google AMP

Günümüz dünyasının değişmesi ile birlikte yeni türler veya ‘ Google AMP nedir? ‘ gibi mobil kodlama yöntemleri geliştirilmektedir. Teknoloji değiştiği gibi bir hızlandırılmış dönüşüme doğru bizi yönlendirmektedir. Hızlı tüketim çağında gerektirdiğin gibi kullanılan teknolojiler ve buna bağlı olarak gelişmeler de hem hız kazanıp hem de ayak üstü yemeğe bizleri entegre etmektedir. Bunlar göz önüne alan Google, kullanıcı deneyimi arttıracak bir uygulama ile karşımazda: Google Amp. Peki nedir bu bahsedilen AMP? Amacı nedir? Gelin hep birlikte göz atalım:

Google AMP (Google Accelerated Mobil Pages) Nedir?

Türkçe ifade etmek gerekirse Google tarafından geliştirilen AMP, ‘hızlandırılmış mobil sayfalar’ anlamına gelmektedir. Yönergeler doğrultusunda mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan bir kodlama yöntemidir. AMP yönergelerine uygun olan ve doğrulanmış sayfalar, Google ön bellekte saklanmaktadır. Arama sorgulamalarında tıklandığında ise daha hızlı yüklenerek mobil kullanıcı deneyimlerini arttırmaktadır. Projenin en büyük avantajlarından biri ise açık kaynaklı kodlara sahip olmasıdır. Bu da demek oluyor ki isteyen herkes, AMP yönergelerini izleyerek özelleştirilmiş sayfalara sahip olabilirler. Ancak AMP standarlarında bir sayfaya sahip olmak için dikkat edilmesi gerek bazı başlıklar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Tasarım/ Kodlama, içerik ve yerleşim
 • Bulunma/ Erişilebilirlik, arama motorlarına açık olmak
 • Doğrulama / Sayfayı Google Search Console’da bildirme
 • Yapısal veri ile sayfa içeriğini zenginleştirme
 • Durum / Amp sayfasındaki hataları tespit etme

HTML biliyor iseniz, tasarım aşamasında açık kaynak HTML kodlarını kullanarak sayfa oluşturabilir ve sayfanın arama motorunda erişilebilir olmasına hale getirme imkanınız bulunmaktadır. Erişimi daha fazla zenginleştirmek için, yapısal veri imkanlarını kullanabilir ve sahip olduğunuz sayfayı daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Ardından sayfayı Google Search Console aracılığıyla Google bildirebilir ve var ise sayfa içindeki hataları tespit edebilmektesiniz.

Google AMP Kullanım Amacı Nedir?

 • Sahip olduğunuz sayfanın süper hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Performans beklentilerinizi arttırarak içerik konusuna değinmenizi sağlamaktadır.
 • Kullanıcıların organik aramalarında olmanızı sağlamaktadır.
 • Bireylerin hızlı yüklene sayfalar sayesinde sizleri daha fazla görmesini sağlamaktadır.

Google AMP’nin Kullandığı Kodlama Uygulamaları

AMP, 3 farklı kodlama yöntemi kullanmaktadır. Bunlar:

 • AMP HTML
 • AMP JavaScript
 • AMP Cache

AMP HTML

Burada mutlaka bulundurulması gereken bazı kodlar ve izin verilmeyen kodlar bulunmaktadır. Mutlaka bulundurulması gereken kodlar ise şöyle:

AMP’de izin verilmeyen HTML kodları ise şunlardır:

Ancak bazı kodların eş değeri bulunmaktadır:

AMP JavaScript

AMP, JavaScript kodu oluşturmamakla birlikte AMP JavaScript kütüphanesinde tanımlı kodların kullanılmasına izin vermektedir. Burada JavaScript’in render blocking özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğin bulunmasındaki asıl amaç ise, senkronize üyklene kodları kaldırarak asenkron bir şekilde yükleyerek DOM tree oluşum sürecini engellememesidir. Dolayısıyla AMP’nin izin verdiği ölçüde JavaScript kütüphanesine erişim sağlanmaktadır. Bu doğrultuda da lazy loading, async gibi yaklaşımları kendisi belirleyerek sayfanızın daha hızlı açılmasına izin vermektedir.

AMP Cache

Google AMP’nin kurallarına uygun olarak sayfa oluşumu yapılmış ise, Sayfa AMPTest’e tabi tutulmuş ise, Google, sayfayı kemdi CDN’inde göstermeye başlamaktadır. İçerik güncel ise ve Google tarafından indekslenmesini istiyor iseniz update-cache ile eski içeri güncelleyebilirsiniz. Şimdiye kadar Google AMP Cache ve Cloudflare AMP Cacheolmak üzere iki adet AMP Cache sağlayıcısı bulunmaktadır. 2018 Eylül ayında Bing tarayıcısı, AMP viewer ve AMP Cache’ı duyurmuştur.

Google AMP Nasıl Çalışır?

Google, mobil cihazlar için hazırlanan, daha hızlı yükleme ve daha uyumlu olarak görünen sayfalar oluşturma projesi, yönergesinde bulunan kod sistemi ile kullanıldığında, Google belleğini harekete geçirerek arama terimini tetikleyerek hemen yüklenmektedir. Sayfayı sadece AMP olarak yüklemelere izin verdiği gibi web sayfa standardındaki yüklemelere de izin vermektedir. Bir sayfayı hem standart olarak hem de AMP sürümü ile yüklemek için, Google standart sayfa kodlarının da eklenmesi gerekmektedir

Bir sayfanın hem AMP sürümünün hem de standart sayfa olduğunu bildirmek için:

<link rel=”amphtml” href=”https://www.example.com/url/to/amp-version.html” />

AMP sayfasına standart sayfadan referans verilmelidir:

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/regular-html-version.html” />

Sayfa sadece AMP sürümüne sahipse, aşağıdaki kodu kullanarak Google bildirilmelidir.

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/amp-document.html” />

Sadece AMP sürümüne sahip olan sayfalar , daha sonra standart sürümüne  sahip olması planlanan sayfalar için ilk iki kod grubunu kullanılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/e-ticaret-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Google AMP Nedir?