github nedir

Günümüz teknoloji alanında en önde gelen kontrol sistemi, Github ve Git proje yönetimi ve uygulaması oldukça basit hale gelmektedir. Github ve Git aracılığıyla geliştirmekte olduğunuz bir projeyi, farklı alanlarda, farklı kişiler ekleyerek, bu kişilere görev yetkisi atayabilir ve yapacakları tüm faaliyetleri yakından kontrol edebilirsiniz.

Github Nedir?

Yazılım sektöründe yer alan uzmanların sosyal medyası olarak bilinen GitHub adeta uzaktan çalışanları kontrol edebilir, depo rolü oynadığı gibi aynı zamanda proje yönetim sistemi olmaktadır. Yapım aşamasında olan bir projenin birçok farklı ülkeden ve farklı kişilerin katılabildiği adeta takım çalışması yapabildiği bir karşılıklı veri merkezidir. Yapılması planlanan projenin, kimin ne kadar zaman zarfında yaptığı ne kadar çalıştığı, projeye verdiği tüm enerjinin ne kadar olduğu tamamen farklı analizler neticesinde gözlenmektedir. Gelişmiş olan sistem sayesinde, kişilere verilen yetkiler doğrultusunda yapılan her eylem takip edilebilir hale gelmiştir. Günümüz internet teknolojisinde bir anda marka haline gelen bu sistem, dünyanın en gözde proje yürütme merkezi haline gelmiştir. Kapsamlı projeler yapmak isteyen herkes sisteme giriş yapabilir. GitHub sistemine ücretsiz kayıt olunmakta ve isteyen herkes kendi ekibini oluşturabilmektedir. İşini geliştirmek ve daha fazla proje üretmek isteyenler oldukça makul fiyatlarla üyelik seviyelerini yükseltebilirler.

Github Ne İşe Yarar?

Profesyoneller tarafından tercih edilen bu sistem, kod ve kontrol yönetim sistemi olan Git, herhangi bir yazılım geliştirilmesinde oldukça hızlı ve büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sebeple özellikle ileri düzey yazılım geliştiricisi olan sayısız, yazılım firması, Git yönetim sistemini benimsemektedir. Proje geliştirmeyi arzulayan birçok kişi, düşündükleri projeyi geliştirmeye başladıklarında, yazdıkları tüm dokümanları sistemde bulunan klasörlerinde yedeklerler. Fakat uzun soluklu yedeklenen bu klasörler ve dosyalar ilerleyen dönemlerde, gereksiz depolama alanına dönüşmekteler. Bu sebeple oluşan bu problemi çözebilmek için, sürüm kontrol sistemleri devreye girmiştir. Ortaya çıkabilecek olan sorun ve karmaşıklığı önleyebilmek için, sürüm kontrol sistemleri tüm faaliyetleri, kod değişikliklerini, değişikliklerin yapıldığı zaman birimi, değişikliği yapanın kim olduğunu, özellikle versiyonun bilgileri tamamen bu sistemde yer almaktadır.

Github Kullanıcılara Ne Gibi Yararlar Sağlıyor?

GitHub sisteminin en önemli diğer özelliklerinden biride, üzerinde çalışılan bir projeyi yapan kişinin, yaptığı işi test etme olanaklarının bulunmasıdır. Kodlama gerçekleştiren yazılımcı, diğer kodlama yapan uzmanların kodlarını inceleyerek, kendi yaptığı kodlama arasında bilgi alışverişi yapabilir. Bu da kişinin sürdürdüğü projenin eksiksiz ve geliştirilmiş bir şekilde ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. Bir diğer önemli kolaylık ise, projenin yapım aşamasında, çıkacak olan gerek teknik yetersizlikte gerekse kodlama yetersizliğinde, başka bir yazılımcı tarafından yardım alınabilmesidir. Sayısız yazılım dilini destekleyen GitHub sistemi, öncelikle ücretsiz olarak birçok yetkiyle kullanıla bilindiği için, birçok uzman tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca bu sistemin diğer bir özelliği ise, yapılan projenin kodlarının gizli kalmasını arzulayanlar, farklı ücret metotlarından birini seçerek ücretli üye olabilmekteler. Ücretli üyelik sonrası yapmayı planladıkları proje ve kodların diğer uzmanlar tarafından görülmesini gizleyebilir, farklı özellikleri de bu sayede rahatlıkla kullanabilirler.

Özellikler bakımından öncelikle, Git takvimi oldukça kayda değer yararlar sağlamaktadır. Git takvimi üzerinden belirlenen dönemlerde, yapımı süren projeyle alakalı hatırlatıcılar yer almaktadır.

GitHub Sistemine Nasıl Proje Gönderilir?

Öncelikle bir depo oluşturmalısınız, depo oluşturmak içinse New Repository menüsünü kullanarak oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz depo için bir hatırlayacağınız isim girdikten sonra, bu deponuzun her kullanıcıya açık mı? yoksa, gizli mi olacağını belirlersiniz. Herkes tarafından görülmesini istemiyor ve tüm yaptığınız işlemlerin gizli kalmasını istiyorsanız, ücretli üyeliğe geçmelisiniz. Belirli miktar ödeme yaptıktan sonra Public tercihini yaparak, tüm faaliyetlerinizi gizlemiş olursunuz. İlk olarak, GitHub’a göndermek istediğiniz dizine bağlantı kurmalısınız ve terminali açmanız gereklidir. Bu alanda deponuza ait bağlantı linkinizi tanıtın. Bu alanda deponuzun bağlantısının linkini tanıtınız, burada GitHubDepo sadece takma bir isimdir, GitHub’da oluşturduğunuz deponun linkini alın. Yapılan işlemin gerçekleşip, gerçekleşmediğini anlayabilmek için ‘git remote’ komutunu kullanabilirsiniz. Eğer takma olarak kullanılan isim geri dönüş yaparsa, bilin ki bağlantı sağlanmıştır. Yaptığınız projenizi depoya göndermek için, ‘git push -u github Depo master’ komutunu yazın ve sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek, enter tuşuna basın. Bu sayede proje dosyalarınız depoya eklenmiş olacaktır. Projeniz üzerinde, eklemeler ve dosya silmek için aynı yolu izlemeniz yeterli olacaktır.

Github sistemini etkin kullanmak için php eğitimi kursları ile web yazılım konusunda bilgi edinebilirsiniz. Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/microsoft-excel-kursu/ linkinden ulaşabilirsiniz.