özel stiller oluşturmalarını ve bunları SketchUp modellerine uygulamalarını sağlar. Bunun avantajı, modelinizi dışarıdaki herhangi birinden tamamen farklı kılmasıdır. Kalem çizgilerinden kalem vuruşlarına ve kalın grafit çizgilerine kadar istediğiniz her şeye göre kabataslak kenar stilleri oluşturabilirsiniz.

 

3D Warehouse diğer eklentiler gibi SketchUp ile sunulan en iyi kaynaklardan biridir. SketchUp ile masaüstünde ve tarayıcıda kullanılabilen 3D Atölyesi, 3D modeller oluşturan veya arayan herkes için bir kaynak ve çevrimiçi topluluktur. 3D Atölyesi ile kendi modellerinizi yükleyebilirsiniz, böylece diğer kullanıcılar bunları indirebilir. Kullanıcılar daha sonra, profesyonel veya hobi olup olmadığınızdan bağımsız olarak, geri bildirim ve yorumlar sağlayabilir. Ve elbette, başkalarının oluşturduğu modelleri indirebilirsiniz.

 

Extention Warehouse ise adından da anlaşılacağı gibi, SketchUp için geliştirilen uzantıları (veya eklentileri) sağlayan bir kaynaktır. Bu uzantılar, kullanıcıların SketchUp’a özel özellikler eklemesini sağlar. Çizim veya 3D yazdırma gibi uygulamalar için uzantı arıyorsanız, Extension Warehouse hepsine sahiptir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/web-tasarimi-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.