Dns-Prefetch Nedir? Nerede Kullanılır?

İnternet oldukça karmaşık bir sistemdir. Veri akışları değişik uygulamalarla sağlanır. İnterneti, internet sayfalarını ve daha bilmediğimiz onlarca küçük öğeyi şekillendiren, çalıştıran birçok değişik sistem kullanılır. DNS de onlardan biridir. Dns ağlardaki dağıtılmış veri sistemleridir ve host isimlerinin IP numaralarına çevrilmesinden sorumludur. Bu işlemle insanların ve bilgisayarların arasındaki iletişim kolaylaştırılır. Bu alan içinde kullanılan bir başka terim de mevcuttur: Dns-Prefetch. Peki, Dns-Prefetch nedir ve nerelerde kullanılır? İşimizi kolaylaştıran bir sistem midir? Bu yazımızda bu sorularınıza cevap vereceğiz.

DNS Nedir?

Dns-Prefetch nedir sorumuzu yanıtlamadan önce Dns’nin ne olduğunu anlamamız önemlidir. 1984 tarihine kadar isim ve IP arasındaki çözümlemeler Hosts dosyası ile yapılmaktaydı. Bu dosyaya girişler elle yapılıyordu ve listelerin kopyaları her bilgisayarda bulunuyordu. Bilgisayarlar arası iletişim sağlanmak istediğinde bu dosya inceleniyor, kayıt varsa IP adresi alınıyor ve öyle iletişim kuruluyordu. Tahmin edersiniz ki bu işlem oldukça uzun ve yorucuydu. Aynı zamanda elle yapıldığı için yavaş ilerleyen bir süreçti. O tarihe kadar bilgisayarların sayısı daha azdı ve bu işlem zor da yapılabiliyordu. Bilgisayarların sayısının artması ve dosya boyutlarının büyümesi DNS’nin bulunmasını gerekli kıldı.

Bahsedilen Hosts adlı dosyanın kaynağı Standford Üniversitesi’nde bulunuyordu. İçeriklerin güncel kalması ve verilerin işlenmesi için bu bilgisayarlara bağlanılması gerekmekteydi. Artan bilgisayar sayısı ve işlem yoğunlukları üniversitedeki bilgisayarları kilitlemeye ve işlem yapılmasını olanaksızlaştırmaya başlamıştı. Bunun sonucunda DNS ortaya çıktı. DNS, veri tabanını yapılandırıyor, bilgisayar arasında hiyerarşinin kurulmasını ve işlerin daha düzenli ve hızlı ilerlemesini sağlıyordu. Bilgisayarlar bulundukları konuma ait gruplara göre sınıflandırılıyordu. Örneğin Fransa’nın kendine ait DNS sunucu makinesi vardı ve bu makine bu ülkeden sorumluydu. Böylelikle bilgilerin tek bir yerde tutulma zorunluluğu ortadan kalktı. İşlemler çok daha kolay ve pratik hale geldi. Zamanla büyüyen ve genişleyen bu ağ şimdi çok karmaşık bir yapıya ve sayısız veriye sahiptir.

DNS isminin açılımı “Domain Name System”dir. Türkçe ’de “Alan Adı Sistemi” anlamına gelir. DNS ağlardaki dağıtılmış veri sistemleridir ve host isimlerinin IP numaralarına çevrilmesinden sorumludur. Bu işlemle insanların ve bilgisayarların arasındaki iletişim kolaylaştırılır. Milyonlarca IP adresi bulunmaktadır ve bunların hepsi sunucularda depolanır. BIND, Microsoft DNS Servisi ve Power Dns en bilindik DNS sunucularından birkaçıdır.

DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Sunucu değişikliği IP adresinizin değiştirilmesiyle gerçekleşir. Birçok sebepten dolayı DNS değiştirilebilir. Bunların en başında içinde bulunduğunuz genel sunucunun izin vermediği dosyalara ve sayfalara erişebilmek vardır. Bir diğer sebep olarak internet sitenizin DNS kayıtlarının paylaşılması ulaşılabilirliğini ve hızını arttırır. Bu sistemin nasıl çalıştığını öğrenebilir, hosting sağlayıcınız aracılığıyla DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Dns-Prefetch Nedir?

Dns’nin ne olduğuna açıklık getirdikten sonra Dns-Prefetch’in ne olduğunu anlamak daha da kolay olacaktır. Dns’nin karışık numaralardan meydana geldiğini biliyoruz. Sayfaların çalışabilmesi için bu numaraların çözümlenmesi gerekmektedir. Dns-Prefetch, Dns’yi önceden çözümler ve internet sayfalarının hızlanmasını sağlar. Bu sistem sayesinde kendi alan adınız dışındaki kaynaklarda yapılan Dns arama süresi kısalır ve internet sayfası daha hızlı yüklenir. Bu işlemi yapmak için kullanılan etiketler her sayfaya uygun değildir. İşlemi yapmadan önce bu konuda bilgi sahibi olmak, etiketleri doğru yerlerde kullanmak gerekir. Yoksa bu işlem herhangi bir fayda sağlamayacağı gibi bazı problemlere sebep olabilir.

Dns-Prefetch teriminin Türkçe çevirisini “Dns önceden getirme” olarak yapmak mümkündür. İnternet sayfaları günümüzde birçok etki alanı için kullanılmaktadır. Bu da o sayfanın farklı sunuculara bağlanmasını gerektirir. Örneğin bir internet sayfasında 4 farklı domain olsun. İnternet tarayıcısı bu 4 farklı domaini çözümlemek için uğraşacaktır. Ancak biz, internet tarayıcısının hangisini önce çözümlemeye başlayacağını bilmiyoruz. Bu yüzden Dns-Prefetch etiketini kullanabilir, sorgu sayısını düşürebilir ve diğer domainler çözümlenmeye başlamadan var olanlarının çözülmesini sağlayabiliriz. Dns-Prefetch etiketi, farklı bir sunucudan yükleme yaptığınızda sayfanın yüklenme süresini hızlandıran ve daha hızlı açılmasını sağlayan bir link etiketidir. Doğru bir şekilde kullanıldığında etkin çözümler sağlar.

Dns-Prefetch Kullanımı

Dns-Prefetch’in ne olduğunu bir üst başlığımızda anlatmıştık. Şimdi de nasıl kullanıldığına bakalım. Dns-Prefetch etiketi HTML dosyalarının üst bölümünde veya <head> ile </head> etiketlerinin arasında kullanılmaktadır. Web sitenizde birden fazla JS dosyaları kullandığınızı düşünelim. Bu dosyalar sayfanız için kullanılan kodlar olabileceği gibi pazarlama ve ölçümleme araçları da olabilir. Bunların 3. Parti kaynaklar tarafında bulunduğunu varsayalım. Önceden de belirttiğimiz gibi internet tarayıcınızın bunların arasından ilk olarak hangisini yükleyeceğini bilmiyoruz. Sıralamada ilk sırada yer alan ilk olarak yüklenecek anlamına da gelmiyor. İşte bu noktada Dns-Prefetch devreye giriyor.

Rel = dns-prefetch işlemi internet sayfalarının yükleme hızını arttırmaktır.

Rel = “dns-prefetch” html belgesinin başlangıç kısmında kullanılmaktadır.

<Link rel=”dns-prefetch” href=”yuklemekistediginizsite/”>

etiketi kullanarak işlem yapılabilmektedir. Bu etiketle işlem tarayıcısına sıralamayı değiştirilmesi söylenmez ancak etiketi verilenlerin Dns çözümlenmesi önceden yapılır ve sıra onlara geldiğinde işlem daha kolay ve hızlı gerçekleşir. Etiket yöntemiyle yapılan bu hızlandırma zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur ve yüklenme hızını arttırır.

Gayet etkili ve pratik çözüm yöntemi olan bu etiketleri her internet sitesinin tüm linklerinde kullanmak ise mümkün değildir. Neden diyecek olursunuz, Dns çözümlemesi yalnızca dış kaynaklardaki yüklemeler için etkili olabilmektedir. Kendi HTML sayfanızda yer alan linkler zaten size ait alan adı içerisinde bulunur ve bunları Dns’nin bunları tekrar tekrar çözümlemesine ihtiyaç yoktur. Bu etiketin gereksiz kullanımı faydadan çok zarara yol açabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu etiketi kullanmadan önce gerekli araştırmaların yapılması ve işlemin doğru yapılması gerekmektedir.

Bazı Basit Öneriler

Dns-Prefetch kullanmadan önce denemek isteyebileceğiniz birkaç öneri ile karşınızdayız. Aşağıdaki listede verilenler de internet sayfa yükleme hızınızı arttırabilir. Elbette herkes internet sayfasının hızlı yüklenmesini ve en kısa sürede açılmasını isteyecektir. O yüzden Dns-Prefetch işleminden önce aşağıdakileri yapıyor musunuz yapmıyor musunuz bir göz atın deriz.

  • Sayfa kaynaklarınızı birçok farklı alanda barındırmanız internet hızınızı düşürecektir. Bu farklı kaynakları tek bir çatı altında toplamak size yardımcı olabilir.
  • Kaynaklarınızın art arda çağrılabilir olması hızı arttıracaktır. Örneğin bir domainde www kullanıyor diğerinde kullanmıyorsanız, hepsini eşitlemelisiniz. Aynı durum http ve https için de geçerlidir. İşlemlerin art arda yapılması sayfa yüklenme hızını arttırır, en azından yavaşlatmaz.
  • Sayfa kaynağı görüntüleme aracı ile internet sayfanızda nelerin çağrılıp çağrılmadığını kontrol edebilirsiniz. Çok fazla ve farklı isimdeki veriler belleği doldurur ve yavaşlatır.

Yukarıdaki adımları kontrol ettiyseniz ve hepsini uyguluyorsanız ancak internet sayfanız hala istediğiniz hızda değilse, yararlı ve etkili bir yol olarak Dns-Prefetch kullanabilirsiniz.

Dns-Prefetch etiketi, farklı bir sunucudan yükleme yaptığınızda sayfanın yüklenme süresini hızlandıran ve daha hızlı açılmasını sağlayan bir link etiketidir. Bu yazımızda etiketin nasıl ve nerelerde kullanıldığını anlattık. Umarız ki verdiğimiz bilgiler yardımcı olmuştur. Eğer bu etiketi ilk defa kullanacaksanız, bilen birilerinden yardım istemekten çekinmeyin.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/css3-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Net framework