E-ticaret Sitesi Kurmak

İnternet üzerinden satış yapmak isteyen kurumsal şirketlerin veya bireysel kullanıcıların, E-ticaret sitesi kurma konusunda A’dan Z’ye detaylı bilgilere ulaşmak için internet üzerinden araştırma yaptıkları görülüyor. E-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar, belgeler, maliyetler ve daha pek çok konuda soru işaretlerini gidermek istiyorsanız aradığınız bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlk olarak E-ticaret sitesi yazılımı seçimi ve sistemde bulunması gereken özellikler gibi detaylara hakim olduktan sonra şirketiniz için en doğru seçimi yapabileceğinizi unutmamanız gerekir. Dolayısıyla her ne kadar günümüzde kolay ve pratik bir hale bürünen E-ticaret sitesi kurma işlemini ciddiyetle planlamanız halinde hedeflerinize çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Fiziki mağazalarla ve geleneksel satış yöntemlerine kıyasla E-ticaret sitesi üzerinden satış yapmanın farklı dinamikleri bulunmaktadır.

E-Ticaret Sitesinin Avantajları Nelerdir?

Bilindiği üzere E-ticaret siteleri sayesinde fiziki ortamda gerçekleşen alışveriş süreci, kolay ve hızlı bir şekilde internet üzerinden de gerçekleşebilmektedir. Bu sayede firmalar, sadece belirli bir lokasyona bağlı kalmadan, sanal mağazaları aracılığıyla ülkenin ve hatta dünyanın herhangi bir yerindeki tüketiciye ulaşarak ürünlerini satabilmenin avantajını kullanabilir.

E-ticaret kavramı, 1990’lı yılların ortasından itibaren yaygınlaşmaya başladı. Ülkemizde daha geç dönemde yaygın bir şekilde kullanılan bu pazarlama yöntemi, giderek büyümekte ve farklı sektörlere ev sahipliği yapan bir sanal ağ haline gelmektedir. Online mağazaların, geleneksel ticaret yöntemlerinde kullanılan fiziki mağazalara kıyasla öne çıkan özellikleri ve birtakım avantajları bulunur. En çok bilinen faydalarını sıralayacak olursak;

 • Online platformdan 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz satış yapılabilir.
 • Mesai saatlerine ve tatil günlerine takılı kalmadan satışlara devam edilebilir.
 • Düşük maliyetler ve bütçeler ile şirket kurulabilir.
 • Belli bir lokasyona ve çevreye bağlı kalmadan geniş bir ağda satış yapılabilir.
 • İnternet erişimi bulunan bütün tüketici kitlesi hedeflenebilir.
 • Tercih edilen sayı kadar ürünün sanal mağaza üzerinden satışı gerçekleşebilir.
 • Dijital pazarlama çalışmaları desteği ile E-ticaret sitesinin geniş kitlelere ulaşarak daha fazla satış yapılabilmesi kolaylaşmaktadır.
 • E-ticaret sitenizi ziyaret eden müşterilere, daha sonraki süreçte yeniden ulaşarak onların tekrar alışveriş yapmalarını teşvik etmeniz mümkündür.
 • Geleneksel yöntemlere kıyasla E-ticaret sitesi üzerinden satış yapma süreci çok daha hızlıdır.
 • Mağaza kiralama, dekorasyon, personel giderleri vb gibi zaman ve para kaybı yaşatan unsurlar E-ticaret sitesinde yoktur.

E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

İnternet üzerinden satış yaparak markanız veya şirketinize ait ürün ya da hizmetleri potansiyel müşterileriniz ile buluşturmayı hedefliyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. E-ticaret sitesi kurma rehberi sayesinde kendinize nasıl bir yol haritası çizebileceğinizi belirleyebilirsiniz. Bu noktada özellikle kredi kartı ile ödeme alabilmeniz için şirketiniz olmalıdır. Şirket kurma zorunluluğu olmadan E-ticaret sektörü üzerinden sanal mağaza kurulumu gerçekleştiremezsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve uygulamaları gereğince online platformdan satış yapan kişi ve kurumların vergi yükümlülükleri bulunmaktadır. Şirket olarak kurulumu tamamlayıp, bankalar ile anlaşmalar yapıp, ilgili vergileri de ödedikten sonra online platform üzerinden E-ticaret sitesi aracılığıyla satış yapabilir duruma gelebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de E-ticaret sitesi kurmak için bir şahıs ya da limited şirket açmanız gerekir. Bu iki şirket modeli için girişimcilerden talep edilen belgeler farklılık göstermektedir. Bireysel olarak kurabileceğiniz şirketler, şahıs şirketidir. Anonim şirketlerden ya da limited şirketlerden daha küçük yapıda olan firmalar, ticaret sektöründe şahıs şirketi olarak adlandırılmaktadır. Anonim şirket ve limited şirket kurma süreçleri oldukça zor ve külfetli olduğu için genellikle girişimciler şahıs şirketi kurarak E-ticaret sektörüne atılmaktadır. Diğerlerine göre daha hızlı olarak kurulumu gerçekleştirilen şahıs şirketleri ile vergi mükellefi olacağınız için markanız ya da işletmeniz adına E-ticaret sitesi açabilir, online platform üzerinden satışlara başlayarak kar elde edebilirsiniz.

Öte yandan limited şirket de ekonomik ve ticari faaliyetleri gerçek veya tüzel kişiler tarafından gerçekleştirebileceğiniz bir şirket türüdür. Limited şirket olarak sektörde faaliyet gösterebilmek için işletmenin birden fazla ortaklık içermesi gerekebilir. Aynı zamanda şirket yapısı da 50 kişiye kadar artırılabildiği için genellikle büyük çapta işletmelerin tercih ettiği bir yapıdır. Her iki şirket yapısında da E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler arasında şu belgeler yer alır:

 • kimlik fotokopisi
 • ikametgah senedi
 • noterden imza sirküleri
 • muhasebeciye verilecek vekaletname
 • işyeri için ofis kira sözleşmesi veya mülk sahibiyseniz tapu fotokopisi
 • Ticaret Odası’na kayıt belgeri
 • web sitesinin SSL sertifikasına sahip olması

Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Kurulumu

E-ticaret sektöründe yer almak istiyor ancak maliyetleri en düşük düzeyde tutmayı hedefliyorsanız, değerlendirebileceğiniz birkaç alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında E-ticaret sitesini ücretsiz olarak kurmak da bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu yazılımlar sayesinde kendi e-ticaret sitenizi ekstra bir ücret ödemden kendi başınıza kurmanız mümkündür. Ancak yinede bu aşamada alan adı ismi, hosting ve SSL sertifika ücretlerini ödemeniz de gereklidir. Ücretsiz E-ticaret sitesi kurma işlemi yapabilmenize olanak tanıyan açık kaynaklı yazılımlar ve alt yapılar şunlardır:

Her ne kadar açık kaynaklı platformları kullanmak ücretsiz ve herkese açık olsa da bu altyapıları başarılı bir şekilde idare edebilmek ve E-ticaret sitesi kurulumu gerçekleştirmek için tecrübeli olmanız gerekir. Çünkü bu yazılımlarda doğrudan iletişim kurabileceğiniz herhangi bir kişi yoktur. Tüm çalışmayı ya kendi başınıza yapmalısınız ya da size yol gösterebilecek uzmanlarda destek almalısınız.

E-Ticaret Sitesi Kurma Fiyatları

Açık kaynaklı yazılımlardan olan WordPress kullanımı ücretsiz olsa da E-ticaret sitenizi kurarken farklı özellikleri devreye almak için bazı ekstra yazılımlar almanız da gerekebilir. Zaman içinde farklı maliyetlerle karşılaşmanız da olasıdır. Bu yüzden işinin ehli bir yazılımcı ile çalışmıyorsanız, bedava E-ticaret sitesi kurulumu işlemleri sırasında doğru adımlar atmanız önemlidir. Maliyet konusuna değinecek olursak E-ticaret sitesi açarken fiyata etki eden öğeler şunlardır:

 • Web sitesinin kapsamı,
 • Zaman,
 • Yazılım özellikleri,
 • Arayüz maliyetleri,
 • Ajans veya freelancer hizmet ücreti,
 • SSL Sertifikası ücreti,
 • Hosting ve alan adı ücreti

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-ticaret sitesi kurmak ya da sanal mağaza açmak için nasıl bir altyapı kullanacağınıza önceden karar vermeniz gerekir. Henüz şirket kurma işlemlerinizi tamamlamadıysanız da e-ticaret sitesi kurmak için site tasarımını yaptırmaya başlayabilirsiniz. Fakat şahıs ya da limited şirketinizin kurulumu tamamlanmadan sanal POS ve fatura işlemlerini yapamayacağınız için satışlara başlamadan önce mutlaka şirketinizi açmış olmanız büyük önem taşımaktadır.

E-ticaret sitesi kurmaya başlayacağınız yer, nasıl bir alt yapı tercih edeceğinize karar vermektir. Site tasarımı konusunda tercih yapabileceğiniz seçenekler şunlardır:

 • Hazır e-ticaret altyapı paketleri
 • Açık kaynaklı yazılımlar
 • Web ajanslarının ya da freelancerların işinize özel kodlamaları

Bu 3 farklı alternatifin nasıl çalıştığını iyi kavrayarak şirketinizin sanal mağazasını oluşturabilirsiniz. E-Ticaret sitesi alt yapı sistemi paketleri, hazır e-ticaret platformları oldukları için son dönemde yoğun şekilde tercih edilmektedir.

Eğer e-ticaret sitesi kurmak ve satış yapmak istiyorsanız, öğrenmeniz gereken tek şey e-ticaret sitesinin nasıl kurulacağı değildir. SmartPro’nun Dijital Pazarlama Uzmanlığı eğitimi ile e-ticaret süreçlerinde gerekli tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://smartpro.com.tr/mobil-oyun-gelistirme-nasil-yapilir linkinden ulaşabilirsiniz.