en iyi sosyal medya yönetim aracı

Günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte ‘ en iyi sosyal medya yönetim aracı ’ dediğimiz araç, her geçen gün yerini bir başka araca bırakabilmektedir. Yönetim araçlarına baktığımızda belki de içimizden ‘ne kadar çoklarmış’ veya ‘hepsi aynı görevi görmüyor mu sonuçta’ gibi cümleler kurabilirsiniz. Ancak tüm web sitelerinin, sosyal medya uygulamalarının anatomileri birbirinden farklı ise; sosyal medya araçlarının da anatomileri, kullanış biçimleri belki de amaçları farklıdır. ‘Y nesil’ sosyal medya aracında olmayan ‘z nesli’  sosyal medya aracında olabilir. Bir gün ‘z nesli’ artık sizi tatmin etmez farklı bir sosyal medya aracı ‘y nesil’ teknolojilerinde bulursunuz veya bu sizin istekleriniz doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Ancak şunu da hatırlatmak isterim ki hiçbir zaman tek bir sosyal medya aracına ‘en iyi sosyal medya yönetim aracı’ diyemezsiniz. Çünkü dünya değişir, fikirler değişir, sosyal medyayı kullanış biçimlerimiz değişir. O yüzden tüm sosyal medya araçlarına bir göz atalım ve arasından şu an için, size en uygun, en kullanışlı aracı ‘en iyi sosyal medya aracı’ diyelim. Ne dersiniz?

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları Nelerdir?

1- Hootsuite

Kullanım açısından en çok bilinen ve en yaygın olarak kullanılan sosyal medya yönetim araçlarından biridir. Amerika ve Avrupa bölgelerinde çok fazla ilgi ile karşılanan Hootsuite, günümüzde kullanımı oldukça yaygındır. Bu uygulama ile tüm sosyal medya profillerinizi tek bir yönetimden senkronize olarak kullanma imkanı sunmaktadır. Yani aynı anda birden fazla hesabınızı, aynı zaman diliminde kullanabilirsiniz. En büyük avantajı ise zaman kaybettirme aksine kazandırabilmesi ve tüm profillerde organize olmanın kolaylığını sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse, tüm profilleri ayrı ayrı girip paylaşım yapmaktansa sadece hootsuite üzerinden tüm profillerinizdeki paylaşımları yapabilmektesiniz. Aynı zamanda diyelim ki, bir hesabınızda paylaştığınız ürünü diğer hesabınızda farklı bir zamanda paylaşmak isteyeceksiniz ancak o sıra müsait olamayacaksınız. Hootsuite, burada bizlere saat kurma veya zamanlanmış içerik hazırlayabilme imkanı sunmaktadır. Böylelikle, siz hiç işinizden olmadan sizin zamanladığınız tarih ve saatte paylaşımı yapabilmektedir.
Ayrıca profesyonel kullanım sağlaması ile birlikte diğer programlardan ayrılarak sizle için en iyi sosyal medya yönetim aracı olabilmektedir. Bu uygulamayı sadece paylaşım, zamanlama değil aynı zamanda analiz ve ölçüm yapmak amacıyla da kullanılabilmektedir.

2- Herkesin Bildiği Bir Sosyal Medya Yönetim Aracı: Buffer

En iyi sosyal medya yönetim araçından bir diğeri ise Buffer’dır. Bu uygulama ile birlikte Linkedln, Facebook ve Twitter hesaplarını basitçe senkronize edebilirsiniz. Yapı itibarı ile hootsuite andırsa bile birkaç fark ile bizleri karşılamaktadır. İlk olarak ara yüzü ile dikkat çeken Buffer, tweetleri veya postları zamanlama ile paylaşabilmektedir. Dilediğiniz zamana gün, ay, yıl olarak girebilme şansı vermektedir. Hatta bir yıllık tweet veya postlarınızı dahi ayarlayabilme kolay organize olma imkanı sunmaktadır. Bireysel çalışma siteminden ziyade daha çok kurumsal çalışma ve profesyonel kullanıma hitap etmektedir. Buffer, ayrıca içerik açısından farklı konseptler ile karşımıza çıkmaktadır. Ancak sosyal medya aracı Türkçe destekli olarak değil, İngilizce destekli olarak kullanılabilmektedir. Belki de en önemlisi post ve tweetlerinizin içerik analizlerini sunarak; kaç defa tıklandığını, kaç defa retweet aldığını veya paylaşıldığını görebilme fırsatı verebilmektedir.

3- TweetDeck

Tweetdeck, birden fazla olan Twitter hesabınızı tek bir uygulama üzerinden kontrol etmenizi sağlayarak, daha fazla kitleye hitap edebilmeyi sağlayan ücretsiz bir sosyal medya aracıdır. Arayüz sayesinde tüm twitter hesaplarınızı ve listelerinizi aynı sayfa üzerinden görebilmektesiniz. Ana sayfanızı istediğiniz gibi düzenleyebilme şansı vermektedir. Bir diğer özelliği ise en iyi sosyal medya yönetim araçlarından biri olmasını sağlayan uzun linkleri otomatik olarak kısa hale getirmesidir.

4- Rignite

En iyi Sosyal medya araçşarından biri olan rigtine, kapsayan, pazarlama stratejinizi anlamaya ve hesaplamaya yarayan bir platformdur. Bu araç sayesinde Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin, İnstagram, Youtube gibi hesaplarınızı tek elden yönetebilir, analiz ve raporlamalar yapabilme imkanının bulunmaktadır.

5- Klout

Bu sosyal medya aracı ilk dördünden biraz farklı. Sosyal medya aracılığıyla sizinle sıklıkla iletişim kurmak isteyen hesapları tespit ederek, iletişim kurmanızı sağlayan bir araçtır. İlk olarak Twitter uygulaması üzerinden araç Twitter takipçi sayısını, takipçilerin like ve retweet etme oranlarını hesaplayarak bir ‘klout score’ belirlemektedir. Böylelikle kendi sosyal medya başarınızı diğerleriyle kıyaslayarak, ne kadar başarılı olup olmadığınız tespitin yapmanıza yardımcı olmaktadır.

6- SproutSocial

Birden fazla olan hesaplarınızı yönetmenizi ve raporlamanızı sağlamaktadır. Her bir hesabınız için ayrı ayrı analiz yapmanıza gerek kalmadan takipçilerinizin cinsiyet, yaş ve ülke gibi birçok analizini raporlama işlemini sağlamaktadır. 3 farklı fiyatlandırmaya sahip olan SproutSocial ilk 30 gün ücretsiz kullanım vermektedir.

7-40 Dilde Sosyal Medya Yönetim Aracı: Social Mention

Sizler için belki de en iyi yöneyim aracı olan Social Mention, oldukça popüler bir uygulamadır.
Araştırdığınız konunun sosyal medya üzerindeki paylaşım aralığı, paylaşımı yapan kullanıcıları, kullanıcıların beğenilerini ve paylaşım oranları ile ilgili bilgi vermektedir. 40’a yakın dilde arama yapmakta olan SocialMention strenght, sentiment, passionve reach olmak üzere 4 farklı kriter üzerinden sonuçları değerlendiriyor.

8- Beevolve

İnternet ve sosyal medya hesaplarınızdan araştırma yapmanıza olanak sağlayan Bevolve, belli aralıklara analizleri, kullanıcılarla paylaşmaktadır.

9- Socialseek

Link geliştirme stratejilerinde bir çok katkıda bulunan sosyal medya yönetim en iyi araçlarındandır. Diğerlerinden farklı olarak haberleri, fotoğrafları, tweetleri ve videoları tek bir yerde görebilmenizi sağlamaktadır. Özellikle Socialseek kullanarak anahtar kelimenizde bulunan blog, Twitter, Flickr, Youtube gibi kanallardaki otoriter grupları ve blogları bulmanıza yardımcı olmaktadır.

10- UberVU

En iyi sosyal medya yönetim araçlarından biri olan UberVU, Hootsuite’ in sosyal medya yönetimi yazılımı ile güçlü analiz araçlarını birleştirmektedir. Markaların sosyal medya hesaplarını izlemesini, analiz etmesini ve cevap vermesini sağlayan interaktif bir platformdur. Satın alma gücü veya satın alma eğiliminde olan kişileri tanımlayarak sinyallerle potansiyel müşterileri algılamakta ve etkili kişileri tanımlamaktadır. En önemli diğer bir özelliği ise verileri arşivleyerek gündem hakkında değerlendirme yapma fırsatı tanımaktadır.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/net-framework/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

en iyi sosyal medya yönetim aracı