Google Arama İpuçları

İnternet gün geçtikçe hayatımızda daha büyük bir yer işgal ediyor. Artık birçok işimizi internetten halledebiliyoruz. Elbette bu alanda en çok kullandığımız sitelerin başında arama motorları geliyor. Arama motorları deyince de ilk akla gelen hiç kuşkusuz Google. Google arama ipuçları yaygın olarak bilinmese de öğrenirseniz işlerinizi çok kolaylaştıracak teknikleri barındırıyor.

Google Arama aslında oldukça ilginç bir yapıya sahiptir. Aradığımız konuda bir bilgiye ulaşmak için Google Arama kullanıyoruz. Bununla birlikte, hepimizin hemen hemen her gün kullandığı bu araçta bilmediğimiz birçok Google arama ipuçları bulunuyor.

Google Arama İpuçları

 1. Kesin bir cümleyi aramak için tırnak işaretleri kullanın

Google Arama İpuçları Tırnak İşareti

Bu iyi bilinen, basit bir numaradır. Tırnak içinde bir kelime öbeği aramak, tırnak işaretleri içinde aynı sırayla sadece aynı kelimelere sahip sayfalar verecektir. Bu, en önemli Google arama ipuçları listesinden biridir, özellikle belirli bir cümle içeren sonuçları bulmaya çalışıyorsanız faydalıdır. Böylece, gereksiz sonuçları görmek zorunda kalmazsınız.

 1. Belirli kelimeleri içeren sonuçları ortadan kaldırmak için eksi işaretini kullanın

Sizi ilgilendirmeyen çok fazla sonuç üreten bir terim aramaya çalışıyorsanız, sonuçları belirli kelimelerle silmek isteyeceksiniz. Hangi terimlerle ilgilenmediğinizi belirleyin (örneğin, peugeot -araba) ve aramayı yeniden çalıştırın. Böylece, “araba olmayan peugoet” içerikleriyle karşılaşacaksınız. Benzer sonuçları diğer aramalarınız için de deneyebilir, daha etkin sonuçlar alabilirsiniz.

 1. Anahtar kelimeler için web sitelerini arayın

“Site:” işlevini, yalnızca belirli bir web sitesinde arama yapan bir Google araması olarak düşünün. Örneğin hurriyet.com.tr sitesinden Google’da her söz edildiğinde “Google site:TIME.com” aramasını kullanabilirsiniz. Böylece, bahsi geçen site Google Arama sayfalarında zikredildiğinde önünüze arama sonucu olarak düşecektir.

 1. 1880’lerin ortasına kadar giden haber arşivlerini arayın

Google Haberler’in, dünyanın dört bir yanındaki gazetelerden 100 yıldan fazla arşivlenmiş haberi arama seçeneği vardır. Böylece, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkeden farklı dillerde basın kuruluşlarının arşivlerine ulaşabilirsiniz. Bunun için, Google Arama’da Haberler sekmesini kullanmanız yeterli olacaktır.

 1. “vs” kullanarak yiyecekleri karşılaştırın

Google Arama İpuçları vs İfadesi

Akşam yemeğinde hamburger ya da pizza arasında karar veremiyor musunuz? Ya da daha sağlıklı bir alternatifiniz mi var? Örneğin, “pirinç vs kinoa” yazın; böylece bu gıdalara ait besin değerlerini yan yana karşılaştırma şansını bulacaksınız. Özellikle diyet yapanlar için harika bir yol olan bu özellik ile istediğiniz besin değerlerinde alternatifler bulabilir, ideal öğününüzü oluşturabilirsiniz.

 1. Yemek tarifleri için arama sonuçlarını filtreleme

En sevdiğiniz yemeği ararsanız ve arama çubuğunun hemen altındaki “Arama Araçları” nı tıklarsanız, malzemelere, yemek pişirme sürelerine ve kalorilere göre tarifleri filtreleyebilirsiniz. Bazı diyet kısıtlamalarınız varsa bu mükemmel bir araçtır.

 1. Kelimelerin anlamlarını öğrenmek için “DEFINE:” ifadesini kullanın (argo dahil)

Örneğin, “DEFINE: mortgage” kullanarak sözlük sürecini kolaylaştırın. Sözlükte görünen kelimeler için, tanımın yanı sıra zaman içinde etimoloji ve kullanım grafiğini görebileceksiniz. Google, argo sözcükleri veya kısaltmaları tanımlamak için web’den bile ayrılır. “DEFINE: bae” veya “DEFINE: SMH” yi deneyin.

 1. “tilt” ifadesini arayarak ekranınızı yatırın

Bu, Google mühendisleri tarafından oluşturulan eğlenceli eklemelerden biridir. Kendiniz deneyin (tırnak işareti olmadan arama yapın).

 1. Google Görseller’de arayarak Atari Breakout’u oynayın

Efsanevi tuğla kırıcı oyunu Google’da kolay erişim için kullanılabilir. Google Görüntülerinde “Atari Breakout”u (tırnak işaretleri olmadan) arayın ve keyfini çıkarın.

 1. Google Arama Rasgele Sayı Üreteci

Google Arama İpuçları - Google Spinner

Karar vermede yardımcı olması için tarafsız bir yargıca mı ihtiyacınız var? Google’a “random number generator” (rastgele sayı üreteci) yazmayı deneyin. Bu, birçok seçenek için minimum ve maksimum bir sayı belirtmenize olanak tanıyan ve Google’ın bu aralık içinde rastgele bir sayı seçmesini sağlayan bir araç getirir.

Aynı konseptin daha sınırlı olmasına rağmen görsel açıdan daha iyi bir versiyonu da mevcuttur. Google’a “spinner” (döndürücü) yazın ve ardından üstteki anahtarı “number” (sayı) olarak değiştirin. Daha sonra 2 ila 20 sayı arasında bir tekerlek oluşturabilir ve tıklayabilirsiniz. Böylece, önününze gelecek çarkıfelekten rastgele bir sayı seçebilirsiniz. Bu özellik, arkadaş ortamında hoş bir eğlence aracı olarak kullanılabilir.

 1. Google Arama’da Zar Atma

Daha basit kararlar için Google’ın bir yazı tura atmasına ya da arama kutusuna herhangi bir komut yazarak sizin için bir kalıp yuvarlamasına izin verin. (Bonus ipucu: Google’dan bir topaç döndürmesini de isteyebilirsiniz.) Bu işlem için Google Arama kutusuna roll die, roll dice veya roll a dice ifadelerinden birini yazmanız yeterli olacaktır. Böylece, ani ve rastgele karar vermek istediğinizde hızla yardım alabilirsiniz. Ayrıca, yine arkadaş ortamında eğlenceli bir aktivite olarak Google Arama Zar Atma özelliğini kullanabilirsiniz.

 1. Google Arama’da Kronometre ve Zamanlayıcı

Google Arama kutusuna “timer” (zamanlayıcı) veya “stopwatch” (kronometre) yazarak Google’ın kişisel zaman bekçisi olarak hizmet etmesini sağlayın. Ayrıca, örneğin “20 minute timer” (veya istediğiniz süreyi) yazarak doğrudan belirli bir zamanlayıcıyı başlatabilirsiniz. Böylece Google, ayrı bir zamanlayıcı ve kronometre bulmanıza gerek kalmadan bu hizmetleri hızlı ve pratik şekilde almanızı sağlayacaktır.

 1. Google Arama Hızlı Hesap Makinesi

Muhtemelen Google’ın temel bir hesap makinesi olarak davranabileceğini, toplama, çıkarma vb. işlemlerini yapabileceğini biliyorsunuzdur – ancak bunun da her türlü gelişmiş matematiği yapabileceğini biliyor muydunuz? Örneğin, Google arama tablosunu doğrudan girerek “cos (3x) + sin (x), cos (7x) + sin (x)” gibi karmaşık grafik denklemlerine sahip olabilirsiniz. Ayrıca bir dairenin belirli bir sorgusunu – “dairenin alanını”, ““ bir üçgen çevresinin formülünü ”veya“ silindirin hacmini ”arayarak ve bildiğiniz değerleri girerek bir geometri hesaplayıcısını kullanabilirsiniz Google’ın geometri hesaplayıcısı çeşitli gelişmiş formüllerle çalışabilir. Özellikle bu alanda çalışan mühendisler ve sınavlara hazırlanan öğrenciler için bu özellik harikadır.

Google’ın, ipuçlarını ve aylık mortgage ödemelerini de belirleyebilen ayrı bir hesap makinesi vardır. Bunun için Google Arama kutusuna “tip calculator” veya “mortgage calculator“ yazmanız yeterli olacaktır.

 1. Birimler Arası Dönüşüm

Birimler arasında dönüşüm yapmanız gereken bir sonraki seferde, Google’dan bunu isteyin. Para birimini ve pratik olarak herhangi bir ölçüm sistemini kullanmaya ek olarak, Google megabaytları gigabaytlara, Fahrenheit’i Celsius’a ve günleri dakikalara veya hatta saniyelere çevirebilir. Arama kutusuna “unit converter” (birim dönüştürücü) yazarak ve ardından açılan açılır menülere bakarak tüm olasılıkları keşfedebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda WordPress Alternatifi Sistemleri inceledik.

Net framework