Facebook Blueprint

Kim istemezki Facebook Blueprint ile aldığı eğitimle tek rakibinin kendisi olmasını? İnsanoğlu dünyaya ayak bastığından bu yana çokça badireler atlattı, çok yıkımlar gördü ancak her defasında bulunduğu toprağa ayak uydurmayı sağladı veya doğayı eğitti. Her ne olursun dünya konjonktüründe her zaman varlığını sürdürmeyi sağladı. Günümüz gerekliliklerine bakıldığında çağ teknoloji çağının dalgalanmalarında bir cambaz gibi dengede durmayı sağlamak ve öğrenmeye çalışmakta. Tabi bu esnada dengede duramayanlar maalesef ki ipin üzerinde düşmekte. Hakimiyetinizi çoğaltacak artık dükkanı kapatmayı değil, açtırmayı sağlayacak 21.yüzyılın en güzel nimetlerinden biri Facebook Blueprint’e tanıştıralım, işiniz büyüsün.

Facebook Blueprint Ne İşe Yarar?

Blueprint; Blueprint Sertifikası, Blueprint e-eğitimi, Blueprint live Eğitimi sunan, 2015’ten bu yana 150’den fazla ülkede hizmet veren, bir milyon fazla küçük işletmeler de dahil iki milyon işletmeye eğitim veren; ajans, iş ortakları ve pazarlamacılara Facebook ve Instagram’da reklam ve pazarlama ile ilgili reklam performans arttırması üzerine genel bir eğitim veren sertifika programıdır.  Bu programın en önemli ve en eğitici tarafı eğitimlerin yüz yüze olmasıdır. Böylelikle eğitimin kalıcılığı arttırılarak, uygulamalarda daha başarılı olması sağlanmaktadır. Eğitimin içerisinde ‘Hedefleme’, ‘En iyi Yaratıcı Örnekler’, ‘Ölçümleme’ ve ‘Video’ gibi kategoriler üzerinden ücretsiz e- eğitim verilmektedir. Facebook Blueprint, İngilizce, Korece, Almanca, Fransızca, Endonezce, İspanyolca, Portekizce, Japonca, Basitleştirilmiş Çince dışına artık Türkçe olarak da eğitim vermeye devam etmektedir.

Eğitimin artık Türkçe olarak veriliyor oluşu ile ilgili sevinç ve heyecanını Facebook Türkiye Direktörü Derya Matraş, ‘Dünyanın her yerinde, her ölçekte şirketin işlerini büyütmelerine ve pazarlama becerilerini güçlendirmelerine yardımcı olmaya verdiğimiz önemin bir parçası olarak Blueprint’i, Türkçe olarak sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Blueprint üzerinde yer alan 85’ten fazla e-eğitim kursuyla isteyen herkes, Facebook ürün ve hizmet ailesindeki pazarlama araçları konusunda bilgi sahibi olabiliyor. 6 milyondan fazla aktif reklam verenimizle birlikte her ölçekten kuruluşu, platformumuzda başarılı olmaları için güçlendirmek amacıyla yeni yollar geliştirmeye devam edeceğiz.’ sözleri ile dile getirdi.

Online ders veren Facebook, Blueprint kampanya optimizasyon eğitimi dışında; ‘Facebook videoları nasıl kullanılır?’, ‘Etkili reklam ölçümü nasıl yapılır?’ gibi reklam ve kampanyalarla ilgili birçok eğitimi hizmete sunmayı amaçlamaktadır. Bunların dışında eLearnin merkezi, Facebook Terminolojisi, Direct Response Marketing, A/B testing olmak üzere 35 adet faydalı, işte başarı sağlayacak eğitimler vermektedir.

Facebook, Blueprint sertifika eğitimi ile giriş sağlayan kullanıcılar sayesinde hem Facebook reklam performansını arttırabilmeleri hem de Facebook Pazarlaması konusunda en üst seviyeye gelebilmeyi hedeflemeleridir.

Kimler Kullanmalıdır?

Facebook Blueprint’e kaydolmak için sadece bir facebook hesabınızın olması yeterlidir. Hesabı oluşturduktan aktif olarak bütün eğitimlerden yararlanabilme şansınız bulunmaktadır.

Aslına bakarsınız iş kurmak isteyen ya da sadece öğrenmek amacı ile eğitimi almak isteyen herkes alabilir. Ancak genellikle dijital pazarlamacılar, şirketlerdeki farklı alanlarda istihdam sağlayanlar Facebook Blueprint Sertifika eğitimi almaktadırlar. Alınan sertifika programları ile dijital dünyada daha hızlı ve doğru hareketlerde bulunarak, daha iyi bir yerde olmanızı ve daha profesyonel olarak hareket etmenizi sağlamaktadır.Böylelikle kariyer adımlarınızda daha planlı ve daha emin adımlarla yürümenize teşvik etmektedir.

‘Facebook’u Facebook’tan öğrenin’ felsefesi ile hareket eden Facebook şirketi, Facebook Blueprint ile birlikte 9 ana başlıkta; Facebook’a Giriş, Facebook terminolojisi, Facebook’ta reklam, reklam hedefleri ve politikaları, Instagram’a giriş, reklam satın alma ve yönetme, analiz yapma ve web seminerleri derslerini vermektedir.

Facebook Blueprint içerisinde bulunan, günümüzde en fazla ihtiyaç duyulan belli başlı konu başlıkları şunlardır:

  • Facebook Reklam Oluşturma
  • Facebook Pikseli ile Reklam Yayınlama ve Sonuçları Değerlendirme
  • Facebook Live Hedef Kitlenizle Bağlantı kurma ve Etkileşime Geçme
  • Facebook ile İşletmenizi Sınır Ötesine taşıma
  • Dijital Planlama Uzmanı Öğrenme Yolu

Facebook Blueprint Sertifikası Nasıl Alınır?

Facebook aracılığı ile ücretsiz eğitim sağladıktan sonra sertifika alabilmek için sınava tabi tutmaktadır. Sınava girmek için önceden randevu alınabilir veya site üzerinden sınava gireceğiniz günü manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Sınavların maliyeti 150 $ (2018 verilerine göre)’dır. Sınavda maksimum 60 soru olacak şekilde 75 dakika süre verilmiştir. Sınav esnasında bilgisayar otomatik olarak kitlenir ve internete erişim kısıtlanmaktadır. Sınav bitiminden 48 saat sonra sonuçlar açıklanmaktadır. Sertifika alabilmek için başarı puanınız 1100 üzerinden en az 70 puan olarak değerlendirilir. Başarısız olunması halinde 30 gün sonra yeniden sınava girme şansınız bulunmaktadır.

Alınan sertifikalar en fazla 12 ay geçerlilik sağlamaktadır. Facebook Blueprint sertifikasına sahip olabilmek için yeniden sınava girilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/google-partners-sertifikasi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Facebook Blueprint