Creator Studio ile hem Facebook hem de Instagram hesaplarınızı kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Bununla beraber hesaplarınızdan gönderi paylaşabilir, yorumları okuyabilir ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. En önemlisi ise bunların hepsi için sadece bir araç kullanıyor olmanız.

 

Günümüzde marka ve işletmelerin en önem verdiği yerlerden biri sosyal medyadır. Bu alanla sadece sizin kimliğinizi oluşturmaz aynı zamanda bir nevi reklam olurlar. Sosyal medyayı güncel kullanmanın yanında, gelen mesaj ve yorumları cevaplayarak potansiyel müşterilerle iletişimde olmalısınız. Tüm bunları ve daha fazlasını tek bir araçla yapabilir ve yönetebilirsiniz. Creator Studio sayesinde hem Facebook hem de Instagram hesaplarını kontrol edebilirsiniz.

 

Creator Studio Nedir?

Birden fazla Facebook ve Instagram hesabını kontrol edebildiğiniz Creator Studio, Meta (eski adıyla Facebook) tarafından yayınlanan bir araçtır. Bu araç business.facebook tarafından sunulmaktadır. Bu sayede sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı düşündüğünüz gönderi, hikaye ya da herhangi bir içeriği tek bir alandan kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte yorumları okuyabilir, mesajlara bakabilir, ziyaretçi istatistiklerini inceleyebilirsiniz. Tüm bunları birden fazla hesap bağlayarak, tek panelden kontrol sağlayabilirsiniz.

 

Creator Studio ile Neler Yapabilirsiniz?

Facebook ve Instagram hesaplarınızı yönetebileceğini Creator Studio ile birçok işlemi tek yerden yapabilirsiniz. Bu araç sayesinde gönderi ve hesap istatistiklerini inceleyebilirsiniz. Özellikle işletme hesaplarında ihtiyaç duyulan bu verilerle hangi gönderi tipinin daha çok etkileşim aldığı ya da gönderiye tıklayanların yaş aralığını görebilirsiniz. Bu sayede gelecekte yapacağınız gönderileri de buna göre şekillendirebilirsiniz. Sadece gönderilerin toplam etkileşimini değil aynı zamanda üç saniyelik görüntüleme ya da bir dakikalık görüntüleme gibi verilere de ulaşabilirsiniz. Gönderi ile ilgili görüntüleme sayısı, kazançlar, görüntülenen toplam dakika, yorum, ifade, kaydetme, paylaşma gibi önemli verileri de bu araç sayesinde görülebilir. Creator Studio ile yapabileceğiniz temel şeyler:

 • Gönderi Oluşturma/ Planlama: Sosyal medya hesabınızda yayınlamayı düşündüğünüz ya da gelecekte yayınlayacağınız bir gönderiyi planlayabilirsiniz. Bu sayede düzenlediğiniz gönderi sizin seçtiğiniz zamanda yayınlanır.
 • Bildirimler: Birden fazla sosyal medya hesabınıza gelen bildirimleri tek bir ekran üzerinden görebilirsiniz. Bu sayede vakit kaybetmeden tüm bildirimleri kontrol edebilirsiniz.
 • Hedef Kitle: Creator Studio sayesinde çeşitli araçlar, analizler ve yöntemlerle hedeflediğiniz kitleyle iletişimi arttırabilirsiniz. Bu şekilde marka ya da yönettiğiniz hesap çok daha fazla etkileşim alabilir.
 • Çoklu Hesap Yönetimi: Instagram ve Facebook platformlarında birden fazla hesabınız varsa ve tek bir hesap yönetmiyorsanız, bu araç sayesinde bunları tek yerden yönetebilirsiniz. Hesaplara gelen bildirimleri tek bir alandan kontrol etmek ya da gönderi oluşturmak, kullanıcıya bir hayli zaman kazandıracaktır.

Creator Studio, bunların dışında daha birçok farklı fonksiyonu kullanıcıya sunuyor. Bunlara erişmek içinse bir ücret ödemenize gerek yok. Sadece gerekli web sitesine gitmeniz ve hesaplarınızı bağlamalısınız.

 

Creator Studio’da Facebook İçerik Kütüphanesi Yönetimi Nasıl Yapılır?

Facebook ve Instagram hesaplarınızı bağlayarak burada paylaştığınız tüm gönderileri görebilir, bunlara gelen yorum, beğeni ya da etkileşim sayılarına göz atabilirsiniz. Bu alandan filtreleri kullanarak gönderilerinizi çeşitli şekillerde sıralayabilirsiniz. Gönderilerle ilgili istatistikleri alarak, gelecekte yapacağınız paylaşımları buna göre şekillendirebilirsiniz. Tüm gönderiler şu değişkenlere göre filtrelenebilir:

 • Paylaşılmış gönderiler
 • Süreli gönderiler
 • Şu anda canlı gönderiler
 • Planlanmış gönderiler
 • Taslak gönderiler
 • Süresi dolmuş gönderiler
 • Gönderi türüne göre ayrım (video, fotoğraf, bağlantı ya da metin)

Bu filtreleme sayesinde tüm gönderiler arasında rahatlıkla istediğinizi bulabiliyorsunuz. Buradan önceden paylaşılmış gönderileri düzenleyebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Bununla birlikte başkalarına gönderileri gizleyebilirsiniz. Belirli gönderinin sayfanın alt kısımlarında görünmesini istiyorsanız bunu belirleyebilirsiniz. Süreli gönderilerin süresinin o an dolmasını sağlayabilir ya da öne çıkartabilirsiniz. Gönderilerinizi gelecek bir tarihte yayınlanması için planlaya da bilirsiniz.

Creator Studio ile Instagram Hesabınıza Hakim Olun!

Creator Studio, business.facebook.com adresinde bulunuyor olsa da, Instragram ile tam uyumlu bir şekilde çalışır. Bu araç üzerinde de tüm gönderilere hakim olabilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Bunun yanında gelecekte paylaşılmak üzere gönderiler ayarlayabilirsiniz. Yine burada birçok farklı analiz etme aracıda yer alır.

Yine yukarıda anlattığımız çoğu aracı Instagram üzerinde de kullanabilirsiniz. Özellikle genç bir hedef kitleye hitap etmek istiyorsanız, Instagram çok daha iyi bir platform olacaktır. Buradan marka ya da sosyal medya hesabınızı genişletebilir ve daha çok kişiye erişebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi, özellikle e-ticaret sayfaları için olmazsa olmaz bir konudur. Neredeyse bütün büyük marka ve sitelerin sosyal medya hesaplarının olması bu yüzdendir.

Sosyal medya yönetiminde bir diğer önemli konu, ziyaretçilerle iletişim kurmaktır. Çeşitli yöntemlerin kullanıldığı sosyal medyada, ziyaretçiyi harekete geçirecek çeşitli yöntemlerle iletişim kurulabilir. Bu sayede sosyal medya sayfasını canlı tutabilirsiniz. Creator Studio, saydığımız ihtiyaçları gören ve tek bir panel üzerinden birden fazla hesaba erişebilen bir araçtır. Sadece bununla kalmayıp çeşitli istatistikler ve analizleri kullanıcısına sunar. Bu sayede gönderilerin kalitesi geliştirilip gelecekte çok daha doğru ve ilgi çekici gönderiler paylaşılabilir.