Microsoft-Exchange-2013

Microsoft Exchange 2013 ‘ü 16 Temmuz 2012 tarihinde piyasaya sürmüştür.  Exchange Server 2007 ile role endeksli kurulum gerçekleştirebiliyorduk.  Neydi bu roller; Client Access Server rolü (Outlook Web Access (OWA)-Exchange ActiveSync-POP3 ve IMAP),Edge Transport Server rolü(Internet Mail Akışı-Edge Transport Kuralları),Hub Transport Server rolü(Internet Mail Akışı-Anti-Spam ve Antivirüs Koruması),Mailbox Server rolü,Unified Messaging Server rolü.  Exchange Server 2013’te, Exchange Server 2007 ya da Exchange Server 2010  daki kadar artık rol kurulumu gerektirmiyor.

Sadece 2 adet rol ile Exchange  Server’ı kurabiliyoruz. 2013 için bu roller nedir peki?;

Birincisi Mailbox role  sunucuda mailboxların tutulduğu roldür.  Güvenlik ve erişebilirlik kapsamında Database Availability Grup yani DAG yapısını gerçekleştirebiliyoruz.  Kısacası ,Exchange Server 2013  için gereken tüm bileşenler : Client Access protokolleri, Hub Transport servisi, Mailbox database’leri ve Unified Messaging artık Mailbox sunucusu üzerinde bulunmaktadır.  Bu yapıyla Client Access Server ve Mailbox Sunucu versiyon uyumsuzluğunun yol açabileceği problemleri de ortadan kaldırmıştır.

 

exchange 2013

exchange 2013

 

İkincisi ise ; Client Acces role  Client’lar, mobil cihazlar, Owa veya Outlook üzerinden sunucuda ilk ulaşılan ayrıca kimlik bilgilerinin yapılandırıldığı roldür. Exchange Management Console (EMC) yapısı ilk Exchange Server 2007 ile başladı. Web arayüzü ile kontrol edilmesi ise Exchange Administration Console (EAC) yapısı ile Exchange Server 2013 e aittir. Basitleştirilmiş ve birleştirilmiş bir yönetim konsoludur. Yani EAC on-premise, hybrid ve online kurulumlar için tek bir web arayüzü sunuyor ve herhangi bir kurulum gerektirmiyor.  EAC ,Mailbox veya Administrator audit loglara ulaşılarak  messaging tracking işlemlerini de yapabilmektedir. Ayrıca Public Folder’ları da EAC üzerinden yönetmeniz mümkün olmaktadır. Bütün veri işlemleri artık Active Database de bulunan mailbox sunucusu üzerinde de yapılabiliyor. Management tools yani yönetim araçlarında 2007 Exchange control paneli (ECP) ile 2010’da da devam edildi. 2013 Exchange de Exchange Managemnet Shell yönetim konsolu güçlü hale gelmiştir. Exchange 2010 yapısından farklı olarak isim yapılandırma gereksinimleri de değişti.

 

exchange 2013 yenilikler

exchange 2013 yenilikler

 

 

Exchange 2010 ‘da 8’e kadar çıkabilen isim sayısı Exchange 2013 ‘de Legacy ve Smtp dışında  sadece iki isimle gözlemleniyor.  Bir tanesi kullanıcı protokolleri bir tanesi de Autodiscover için kayıt oluşturmak yeterli olmaktadır. Exchange 2013 Preview mimari değişikliklerinden bir diğeri de Information Store processlerinin tekrardan C# ile yazılmış olması ve isminin artık Managed Store olması. Certificate kullanımı konusunda da birkaç değişiklik var. Mailbox serverlar üzerinde self-signed certificate’lar otomatik olarak CAS tarafından security edilmektedir. Exchange 2013 Preview yeni bir özellik olan Data Loss Protection (DLP).  DLP politikaları kullanılan kurallar, aksiyonlar ve istisnalar oluşturarak email filtrelemesi yapılmasını sağlamaktadır.  Bu yeni özellik uzun süredir birçok firma tarafından desteklenerek ihtiyaçlara cevap vermiştir.

Diğer yenilikleride blışlar halinde belirtmek gerekirse;Transport Kuralları,Mail Flow değişiklikleri,Public Folders,Lync ve Sharepoint Entegrasyonu, Outlook Web App yani OWA ‘dır. OWA ,Bing Maps, Suggested Appointments ve Action Items gibi uygulamaları ekleyerek kullanılmasını sağlıyor.  OWA veya Outlook 15 ile eklenen uygulamalar her iki tarafta da kullanılabilir durumdadır. Bir diğer büyük özellik ise OWA Offline Mode’ dur.  Ayrıca desteklenen browserlarda OWA yı offline olarak kullanılması mümkün olabilmektedir.  Exchange Server 2013 SP1 Yeniliklerinde ise;Windows Server 2012 R2 desteği, OWA için S/MIME desteği, Edge Transport sunucu rolü desteği ve çeşitli düzeltme ve geliştirmeleri de yenilikleri arasında sayabiliriz.  Belirtmiş olduğum Exchange Server 2013 ile gelen yeniliklerden ve sürdürdüğüm çalışmalarımdan çıkardığım izlenimlerim, önceki sürümlere göre iyi bir tasarım ortaya çıkartılmış olmasıdır.  Exchange Server ‘ın yeniliklerini ileriki yazılarımda da paylaşmak dileğiyle….

 

Serap YILDIZEL

Smartpro Bilgisayar Akademisi

Microsoft Trainer

Sistem Ve Ağ Eğitmeni (CE)

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/hyper-v-uzerinde-sanal-disk-suruculeri-ve-aralarindaki-farklar/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.