Daha önceki yazılarımda Excel’in kullanım alanları ve formül grupları hakkında genel bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise sizlere Excel’de Makro kullanımı ve amaçları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Bu makaleyi iki ana başlık altında toplaya biliriz;

MAKRO NEDİR?

MAKRO KULLANMAMDAKİ AMAÇLAR NELERDİR?

MAKRO NEDİR?

Makroyu en kısa yoldan şöyle özetleyebiliriz;

Excel programında sürekli yapmakta olduğumuz işlemleri tekrar tekrar yapmaktansa bir düğme yada kısayol tuşu yardımı ile bizim yerimize yapan bir Excel uygulamasıdır.

Ayrıca makroyu iki türde inceleyebiliriz.

  • Makro Yapmak
  • Makro Yazmak

Makro Yapmakla Yazmak arasındaki tek fark V.B programı ve kodlarıdır. Makroyu yaparken,  Klavye ve Mouse’nin yaptığı hareketler kayıt altına alınırken, Yazmak ise Visual Basic kodlarını kullanarak, artık Excel de imkânsız hale gelen işlemsel özellikleri oluşturmaktır.

Örneğin yeni bir formül oluşturmak istiyorsunuz. Bunu makro kullanarak yapamazsınız ama Visual Basic kodlarını kullanarak kendinize yeni bir formül yazabilirsiniz. Makro yazma işlemi için extra bir yazılım eğitimi gerekmektedir. Birçok firma işe alımlarda İleri Excel terimini kullanır ama bu demek değildir ki bu kodlamaları bilmeniz gerekiyor! Excel’in birçok özelliği zaten ileri excel kategorisine girmektedir.

Pivot Table ve Pivot Chart oluşturma, Koşullu Biçimlendirmeler, Dış Kaynaklı Veri Aktarımı, Senaryolar, Gelişmiş Filtreleme özelliği vb. gibi. Bir sonraki makalemde sizlere Pivot Table Ve Pivot Chart (Özet Tablolama) hakkında bilgiler sunacağım.

Makroları Excel programında kullanabilmek için Geliştirici Şeridinin aktif olması gerekmektedir. Bu şeridi açmak için;

Dosya menüsünden, Seçenekler özelliği seçilerek açılan pencereden Sağ kısımda bulunan Şeritler sekmesindeki Geliştirici ikonunu seçilerek aktif hale getirilmelidir. (Aşağıdaki şekilde boş olan kutuyu doldurarak aktif edebiliriz).

Böylece Geliştirici menüsünü kullanabilir ve dilediğimiz makroyu yapabiliriz.

MAKRO KULLANMAMDAKİ AMAÇLAR NELERDİR ?

Makroyu kullanmak için:  Ya sürekli tekrar eden bir işlem yapıyor yada gerçekten artık çıkılması çok zor bir problemle karşı karşıya kalmış durumdasınızdır. Eğer Tekrar eden bir işlem üzerinde kafanızı yormak istemiyorsanız Makrolar sizin için biçilmiş kaftandır.

Makrolar genelde Tablo ve Formül kullanımlarında daha yaygın olarak kullanılır. Bunun sebebi ise sürekli aynı formül ve tablo işlemlerini yapmaya çalışmamızdır. Örneğin A firmasına ait bir tabloyu B firması, C firması ve D firması içinde tasarlamak zorundayım tablonun büyüklüğü ve Başlıkları aynı olacak. Neden uğraşmak zorundayım ki?

Yaptığınız tabloyu bir kez yapım aşamasında kayıt edin gerisini dilerseniz Geliştirici menüsündeki Ekle butonunu kullanarak düğmelerle, dilerseniz atayacağınız bir kısayol tuşu yardımıyla Makro yapsın.

Yada Aynı bağlantıyı kullanarak sürekli Veri çekme işlemi yapıyor ve bu verileri Pivot Table’ye dönüştürmeniz gerekiyor. Uğraşmayın bir kez yapım aşamasını kaydedin gerisini Makro halletsin.

Diyelim ki kullandığınız Excel programı içindeki formüller sizin taleplerinizi karşılamıyor, o zaman artık yapacak bir şey yok mecburen Visual Basic kodlarını kullanarak kendinize bir formül oluşturabilir bu formülün bilgisayarınız da ki Excel programında kalıcı olmasını sağlaya bilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir konu da Makrolar yapılan işlemleri kayıt eder, eğer makro açıkken işlem yapmıyorsanız ( Yön tuşlarını kullanmak gibi) makro bu işlemleri görmezden gelecektir. Örneğin bir kayıt makrosu yapıyorsunuz, bir veriyi başka bir hücrede bulunan verinin altına atmak istiyorsunuz, ama oraya gitmek için yön tuşlarını kullandınız, Makro en son kaldığınız yere kayıt işlemini tekrarlar yani her kaydı aynı hücreye yazar. Bu durumdan kurtulmak için en son çareniz yön tuşlarını kullanmak olsun ve kullanırken de Geliştirici Sekmesindeki Kod Bölümünde bulunan Göreli Başvuru seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Özetle Makro Kullanım amacımız gerçekten işimizi kolaylaştırmak ve Elimizdekilerle yetinmektense yenilerini yazmak yada yapmak diyebiliriz.

Bu makalemde sizlere Excel’de Makro kullanımı hakkında kısaca bilgi vermek istedim. Umarım az da olsa faydalı olabilmişimdir. Bir sonraki makalemde görüşmek dileği ile….

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/dijital-pazarlama-uzmani-ne-yapar/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.