×

HEMEN BAŞVUR

SmartPro 'nun avantajlı eğitim kampanyalarından siz de faydalanın!

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Dünya Kadınlar Günü Kampanyası

Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi Smartpro Bilgisayar Akademisi, 6-12 Mart 2017 haftasında tüm kadınlara özel tüm eğitimlerde %30 indirim hediye edecek.

Unutmayın, Ada Lovelace matematik biliminin "erkek işi" olarak düşünüldüğü bir zamanda aristokrat adabı üzerine eğitim aldığı dönemde bilgisayar bilimine karşı olan tutkusunu daha da perçinleştirdi.

kadinlar-gunu-kampanyasi

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız hemen sizi arasın, 6-12 Mart haftası Kadınlar Günü'ne özel tüm eğitimlerde %30 indirim şansını yakalayın. Unutmayın, Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi olan Smartpro Bilgisayar Akademisi'ndeki profesyonel eğitimler sayesinde siz de geleceğin Ada Lovelace'i olabilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.
Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

Kadın Beyni & Matematik

Ada Lovelace'in öğretmenlerinden biri Londra Üniversitesi Profesörü Augustus de Morgan'dı. Augustus de Morgan, o dönemde kadınların üniversiteye gitmesine izin verilmediğinden dolayı Ada Lovelace'e mektuplaşma aracılığı ile ders vermeyi kabul etti. Lovelace'in öğretmeni de Morgan, Lovelace'in özgün ve birinci sınıf bir matematik araştırmacısı olma potansiyeline sahip olduğunu ancak bu kadar ağır zihinsel çalışmaların bir kadının fiziksel uygulama gücünü aşacağından endişe duyuyordu. Ama Ada Lovelace kesinlikle kararlıydı!

Birkaç yıl sonra, Babbage'nin bir buluş tasarımı olarak sayılan ve temel olarak da ilk mekanik bilgisayar kabul edilen analitik makine hakkındaki bir makaleyi çevirmesi istendi kendisinden. Akıcı bir şekilde Fransızca konuşabilen Lovelace, ilgili metini İngilizce'ye çevirmekle yetinmeyip daha da özgür davranarak makine hakkındaki düşüncelerini ve fikirlerini de metine dahil etti. Özgün makaleden üç kat daha fazla uzun olan bu çeviride makinenin bir Bernoulli sayısı dizisini de nasıl hesaplayabileceğini adım adım anlattı.

Böylece dünyanın ilk teorik yazılım algoritmasını geliştirmiş oldu.

Ada Lovelace'in makalesi hayattayken çok fazla dikkat çekmese de ölümünden tam tamına bir asır sonra yazar olan B.Y. Bowden'ın 1953'te yayınladığı ve bilgisayar tarihi kitabı olan Faster than Thought'da yeniden yayınlanmasıyla tekrar dikkatleri üzerine çekti.

ABD Savunma Bakanlığı, bilgisayar diline "Ada" ismini verdi ve ayrıca Google doodle'a da konu oldu. 2015 yılında da 200. doğum gününde, Oxford Üniversitesi Lovelace'in onuru için bir sempozyum düzenledi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI