Google Araçları Detaylı Kullanım Rehberi

Özellikle SEO çalışmalarını takip edebilmek adına pek çok Google araçları bulunmaktadır. Bu araçlar, SEO çalışmalarını takip etmenin yanı sıra, güçlendirmeye de yardımcı olmaktadır. Google sisteminde bulunan ve kullanıcıların kullanımına sunulan Google araçları ile dijital dünyada iyi bir sıralamada yer almanız mümkündür. Google’ın kullanıcılarına sunduğu araçlar sayılamayacak kadar çoktur ve kullanıcılar bu araçların yalnızca birkaçını düzenli olarak kullanmaktadır. Eğer siz de Google araçları hakkında daha detaylı bilgilere erişmek ve hangi aracın ne tür faydalar sağladığını öğrenmek istiyorsanız, bu içerik tam da size göre! Google araçlarının ne gibi işlere yaradığını görerek, SEO çalışmalarınızda daha verimli bir şekilde kullanarak, iş dünyasında kısa süre içerisinde yükselişe geçebilirsiniz.

En Çok Kullanılan Google Araçları

AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Adwords, arama motoru üzerinde reklam oluşturma ve zaten var olan reklam kampanyalarını düzenleme için kullanılmaktadır. Adwords’un bir diğer hizmeti ise anahtar kelime planlayıcısıdır. Bu planlayıcı sayesinde anahtar kelime grupları ve bu anahtar kelime gruplarının göstermiş oldukları performans hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda bu anahtar kelimeler sayesinde içeriklerinizi daha zengin bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Google araçları arasında sıklıkla rağbet gören Google Adwords üzerinden şuan popüler olan ve popülerliğini kaybetmiş anahtar kelimelere erişebilirsiniz. Bu hizmet, içerik yazımları için mükemmel bir araç!

Google Alerts

Eğer anahtar kelimeleriniz ile alakalı son yazılan ve internet alemine sunulan içerikleri merak ediyorsanız, Google Alerts size her zaman haber verecektir. Bilindiği üzere dijital dünya her geçen gün gelişmektedir ve yeni yeni rakipler çıkmaktadır. Durum böyle olunca her bir anahtar kelime ile ilgili içerikleri takip etmek zorlaşabiliyor. Google Alerts şu işe yaramaktadır. Alerts’e içeriklerinden haberdar olmak istediğiniz anahtar kelimeyi yazın, Alerts ise size her gün o anahtar kelime ile ilgili ne tür içerikler hazırlanmış haber versin!

Google Alerts’in bilgilendirme işlemi iki türlü yapılmaktadır. İlki mail yolu ile haber verme, ikincisi ise RSS beslemeleri üzerinden bildirmedir.

Google AdSense

Web siteleri üzerinden gelir elde etmek isteyenlerin en yakın dostu olan Google AdSense, sitenize giren trafik ve reklam gelirleri ile özdeşleşmektedir. Google AdSense kullanabilmek için öncelikle belirli düzeyde bir trafiğiniz olması gerekmektedir. Eğer hatırı sayılır bir düzeyde trafik alıyorsanız, bir Google AdSense hesabı oluşturarak, reklam kodlarını web sitenize ekleyebilirsiniz. Yalnızca bu reklamlarla bile tüm web site masraflarını karşılamanız mümkün!

Google AdWords

Ücretli arama kampanyaları oluşturmanızı sağlayan Google AdWords, özellikle serp sonuçlarında yer alan indekslemeler ile uğraşmak istemeyenlerin vazgeçilmezi! Google AdWords ile reklam kampanyası oluşturabilir ve isminizi geniş kitlelere duyurabilirsiniz. Google AdWords ile beraber reklam vermeye karar vermeden önce kesinlikle doğru anahtar kelime analizini yapmalısınız. Yoksa reklamınız boşa gider. Aynı zamanda reklamın mobil mi yoksa masaüstü kullanıcılar için mi olacağı konusunda karar vermelisiniz. Eğer kullanıcı davranışlarına hakimseniz, çok düşük bir maliyet ile Google AdWords’ten reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Google Analytics

Yeni Başlayanlar İçin Google Analytics Kullanımı

SEO çalışmalarını büyük ölçüde kolaylaştıran Google Analytics, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında daha detaylı bilgilere erişmenizi sağlamaktadır. Buna örnek olarak; kullanıcıların hangi sosyal ağ ya da tarayıcı üzerinden size ulaştığı verilebilir. Bunun yanı sıra kullanıcıların en fazla hangi içerikler ile ilgilendiği ve siteye ne amaçla geldiklerini saptayabilirsiniz. Böylelikle web sitenize bu duruma göre çeki düzen verebilir ve daha fazla trafik çekebilirsiniz. Trafiğin nereden geldiğini saptayarak, daha doğru içerik üretimine geçiş sağlayabilirsiniz. Ücretsiz bir Google araçları olan Google Analytics, eğer web sitesi iyileştirme gibi konulara meraklıysanız kesinlikle kullanmanız gereken bu araç!

Daha detaylı bilgi için Yeni Başlayanlar İçin Google Analytics Kullanımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Google Blogger

Eğer web site oluşturmak istiyor, fakat en ufak bir fikriniz bulunmuyorsa, Google araçları bunu da düşündü ve Google Blogger’ı oluşturdu. Bilindiği üzere günümüzde en fazla tercih edilen altyapı WordPress, fakat WordPress’in karmaşık dünyasına adım atmadan daha sakin bir site kurmak için Google Blogger’ı kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir hizmet olan Google Blogger ile sayısız blog sitesi açabilirsiniz. Google Blogger’ın içerisinde çok sayıda tema ve arayüz bulunmaktadır.

Google Chrome

Google’ın en fazla kullanılan aracı, kesinlikle Google Chrome’dur. Aslında genel olarak dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Chrome, hızlı olmasından dolayı kullanıcının verimliliğini büyük ölçüde arttırır. Aynı zamanda içerisinde barındırdığı site araçları, sosyal metrikler ve Google Plus bildirimleri ile SEO çalışmalarında sizin yanınızda olacaktır.

Google Calender

Özellikle yoğun iş temposuna sahip olan kişilerin bir nevi “kişisel asistanı” olan Google Calender, gün içerisinde yapacağınız işleri size hatırlatır ve sürekli olarak bildirimler gönderir. Böylelikle yoğun tempoda bile hiçbir detayı atlamazsınız. Google Calender web dünyasındaki sanal asistanınız!

Google Docs

Diğer adı ile Google Dokümanlar, e-tablo, sunum, çizim ve her türlü belgeyi kullanıcılar ile paylaşmaya yaramaktadır. Elinizde var olan dokümanları insanlar ile ortak kullanıma açarak, herkesin ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra paylaşım yaptığınız kişilerin belgeler üzerinde değişiklik yapabilmesi ve dokümanları geliştirmesi gibi özellikler de mevcuttur.

Google DoubleClick Ad Planner

Reklam vermek isteyen kişilere büyük yardımı dokunan Google DoubleClick Ad Planner, özellikle kısa süre içerisinde web sitesine çok fazla trafik alması gereken kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu araç sayesinde reklam veren kişilerin reklamlarını hangi web sitelerinde yayımlaması gerektiği ile ilgili bir düzenleme yapılır. Yani web sitenize en fazla kullanıcıyı çekecek olan web siteler tespit edilerek, o sitelere reklam vermeniz sağlanır. Google DoubleClick Ad Planner ile reklamlarınızı belirli bir kategoride oluşturulmuş ve trafiği yüksek sitelerde yayımlayabilirsiniz. Google DoubleClick Ad Planner içerisinde daha pek çok filtreleme sistemi bulunmaktadır.

Google Drive

5 GB depolama alanı bulunan Google Drive, çevrimiçi olarak dosya paylaşımı yapmaya yaramaktadır. Eğer 5 GB depolama alanı size yetersiz geliyorsa, ücret karşılığında bu alanı büyütebilirsiniz. Günümüzde çevrimiçi depoların kullanımı çok fazla artmıştır, fakat bu depoların güvenilir olması büyük önem taşımaktadır. Aksi halde verileriniz ve özel dosyalarınız çalınabilir. Bu sebeple çevrimiçi depolama söz konusu olunca Google Drive en güvenilir depolama sistemlerinden bir tanesidir.

Google Pagespeed Insights

Web sitelerinin sayfa yükleme hızı hakkında bilgi veren bir Google aracı olan Google Pagespeed Insights, ilgili domainler kullanarak bu araç üzerinden sorgulama yapmanızı ve web sitenizin mobil ve masaüstü sürümlerinin hızlarını öğrenebilirsiniz. Özellikle web site geliştiriciler için mükemmel bir araç olan Google Pagespeed Insights, aynı zamanda web siteniz üzerinde yapmanız gereken iyileştirmeleri de size rapor halinde sunmaktadır.

Google Trends

Yine anahtar kelimeler ile ilgili bir Google aracı olan Google Trends, anahtar kelime araması yaparak, anahtar kelimelerin ne zaman yüksek arama hacmine sahip olduğunu saptamanıza yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra ana anahtar kelimenin popüler alt aramaları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Google Trends, yalnızca son 24 saat içerisinde popüler olan aramaları sunmaktadır. Yalnızca Google Trends kullanarak, web site trafiğinizi gözle görülür biçimde arttırabilirsiniz.

Instagram'da kullanılan popüler hashtagler

Bir önceki yazımızı okumadan geçmeyin: Sosyal Medyada Marka Yönetimi