Bugün bir kişi, marka ya da e-ticaret sitesinin ziyaretçilerle iletişimindeki en önemli aktivitelerden biri, fotoğraf ya da görselleri kullanarak iletişim kurmaktır. Bu görsellerin iyi olması için kullanılan en iyi fotoğraf düzenleme araçları nelerdir, bu yazıda buna değineceğiz.

Fotoğraflar bir sayfanın albenisini arttıran en önemli unsurlardan biridir. Özellikle bir ürün tanıtıyor ya da satıyorsanız, ürünün birden fazla fotoğrafı olması çok önemli. Bunun nedeni ise ürünü inceleyen kişinin, ürünle ilgili detayları görmek istemesidir. Reklam kampanyalarında da kullanmak ve fotoğraflardaki düzenlemeleri yapmak için birçok araç bulunuyor. Bu araçların en popülerler ücretsiz olanlarını listeledik.

 

2022 Yılının En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Adobe Photoshop Express

Adobe ücretli servislerinin yanında ücretsiz, online ve mobil sürümü olan Adobe Photoshop Express uygulamasını piyasaya sürdü. Bu sürüm, ücretli sürüme göre özellikleri azaltılmış bir versiyonu. Bu uygulamanın asıl amacı, profesyonel fotoğrafçıları ya da medya üreticilerini değil, hızlı bir şekilde fotoğraf düzenlemek isteyen kişileri hedefliyor. Sunduğu özellikler ve erişim kolaylığı ile bunu basit bir şekilde yerine getiriyor.

Adobe Photoshop Express ile kontrast, perspektif, satürasyon, pozlandırma ve nokta rötuşları yapabilir, çeşitli düzenleme işlemleriyle ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Profesyonel sürümdeki kadar araca destek vermiyor olsa da, metin ekleme, rötuş düzenleme, süsleme gibi çeşitli imkanları kullanıcıya veriyor.

Cihazınıza kaydedilen görüntüleri düzenleyebilir veya Adobe Creative Cloud, Dropbox, Facebook veya Google Fotoğraflar üzerinde paylaşabilirsiniz. Bu uygulamada gelişmiş filtreler, minimalist arayüz bulunması uygulamanın güzelliklerinden. Eksi yanı olarak ise sadece JPG ile çıktı formatı alması gösterilebilir. Uygulama web ve mobil platformlarda kullanılabiliyor.

 

 

02. GIMP

GIMP, hali hazırda piyasada bulunan ücret ödemeden kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf editörü olarak kabul ediliyor. Profesyonel kalitede işlere ve özelliklere sahip olan bu uygulama, geniş araçlara sahip. Seçim, montaj araçları yanında kırpma, renk ayarlama, otomatik görüntü iyileştirme araçları da yer alıyor. İleri seviye kullanıcılar içinse içeriğe duyarlı ölçekleme, yüz değiştirme, canlandırılmış GIF, katman maskeleri, kıvrımlar ve kişiselleştirilmiş fırçalar gibi birçok farklı özellik beraberinde geliyor.

GIMP, Adobe Photoshop programını kullanan kişilere aşina bir arayüze sahip. Bu uygulamanın en büyük avantajı ise arayüzü tamamen özelleştirilebilir. Büyük ve aktif bir topluluğu olmasının yanında açık kaynak kodlu bir yazılımdır bu sayede ücretsiz olarak eklenebilecek bir sürü eklenti bulunuyor. Uygulamanın en başarılı olduğu konu ise işletim sistemi fark etmeksizin kurulabiliyor olması. Hatta bir USB bellek içinde bile çalışabilmesi.

 

03. Pixlr Editor

Pixlr Editor online olarak fotoğraf düzenleyebileceğiniz en iyi ücretsiz düzenleyicilerden biri. Özellikle Online olarak sunuluyor olması, nerede olursanız olsa ulaşabileceğiniz anlamına geliyor. Bu program sayesinde nerede olursanız olun Adobe Photoshop’a yakın bir seviyede düzenleme işlemi yapabilirsiniz. Adobe Photoshop tarafından sunulan temel tüm özelliklere erişim sunuyor. Programın arayüzü de Photoshop arayüzüne çok benziyor. Bu sayede iki programı kullanan kişi için kolaylık sağlanıyor.

Programın sunduğu özellikler arasında pozlama, seviyeler, otomatik iyileştirme araçları, renk seçiciler, fırçalar, katman imkanı ve maskeler bulunuyor. Bu programın ana dezavantajı ise, Adobe’nin desteklemeyi bıraktığı Flash desteğine ihtiyaç duyuyor olması. Bu engeli aşmak içinse, daha gelişmiş özelliklerle donatılmış Pixlr X sürümü geliştirildi. Bu programın en dikkat çekici avantajı, herhangi bir indirme gerektirmemesi.

 

04. Pixlr X

Pixlr Editor’ün HTML alternatifi olan Pixlr X, ana sürümün daha az gelişmiş versiyonu. Bu durum zaman içinde giderileceği düşünülüyor. Yine de bu program sayesinde temel tüm düzenleme araçlarına hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz. Akıcı tasarımı koruyan uygulama, fotoğraf renklerini düzenleme, satürtasyonu değiştirme, görüntü kırpma, yeniden boyutlandırma, dokuma aracı, beyaz dengeleme gibi birçok aracı destekliyor. Genel olarak Pixlr X online bir hizmet üzerinden tüm ihtiyaçları karşılıyor.

 

 

05. Paint.NET

Paint.Net ilk olarak Microsoft Paint programına alternatif olarak bir öğrenci tarafından geliştirildi. Yeni başlayan kullanıcıları hedefleyen bu programla parlaklık, kontrast, tonlama, kıvrım, seviye, katman, gradyan gibi işlemleri yerine getirebiliyorsunuz. Bununla birlikte yazılımcılar tarafından geliştirilen eklentilere de destek sunuyor. Bu sayede programın sunduklarının ilerisindeki işlemleri de yerine getirebiliyorsunuz.

Paint.NET, kısayol tuşlarının işlevlerini destekliyor ve net anlaşılır bir arayüze sahip. Bu özelliği ile bir programı öğrenmeye çok zaman harcamak istemeyen kişilere kolaylık sunuyor. Ayrıca donanım olarak güçsüz cihazlarda çalışabilmesi önemli bir özellik olarak gösteriliyor.

 

 

06. PhotoScape X

Birçok düzenleme aracını içerisinde barındıran PhotoScapeX, özellikler konusunda dikkat çekiyor. Yüzlerce filtre, çerçeve, fırça, şekil kırpma, akıllı kesme araçları, renk seçici klon damgalar gibi araçları destekliyor. Bununla birlikte RAW dönüştürme özelliği de en sevilen özelliklerinden bir tanesi. Bunların yanında kolaj, birleştirme, çıkartmalar, efektler, metin ve fırçalar gibi özelliklere de sahip. Tüm bunlarla birlikte, bir fotoğraf düzenleme konusunda tüm ihtiyaçları karşılıyor. Bu araçları kullanmayı bilmeyenler içinse, program web sitesinde her aracın nasıl kullanıldığını gösteren birçok farklı eğitici video bulunuyor. Daha gelişmiş bir versiyonu istiyorsanız, bunun için ücret vermeniz gerekiyor.