excel-formulleri

Excel programında kullanılan formül gruplarının bazılarından kısaca bahsetmek istiyorum;

 

Metinsel Formüller : En çok kullanılan formülleri Soldan, Sağdan, Parçaal, Birleştir ve Mbul-Bul formülleridir. İsmine aldanıp sadece metinlerle işlem taptığını sanmayın sayfanızdaki tüm datalardan istediğiniz kısımlarını alıp kendinize ait kodlar oluşturabilir, bunlarla aramalarınız daha basite indirgeyebilirsiniz.

Matematiksel Formüller : Zaten 4 işlem formüllerini biliyorsunuz Toplama, Çıkarma, Bölme ve Çarpma ama bunlara ek olarak Etopla, Çoketopla, yuvarla ve Ortalama formüllerde bu Formül grubunda ön plana çıkan formüllerdir. Yazdığım formüller hemen hemen herkes tarafından kullanılan formüllerdir. Daha fazla matematiksel Formül grubu için Excel Formüller menüsünü inceleyebilirsiniz.

 

 

Mantıksal Formüller : Bana göre mantıklı olan her insan Excel programını çok rahatlıkla kullanabilir. İşte bu formül grubu da bunun en büyük kanıtıdır. Soru sorarak bu soruların cevaplarına göre işlem yapan formül gruplarıdır. En çok kullanılan formüller Eğer, Ve, Yada birde Eğerhatadır. Bir sorunun 2 cevabına göre mantıksal sınama yapan formüllerdir.

İstatistiksel Formüller : Ne kadar, Kaç kez, kaç sefer, En büyük, En küçük gibi soruların cevaplarını veren formül grubudur. En bilinenleri Eğersay, Çokeğersay, Büyük, Küçük, Mak, Min formüllerdir. Genellikle bir tablodaki istenilen değerin o tabloda kaç kere kullanıldığını ve ya en büyük en küçük yada belirli bir büyük ve küçük değerini veren formüllerden oluşuyor.

Arama ve Başvuru Formülleri : Excel kullanıyorum diyen her insanın mutlaka tanıştığı formül grubudur. Düşeyara, Yatayara, İndis ve Kaçıncı formülleri öne çıkan formüllerdir. Belirli bir sayfadaki istenilen değerin istediğiniz excel tablosunda karşılıklarını verir.

 

 

Eminim ki yukarıdaki formül gruplarından en az birini kesinlikle iş yerinizde kullanıyorsunuz. Peki geliştirmek ister misiniz? Yada gerçek anlamda neler yapabileceğinizi keşfetmeyi ? o zamansa sizleri bekliyoruz bir kahve içip neden EXCEL eğitimi almanız gerektiğini konuşalım.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/work-folders/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.