En Çok Kullanılan Arama Motorları

Arama motorları günlük hayatımızda bilgi erişimi için kolaylık ve hız sağlayan bir unsurdur. Arama motorlarının bu konudaki en iyi seçenek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazı durumlarda arama motorları çok sağlıklı bilgi vermese de doğru kullanımı sonucunda çok büyük bilgilere rahatça ulaşabiliyoruz. Gün içinde herkesin sıkça kullandığı bu arama motorları da bu kadar sık kullanımından dolayı marka olarak birbirleriyle bir yarış halindedir. Her birinin kendi içinde avantajları ve dezavantajları olsa da en çok kullanılan arama motorları listesini sizler için hazırladık. Gelin beraber bu arama motorlarını beraber inceleyelim.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Google

Google herkesin kulağında yer edinmiş, herkesçe tercih edilmese de neredeyse herkesin hayatında kullanmış olduğu bir arama motorudur. Hatta o kadar sık kullanılıyor ki günümüzde bir şeyi internet üzerinden arama anlamında “Googlellamak” diye bir deyim dilimize girmiş durumdadır. Google’ın temelleri 1995’te Larry Page ve Sergey Brin tarafından atılmıştır. Google 1998’de özel bir şirket olarak kurulup 2004’te halka arz edildi ve Google dünyanın en büyük arama motoru olarak piyasadaki yerini almıştır.

Google’ın ismi bir tane 1 ve yüz tane 0 dan oluşan matematiksel bir terim olan “Googol”dan gelmektedir. Google sadece bir arama motoru olmakla kalmayıp kendisini geliştirmiş bir platformdur. Gmail, Google+, Google Maps, Google Earth gibi birçok ekstra alanda insanlara online hizmet vermektedir. Girişim yaptığı birçok alanda da bu işin öncüsü olmayı başarmış ve piyasadaki yerini oldukça sağlamlaştırarak Google adını internetin yıkılmaz kalesi haline getirmiştir. Neredeyse her alanda rakiplerinden önde ve ya yakınında olan Google her geçen gün kendisini genişletmekte ve teknolojinin sınırlarını zorlamaktadır.

Bing

Microsoft tarafından Google’a rakip olarak geliştirilen Bing 58 farklı dil seçeneği ile Google’ın en büyük rakiplerindendir. Microsoft CEO’su Steve Ballmer Bing’i bir aram motorundan ziyade karar verme motoru olarak tanımlamaktadır. Sadeliğe önem veren Bing reklam almamakta ve bu sayede dünyanın en çok kullanılan arama motorları arasına girmiştir. Üç sütunlu bir tasarıma sahip olan Bing ana sayfasında her gün farklı bir resim kullanmaktadır. Bing, yaptığını kişiselleştirmeler ile sizin hakkınızda bilgi sahibi olup, sizin aramalarınıza daha uygun sonuçlar listelemeye çalışır. Arama motorları arasında sıkça adı duyulanlardan biri olan Bing’de insanlar ortalama 3:55 dakika vakit geçirmektedir.

Yandex

Yandex misyon olarak kullanıcıların he türlü sorusunu yanıtlamayı gaye edinmiş bir arama motorudur. Ayrıca ana sayfasında haberler, yeni çıkan ne var, hava durumu gibi güncel konulardan da bizleri haberdar ediyor. Yandex, ülkemizde Google’dan sonra en ço kullanılan varsayılan arama motoru. Rusya temelli bir arama motoru olan Yandex Türkiye ile büyük anlaşmalar yapmıştır. Ülkemizi büyük bir Pazar olarak gören Yandex ülkemizin büyük spor kulüpleriyle de önemli anlaşmalar yapmıştır. Yandex’in ismi “To index” yani dilimizde “Dizin oluşturmak” anlamındaki İngilizce bir fiilden oluşturulmuştur. Fakat daha sonrasında “Yet another indexer”ın kısaltması olan Yandex’te karar kılınmıştır. Yandex’te Google’ gibi sadece arama motoru olarak kalmamış Yandex disk, Yandex Haritalar, Yandex Browser, Yandex Mail gibi pek çok alana yayılarak şirketini genişletmiştir.

Yahoo!

Yahoo! 1995 yılında Stanford üniversitesi öğrencileri olan Jerry Yang ve David Filo filo tarafından kurulmuş bir portal olup ilk başlarda arama motoru olarak hizmet sunup zaman mail alanına yönelmiş bir kuruluştur. Yahoo! Dünyanın en çok ziyaret edilen web sayfaları arasında 5. sıradadır ve günde 7 milyar görüntüleme ile büyük bir kuruluş olduğunu gözler önüne seriyor. Özellikle de Yahoo! Amerika bölgesinde çok sık kullanılmakta olup müzik ve film altyapısı olarak bu konuda tüm dünyaya karşı koyabilecek bir yapıda olduğu söylenmektedir. Microsoft 2009 yılında Yahoo!’ya çok yüksek miktarda bir teklif sunmuş lakin Yahoo! Bu teklifi reddedip piyasadaki varlığını hala sürdürmektedir.

Baidu

Baidu Çin merkezli bir arama motoru olarak Google China’nın Çin hükümeti tarafından yasaklanmasından dolayı kurulmuştur. Baidu Google tarzı çalışıp online ansiklopedi, görsel ve işitsel medyalar gibi hizmetleri de Çin halkı başta olmak üzere dünya piyasasına sunmaktadır. Baidu Çin nüfusunun da etkisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen arama motoru olarak karşımıza çıkmaktadır. Baidu’nun yaklaşık 750 milyon civarı web sitesi veri tabanında bulunmaktadır ve dünyanın en çok kullanılan 4. arama motoru olarak listede kendine yer bulmuştur. Baidu ayrıca kendie ait bir browser da geliştirmiştir. Hem masaüstü hem de android platformda kendisine yer bulan Baidu Browser hem hafif hem de hızlı yapısıyla kullanışlı bir yapıya sahiptir. Baidu Çin hükumetinin Google’ı yasaklamasından dolayı yasaklı siteler konusunda oldukça hassas olmasından ötürü oldukça güvenilir bir arama motorudur.

Ask.com

Ask.com 1996 yılında Ask Jeeves adıyla Garret Greuner ve David Warthen tarafından kurulmuş, indirilen uygulamaların tarayıcılara kurulması gibi özellikleriyle ön plana çıkmış asıl amacı soruları cevaplamak olan bir arama motoru olarak internet piyasasında yer almaktadır. Brezilya, Hindistan, Amerika gibi ülkelerde sık kullanılıp yaklaşık 600 milyon kullanıcısı olan Ask.com ülkemizde pek kullanılmamaktadır ki adını bilen sayısı bile dişe dokunur vaziyette değildir.

AOL

Açılımı “American Online” olan bu arama motoru haber kaynakları ve sosyal ağ bağlantıları ile daha çok göz önüne çıkan bir platformdur. Geçmişi diğer arama motorlarına göre eski bir tarihe dayanan AOL 1985 yılında Steve Case tarafından kurulmuş ve birçok web sitesine yardımda bulunarak yazılım sektörünün ilerlemesine için önemli adımlar atmıştır. Birçoğumuzun bildiği müziklerini dinlediğimiz Winamp başta olmak üzere Netscape ve IQC gibi platformların yazılımlarını yapan şirket de yine AOL olarak karşımıza çıkmaktadır.

Arama motorları ile alakalı edinebileceğiniz tüm bilgileri Arama Motoru nedir? yazımızda anlattık.

Net framework