İlk önce Smartprodan önceki hayatına değinelim.

-Küçükken ne olmak isterdin? Neler ilgini çekerdi?

Küçükken tek bir ilgi alanım yoktu. Eline tornavidayı alıp dolaşan bir çocuktum. Oyuncak arabam bozulduğunda kendim tamir ederdim. Hatta ilkokula başlamadan önce evde bir şey bozulduğu zaman babam yoksa ben tamir ederdim.

Çocukken bir meslek idealim olmadı. Çocukken aklıma seçecek meslek gelmiyordu. Çünkü severek yaptığım bir şey bana iş gibi gelmiyordu. 

-Peki hangi üniversiteden mezun oldun? Seçtiğin bölüm idealin miydi yoksa puanının yettiği yere göre mi tercih yaptın? Ve aldığın bu eğitim seni tatmin etti mi?

Maltepe üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünden mezun oldum. Seçtiğim bölüm idealimdi. Lise çağından itibaren mühendis olmak istedim. İnsanlara yardım edebilmek istedim. Kendime dedim ki ‘Ben bir şey yapacağım ve o yaptığım şey sadece bir kişiye yardım etmeyecek, binlerce belki milyonlarca insana yardım edecek.’ dedim.

Üniversiteyi 2018’de bitirdim. Üniversitede aldığım eğitim açıkçası beni tatmin etmedi, çünkü genel bilgiler öğretildi. Bizi geliştirecek iş hayatına hazırlayacak bilgiler değildi. Ayrıca teoriyi pratiğe dökebilmek bu alanda önemli bir şey ama üniversitede aldığım eğitim teoride kaldı. Yazılım alanına girdikçe sadece kod yazmakla olmadığını öğrendim. O kadar büyük bir alan ki tüm ömrümü versem bile her alana hakim olamayacağımı fark ettim. O yüzden belirli bir alana yönelmem gerekiyordu. Ve bu noktada üniversite bana sadece temel eğitim verebildi. Ben de daha donanımlı bir eğitim almaya karar verdim.

-Peki Smartprodan eğitim almaya nasıl karar verdin?

Okuldan sonra yurtdışına çıkmak istiyordum, bunu gerçekleştirdim. Sonrasında söylediğim gibi okuldan aldığım eğitimin yetersiz olduğunun zaten farkındaydım ve uzmanlaşmam gerektiğini biliyordum. İnternette eğitimleri araştırdım, Smartpro ile araştırmam sonucunda karşılaştım.

-Eğitimin içeriği nasıldı? Seni geliştiren ve tatmin eden bir süreç miydi?

Beni geliştiren bir süreçti, üniversitede aldığım eğitimin müfredatı yazılıma ayak uyduracak bir müfredat değildi, teorik ve eski temel bilgilerdi. Teorik bilgi de uygulamaya konmayınca uçuyor. Bu noktada Smartpro’nun eğitimini güncel ve uygulanabilir buldum.

– Eğitmeninle iletişimin nasıldı?

Çok iyi kalpli yardımsever bir hocaydı. Her zaman iyiliğimi düşünen ve destekleyen bir hocaydı.

-Eğitmeninle olan iletişimin ve aldığın eğitim mezuniyet sonrasındaki süreçte mental anlamda seni nasıl etkiledi? Sana ne gibi katkıları oldu?

Özgüvenime etkisi çok oldu. Smartpro’da yaptığım projeleri özgeçmişime yazabilmem benim için çok iyi oldu. Buradaki öğrendiklerim iş görüşmelerinde bana fayda sağladı. Hatta, bak ben biliyorum bunları yaptım diyebilmek bana moral verdi. 

– Smartpro’dan mezun olurken hangi sınavlara girdin, hangi sertifikaları aldın?

Eğitim sonunda Smartpro Bilgisayar Akademisi Yazılım Geliştirme sertifikası aldım. Bunun dışında Microsoft’un Frontent sertifikasını aldım, kurumun ücretini ödediği bir sertifikaydı. Online bir sınava girerek sertifikayı aldım.

– Peki ne zaman mezun oldun? İş bulma sürecin nasıl gelişti? Yaşadığın zorluklar nelerdi?

Nisan 2019’da mezun oldum. Açıkçası her yere özgeçmişimi attığım ve çağrılmadığım bir dönemden geçtim. Eğitimden sonra geri dönüşler almaya başladım. Hatta işe yerleştikten sonra bile olumlu geri dönüş yapan başka şirketler oldu. Buradan çıktıktan sonra iş arama sürecinde daha az zorluk yaşadım diyebilirim. Çünkü eğitimden sonra özgüvenim arttı.

-Şu anda nerede çalışıyorsun? Kariyer hedeflerine yakın hissediyor musun?

Butik bir yazılım firmasında çalışıyorum. Yolun başındayım, daha ilerlemem gereken uzun bir yol var. İçimde de ilerlemek için isteğim ve çabam hep var. 

Son olarak; Eğitim sürecinde olanlara mezun öğrencimiz olarak tavsiyelerin neler olur? Ders çalışma tekniği oluşturdun mu bunun gibi başka ne önerebilirsin?

Dersi derste bırakmamak gerek. Anladım diyorsunuz ama boş ekranda aklınıza gelmeyebiliyor. Sürekli yazma pratiği yapmaları lazım. Ezber için değil, bir şeyi yaptılar çalışıyor diye bırakmasınlar. Onu başka türlü nasıl geliştireceği yönünde beyin fırtınası yapsınlar. Dersten sonra da pekiştirmek için başka kaynaklardan da çalışsınlar, öğrenmeye sürekli devam etsinler. Çünkü yazılım dünyasında öğrenmenin sonu yok.

Net framework