Dijital pazarlama; birtakım dijital kanalları kullanarak pazarlama yapılan bir yöntemdir. Dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın genel kurallarını kapsamakla birlikte tüketicilerin davranışlarına uygun farklı yaklaşımlarla yepyeni bir pazarlama trendi yakalamaktadır.

Günümüzde internet kullanımı oranı Türkiye baz alındığında istatistiki verilere göre nüfusun %50 si aktif bir şekilde internet kullanmaktadır. Ve bu kullanıcıların birçoğu internette satış ve pazarlama üzerine pek çok reklam ve tanıtımlara ilgi göstermektedir. Her geçen gün artan teknolojik gelişmeler ve bunlardan doğan ihtiyaçlar ile birlikte her kullanıcı internet üzerinden işlemler yapmaya eğilim göstermektedirler. İnternet üzerinden ürün satın alma yani E-ticaret ile mobil pazarlamayı aktif bir şekilde kullanmaktadırlar. Dijital pazarlama da burada devreye girmektedir. Geleneksel pazarlamayla aynı teknikler üzerinden ilerleyen dijital pazarlama bu geleneksel pazarlama yöntemlerini geliştirerek güncel hale getiriyor.

Dijital pazarlama ve sosyal medya teknikleri ne işe yarıyor?

dijital pazarlama_1

Dijital pazarlama teknikleri pazarlamayı interaktif olan dünyaya paralel ve uyumlu hale getirmektedir. Dijital pazarlama artık çokça şirketler tarafından tercih edilen ve gerek bireysel gerek firma olarak dahi tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Ve dünya üzerinde artık pazarlamaya belli bir miktar bütçe ayırmak istemeyen firmaların rekabette diğer rakiplerinden geriye düşmesi de kaçınılmazdır. Dijital pazarlama aslında geriye düşmeyi önleyen ve rekabet içerisinde olmayı teşvik eden ve büyük oranda yardım eden bir tekniktir. Dijital pazarlama sayesinde kişi veya firma markasını tanıtarak kendisini piyasaya duyurabilmektedir. Ve bu da satış potansiyelini artıran, müşteri kazanmaya yardım eden, müşteri ilişkilerini iyi yönde etkileyen bir gelişme olan dijital pazarlama ile markayı öne çıkarmak büyük bir ihtiyaç ve aynı zamanda kurtarıcı haline gelmiştir.

Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

Dijital pazarlama belli platformalar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu nedenle de birçok dijital pazarlama kanalları bulunmaktadır. Dijital pazarlama kanalları da geleneksel ve güncel olarak nitelendirilmektedir. Geleneksel pazarlama kanalları; radyo, televizyon, afişler başta oldukça fayda sağlamıştır fakat iletişimin de dijital olduğu son dönemlerde etkisini kaybetmişlerdir. Güncel dijital pazarlama kanalları ise başta internet en genel biçimdeki dijital pazarlama kanalıdır ve olmazsa olmazdır. Markasını tanıtan kişiler veya firmalar reklam yapıldığı sırada kendilerine ulaşabilecekleri mail adresleri, linkler de vererek reklamı yani dijital pazarlamayı çok daha hızlı ve aktif şekilde kullanmaktadırlar. Dijital pazarlama kanallarında diğer bir güncel platform da mobil platformlardır.

Her gün artış gösteren kişisel cihazlardan olan tabletler ve akıllı telefonlar ile dijital pazarlama yapan firmaların veya kişilerin reklamlarına ulaşmak artık çok daha yakın hale gelmiştir. Hatta bir dakika bile sürmeden bu reklamlara ulaşmak mümkündür. Mobil platformların daha da aktif hale geleceği de artık kabul edilmiş olan bir gerçekliktir. Bu sayede daha çok dijital pazarlama platformu kullanmak ve daha çok müşteriye ve o markaya yardımcı olmak da mümkündür. Bunlara ek olarak da En son ve en aktif dijital pazarlama kanalına değinecek olursak da sosyal medya kanalından bahsedebiliriz. Sosyal medya platformu sosyal ağlar üzerinden yapılan dijital pazarlama etkinlikleri ile dijital pazarlamaya büyük oranda katkı sağlamaktadır. Örneğin; Linkedin, facebook, twitter gibi sosyal medya araçları üzerinden daha çok iletişim kurulmaya başlanmıştır ve bu sebeple de birçok marka da müşteriye veya kullanıcıya erişmek için bu yolları kullanmaktadırlar.

Sosyal medya araçları üzerinden birçok farklı markanın dijital pazarlama platformuna ulaşmak da oldukça hızlı ve etkili bir yoldur.

Dijital pazarlama ve sosyal medya kurslarının katkıları nelerdir?

Sosyal medya kanalı dijital pazarlamanın en iyi ve yardımcı kollarından biridir de diyebiliriz. Teknolojinin bu kadar geliştiği, dijital pazarlamanın her gün daha da önem kazandığı bir dönemde bu alanda birçok kalifiye çalışana ve uzmana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden de bu alanda uzman olmak isteyen kişiler dijital pazarlama kurslarına katılım göstermektedirler. En iyi dijital pazarlama kursu ile bu konuda uzman hale gelerek bilişim alanında, dijital pazarlama ajanslarında, reklam ajanslarında ve daha birçok alanda kariyer yapmak oldukça kolay hale gelmektedir. En uygun dijital pazarlama kursları sayesinde bütçeye de zarar vermeden ve sonucunda kaliteli bir eğitim ile sertifikasyon alarak gerek iş hayatında gerekse güncel hayatta birçok fayda sağlanabilmektedir. Dijital pazarlama kurslarına olan talep bu nedenle de her gün daha da artış göstermektedir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/microsoft-sistem-uzmanligi-egitimi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.