CSS3 Nedir?

Günümüzde yazılım alanına ilgi arttıkça, bu alanda kullanılan başlıca kelimelerin de ne anlama geldiği daha sık merak ediliyor. Bildiğiniz üzere web sitelerinin tasarımı kullanıcılara ne kadar basit gözükse de aslında oldukça karışık. Elbette herkesin tasarlayabileceği türden web siteleri de bulunurken daha karmaşık özellikle sahip birçok web sitesi de var. Son yıllarda çıkan uygulamalar, yazılım dilleri ve diğer programlar ya da onların geliştirilmesiyle birlikte bu mümkün olmuştur. Bir web sitesindeki görsel sunum ve tasarım daha da önemli hale gelmiştir. Bu yazımızda web sitelerinin görselliğine detay ve estetik katan bir teknolojiden bahsedeceğiz: CSS3. CSS3 nedir ve CSS’den bir farkı var mıdır? Gelin bu bilgilere birlikte bir göz atalım.

Günümüz ihtiyaçlarının değişmesi ve teknolojinin gelişmesi bu gibi yazılım ve işaretleme dillerinin yeni sürümlerini ortaya çıkartır. Sahip olunan özellikler ve sunulan imkânlar geliştirilir. CSS3, CSS’in sahip olduğu en son ve en geliştirilmiş sürümüdür.  Mobil uygulamaların kullanımının artması ve web sitelerinin daha dinamik bir hale gelmesi bu ihtiyacı doğurmuştur. Bu ihtiyacı karşılayan diğer yazılım dilleri ve uygulamalar da mevcuttur ancak bunlar uzun vadede zahmetli olabilmektedir. CSS3, eski sürümlerinin özelliklerini destekliyor olmakla birlikte yazılımcılara yeni özellikler sunar.

CSS ve HTML

CSS (Cascading Style Sheets) “Basamaklı Stil Şablonları” veya “Basamaklı Stil Sayfaları” anlamına gelmektedir. Web sitelerinde front-end (ön yüz) ve back-end (arka yüz) bulunur. Front-end bir web sitesinin ön yüzü yani kullanıcıların da etkileşime geçtiği alandır. Bir kullanıcının bir web sitesi veya mobil uygulamayı açtığında gördüğü ve etkileşime devam ettiği birim ön yüzdür. Bir ön yüz birkaç farklı yazılım diliyle tasarlanabilir. HTML ve CSS bunların başında gelir. JavaScript de sıklıkla tercih edilen bir diğer yazılım dilidir. Ancak yazılım alanında yeni birinin ilk önce HTML ve CSS öğrenmesi tavsiye edilir.

HTML, bir web sitesinin tüm yapı ve içeriğiyle ilgilenir. Bir web sitesinin yapı taşıdır diyebiliriz. CSS ise HTML’nin bir sayfada nasıl göründüğünü kontrol eder. CSS ile web sitesinin rengi, yazı tipi, harf boyutları, arka plan resimleri ve tüm sayfanın düzeni kontrol edilebilir. CSS, HTML’e ek olarak daha fazla imkân sunan bir işaretleme dilidir. HTML dosyasındaki sıralama düzeni farklı olsa da CSS, bu HTML öğelerini istediğiniz gibi düzenlemenizi sağlar.

CSS, bir web sitesinde veya bir mobil uygulamada kısacası ön yüze sahip her alanda kullanılabilir. CSS, genel şablonların hazırlanmasına ve çoğu web sitesinin ilk zamanlarında kullanılmasına da olanak verir. Sonrasında sitenin ön yüzünü detaylandırmak tercihe bağlıdır. CSS’in kullanımı oldukça esnektir ve size zengin bir katalog sunar. Yazı tipini, rengini, büyüklüğünü değiştirebildiğiniz bu teknoloji ile tamamen özgün tasarımlar yapmanız da mümkün. Yaratıcılığınıza bağlı olarak daha da zenginleşen bu platform, size birçok olanak sunar.

Bir web sitesinin içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç yazı tipi ve rengi kullanılabilmektedir. CSS, bunları her sayfada ayrı ayrı belirtmek yükünden sizi kurtarır ve bunları bir kere tanımlayıp başka web sitelerinde de ortak olarak kullanmanıza olanak tanır. Böylece sayfaların depolama alanındaki veriler de küçülür ve güncelleme yapmak daha da kolaylaşır. CSS, HTML ile uyumlu olup yapılacak işlemleri kolaylaştırır ve size zengin bir web sitesi tasarımı yapma olanağı sağlar.

Getirdiği Yeniliklerle CSS3 Nedir?

CSS3 sürümüyle birlikte birçok yeni özelliğin geldiğinden bahsetmiştik. CSS’in eski sürümlerine ek olarak gelen özellikler kesinlikle daha estetik bir web sitesi tasarlamanızı sağlıyor. CSS2’ye kıyasla yapılan en önemli değişikliklerden biri ise modüllerin tanıtılması oldu. Bunun sayesinde bölümler tanımlanmış ve daha işlevsel bir hale gelmiştir. Anahtar modüllerin bazıları şöyledir:

 • Kutu modelleri
 • Görüntü değerleri ve değiştirilen içerikler
 • Metin efektleri
 • Seçiciler
 • Arka planlar ve kenarlıklar
 • Animasyonlar
 • Kullanıcı ara birimi (UI)
 • Çoklu sütun düzenleri
 • 2D / 3D dönüşümleri

CSS3 sürümünün sunduğu en temel yeniliklerden bazılarını ise şöyle sıralayalım ve açıklayalım:

 • Metin Yazıları ve Düzen Değişiklikleri: CSS3 ile birlikte, metnin gerekçesi, boşluk ayarları ve heceleme yöntemi değiştirilebilmektedir. Göze daha estetik görünmesi adına kelime karakterlerinin boşluğu ayarlanabilir. Aynı şekilde paragraf başlarına eklenebilen dekoratif büyük harf yardımcı özelliği gelmiştir. Yazıya gölge verme ve saydamlığıyla oynama gibi detaylı yenilikler web sitenizin daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. Benzer bir şekilde metinlerinde bulunduğu kutucukların kenarlarını oval veya yuvarlak yapabilir, onlara gölgelendirme ekleyebilirsiniz. Çoklu yazı kolonları oluşturabilir, daha çok resimler üzerinde kullanılan saydamlık özelliğinin yeniliğini deneyimleyebilirsiniz.
 • Animasyonlar: En yeni ve etkileyici gelişmelerden biri HTML nesnelerinin özelliklerine animasyonlu geçiş efektleri tanımlayabilme olanağıdır. Aynı şekilde CSS3 ile nesnelere 2 veya 3 boyutlu efektler verilebilmektedir. Bu özellikler sayesinde web sitesi daha canlı ve dikkat çekici durmaktadır, daha çok ilgi çekmektedir.
 • Kenarlıklar ve Geçişler: Nesnelere uygulanan kenarlıklar için resim tanımlaması yapılabilmektedir. CSS3 ile birlikte web sayfasındaki bazı resimlere ve nesnelere doğrusal ve radyal geçişler sağlanır. Gelen kitler sayesinde yapılabilen düzenlemelerin alanları arttırılmıştır.
 • Oluşturulan İçerik: CSS3 disk belleği ortamında sayfa numarası, alt bilgi ve üst bilgi ekleme ek seçeneklerine sahiptir. Çapraz referans ve dipnot özellikleri yanında oluşturulan içeriği yazdırma imkânı da sunar.
 • Web Fontları: CSS3 ile gömülü kısımlara ve her tarayıcıya uyarlanabilir yazı fontları getirilmiştir. Mobil ortamlar için kullanılabilir fontlar da eklenmiştir. Bu sayede sınırlamalar azaltılmış, hareket özgürlüğü arttırılmıştır.

CSS3 vs CSS

CSS3 sürümünün kullanımı CSS’ye kıyasla daha kolaydır. Ancak tabi ki bu sürümün kullanımını öğrenmek için öncesinde HTML ve CSS konularına hâkim olmalısınız. CSS3, photoshop programlarına daha az ihtiyaç duymanızı sağlar. Neredeyse ihtiyacınız olan her şeyi sadece CSS3 üzerinden halledebilirsiniz. Sunduğu yeniliklerle estetik görünümü yüksek ve zengin içerikli web siteleri tasarlayabilirsiniz. İçinde çok fazla detay ve değişken bulunduran bu işaretleme dili aslında yepyeni bir dünya ve sizin keşfetme isteğine sahip olmanız yeterli. Eminiz ki CSS3 sürümünü kullandığınızda onu çok sevecek ve pratik bulacaksınız.

CSS ve CSS3 arasında kod dizilimi açısından pek de bir fark yoktur. Daha önce de belirttiğimiz gibi CSS3 eski sürüm özelliklerini desteklemeye devam etmektedir. CSS ve CSS3 arasındaki tek fark sunduğu imkânlardır. CSS3 sürümü ile gelen yeni özellikler sayesinde web sitelerinde daha zengin bir tasarım yapılması mümkün kılınmıştır. Web sitelerinin daha estetik bir görünüme kavuşması, kullanıcıların dikkatini daha çok çekmektedir, onları ziyaret ettikleri web sitelerinde daha uzun süre kalmaya ikna etmektedir. Bu da web sitesinde tanıtılan ürünün veya paylaşılan içeriğin daha çok dikkat çekmesini ve anlaşılmasını sağlar. Böylelikle hedef kitleye daha kolay ulaşılabilmektedir.

CSS kodları HTML dosyalarına temel olarak üç farklı şekilde eklenir. İlk olarak, HTML dosyası diğer bir CSS dosyasına referans verebilir. İkinci olarak, HTML dosyası satır içi CSS içerebilir. Son olarak, HTML dosyasına JavaScript ile CSS eklenebilir. CSS3 de hala temel olarak aynıdır.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/google-reklamlari-nedir-ve-nasil-calisir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Net framework