Excel Öğrenmeye Nereden Başlamalısınız?

İş dünyasının ve özellikle muhasebe sektörünün en çok kullanılan programlarının başında gelen Excel programını internet üzerinden ücretli veya ücretsiz ders veren platformlardan öğrenebilirsiniz. Her programda olduğu gibi Microsoft Excel öğrenmeye nereden başlamalısınız sorusuna yanıt verirken de excel konusunda başlangıç, yani sıfır düzeyinden ileri düzeye kadar seviyeler bulunmaktadır. Özel olarak hazırlanmış dersleri ve online eğitim dokümanlarını kullanarak Excel programında başlangıç seviyesinden uzman seviyesine kadar yükselmeniz mümkündür.

Microsoft Excel’i sıfırdan öğrenmek ya da bir miktar bilginizin üzerine Excel programında daha ileri seviyelere ulaşmak istiyorsanız, online dersleri takip ederek gelişiminizi tamamlayabilirsiniz. Excel eğitimleri, internet üzerinden kimi zaman ücretsiz, kimi zaman da her bütçeye uygun fiyatlar ile profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanır. Siz de bu eğitim setlerinden yararlanarak Microsoft Excel öğrenmeye başlayabilir ve zaman içinde hedeflediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Excel Eğitimi Almanın Önemi ve Excel Öğrenmeye Nereden Başlamalısınız?

Bilindiği üzere Microsoft Excel kullanımı pek çok farklı kombinasyonları koordine ederek gerçekleşen bir dinamiğe sahiptir. Dolayısıyla her ne kadar bazı ipuçlarına internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabilse de kapsamlı olarak Excel öğrenmek için profesyonel desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Excel kullanımı konusunda problem yaşamamak ve programın bütün dinamiklerine en iyi şekilde hakim olabilmek için uzman seviyesinde Microsoft Excel eğitimi almak en faydalısı olacaktır.

Microsoft Excel pek çok işleyişi ve fonksiyonu ile farklı alanlarda kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlayan bir yazılımdır. Bu programın tüm avantajlarından kesintisiz ve pratik bir şekilde yararlanabilmek için bu yazılımın uzmanlarından Microsoft Excel eğitimi almak gerekir. Siz de özel şirkette çalışan bir personel veya kendi işinizin patronu olun, Excel ile çalışmanız gerektiğinde bu programı sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorsanız, temelden ileri düzeye kadar ilerleyen Microsoft Excel eğitimlerinden yardım almanız işinize yaratacaktır.

Gelişen teknoloji ve internet sektörü göz önünde bulundurulduğunda sadece Excel değil aynı zamanda diğer Microsoft Office programları da kapsamlı olarak bilinmesi gereken yazılımlar olarak dikkat çekmektedir. Bu tür Office programları ile ilgili eğitim ihtiyaçlarınızda, özel eğitim merkezlerinin yanı sıra bütçenize uygun seçeneklerle online eğitimi veren kanalları da tercih edebilirsiniz. Markalaşmış ve kurumsal bir firmayı tercih etmeniz, kısa sürede Microsoft Excel programında hızla yükselmenizi ve Excell bilginizi daha üst segmentlere yükseltmenizi sağlayacaktır.

 

Kimler Excel Eğitimi Almalı?

İlk etapta özel sektörde çalışanlardan sıklıkla talep edilen Microsoft Excel bilgisi, günümüzde pek çok farklı alanda ihtiyaç duyulan unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Pek çok veriyi Microsoft Excel üzerinde kayıt altına alarak farklı ve pratik bir şekilde işlemeyi sağlayan bu program, farklı kullanım ihtiyaçlarına da profesyonel seviyede karşılık verdiği için tercih edilir. Ofis çalışanları başta olmak üzere öğrenciler, öğretmenler ve daha pek çok kişi Microsoft Excel eğitimi alarak ihtiyaç duydukları veri kayıt ve işleme sürecini çok daha pratik hale getirebilmektedir.

 

Microsoft Excel Kullanım Avantajları

Tablo içinde verileri depolamak ve analizlerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı sektörlerde en çok tercih edilen yazılım olan Microsoft Excel, sütun ve satılar ile kullanılan bir programdır. Excel kullanım amaçları günümüzde genellikle şunlardır:

  • Karmaşık biçimlendirilen verileri sade hale getirmek
  • Sıra tabloları oluşturmak
  • Veri depolama ve kayıt yapmak

Microsoft Excel, veri analizi ve bilgileri tespit ederek bilgiye ulaşım konusunda geçmişe oranla daha fazla görselleştirme araçları sunmaktadır. Dolayısıyla programın sahip olduğu zengin veri görüntüleme araçları sayesinde, koşullu biçimlendirme kullanımı, renk geçişleri, veri çubukları ve simgeleri işlevsel olarak verilere kolaylıkla ulaşmanızı sağlamaktadır.

Günümüzde pek çok farklı sektörde Microsoft Excel kullanımı öne çıkar. Microsoft Office Excel kullanarak saatlerinizi ve hatta günlerinizi alacak karmaşık hesaplarınızı yalnızca birkaç saniye içinde sonuç odaklı çözümlere ulaştırabilirsiniz. Kullanıcılar açısından başlangıçta çok karmaşık bir görünüme sahip olsa da deneyim kazandıkça sanki bir kağıt kalemle hesap yapıyormuşçasına Microsoft Excel kullanabilirsiniz. Bu avantajlardan yararlanmak için doğal olarak programın tüm menülerini ve araçlarını iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekir.

 

Microsoft Excel Nasıl Kullanılır?

İlk bakışta oldukça karmaşık bir program gibi gözüken Microsoft Excel, esasında öğrendikçe çok basit bir sistem üzerine kurulu olduğu kolaylıkla fark edilebilir. Hızlı araç çubuğun en üst şeritteki ok butonuna tıklayarak kendi tarzınıza göre özelleştirebilir ve böylelikle ihtiyaçlarınıza uygun hale getirerek işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Microsoft Excel, yapacağınız işleri, listeleri ve hesaplamaları düzenli bir biçimde otomasyona bağlayarak istenilen sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Excel, sayısız işlemi yapmanızı ve verileri otomatik girdiler halinde kayıt altında tutmanızı mümkün hale getirir. Bu tür işlemler için çeşitli formülleri bilmeniz faydalı olacaktır.

Örneğin işiniz ile ilgili maliyet hesaplaması yapmanız gereken bir işlem var. Bu durumda bir matematik dehası olmak zorunda değilsiniz. Sadece Microsoft Excel öğrenerek, hatta başlangıç seviyesinde öğrenmiş olsanız bile bu tür matematiksel hesaplamaları kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz. Microsoft Excel hesaplaması sizin için tüm verilerin, özelleştirilmiş hesaplamalara göre analiz eder ve daha sonra istediğiniz bilgiye ulaşabilmeniz için zaman tasarrufu sağlayarak size kısa yoldan çözümü sunar. Aynı zamanda kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde program üzerinde;

  • renk,
  • gölgeleme,
  • arka planlar,
  • simgeler,
  • diğer işlevler

gibi araçları kullanarak sonuçları karıştırmadan görüntülemenize olanak tanır. Tablo sunum amaçlı ise Microsoft Excel görsel olarak çekici bir tasarım avantajı da sağlayacağı için kolaylıkla tercih edilebilmektedir.

 

Microsoft Excel’de Mutlaka Bilinmesi Gereken İşlemler

Microsoft Excel kullanımında en yaygın ve en basit işlevlerin başında kopyala ve yapıştır gelir. Fakat genellikle istenmeyen bir format için ya da sadece bir değer istenildiğinde formül kopyalanır. Bu sebeple en doğru çözüme ulaşabilmek için özel yapıştır işlevini öğrenmek gerekir.

Microsoft Excel özel yapıştır işlevi kopyalanan Excel hücresinin hangi öğelerini getirdiğinizi seçmenize olanak tanır. Hücreyi kopyaladıktan sonra Ctrl + Alt + V tuşlarına basarak ya da ana şeridin pano bölümü üzerinden “düzen > özel yapıştır” seçeneğini tercih ederek işlevi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte Microsoft Excel programında Alt + E + S + V sadece seçilen değerleri yapıştırmak için kullanılan kısa yoldur. Aynı zamanda bu kısa yol, Excel özel yapıştırma işlevinin kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen kısa yolu olarak bilinir.

Genellikle Excel programında mevcut satırlar arasına yeni satırlar eklemeye ihtiyaç duyulduğunda devreye çoklu satır ekleme işlevi girer. Kısa yol olarak Ctrl, shift + seçiminde özellikle +’yı birden fazla satır eklemek için değiştirebilme özelliğine sahip olduğunuzdan dolayı pratik bir şekilde yararlanabilirsiniz. Genellikle tabloya eklemek istediğiniz satır sayısını vurgulamak ve sağ tıklayarak vurgulanan satır sayısını eklemek toplu olarak ekleme işleminde tercih edilir. Bu işlevi öğrenerek siz de tablonuzu istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Son olarak 2013 yılında Microsoft Excel tarafından geliştirilen flash doldurma özelliğine değinmek gerekir. Bu özellik sayesinde bir desen algılandığında verileriniz otomatik olarak doldurulur. Microsoft Excel flash doldurma işlemini öğrenmek için profesyonel kişilerden özel eğitim alabilirsiniz. Artık Excel Öğrenmeye Nereden Başlamalısınız sorusuna yanıt bulduğunuza göre, profesyonel bir şekilde Excel öğrenmek için Smartpro’yu tercih edebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://smartpro.com.tr/back-end-ve-front-end-nedir linkinden ulaşabilirsiniz.

Profesyonel bir Microsoft Excel eğitimi almak ve profesyonel hayatınızdaki seviyenizi yükseltmek istiyorsanız, hemen https://smartpro.com.tr/egitimlerimiz/excel-egitimi-kursu linkine tıklayarak Excel eğitimimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.