codeigniter nedir

Birden çok uygulama için aynı kodu yeniden yazmanız veya uygulamayı oluşturmak için çalışmanız gereken günler geride kaldı. Çünkü modern web framework’ü CodeIgniter bunu sizin için yapıyor!

CodeIgniter, web uygulamalarını hızlı bir şekilde geliştirmek için kullanılan PHP MVC çerçevesidir (framework). CodeIgniter, veritabanına bağlanmak, e-posta göndermek, dosya indirmek gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için kullanıma hazır kütüphaneler sunar.

Model-Görünüm-Denetleyici (the Model, the View, the Controller) mimarisine dayanan CodeIgniter, uygulamanız için mantıksal bölümlere sahiptir.

CodeIgniter Özellikleri Nelerdir?

CodeIgniter nedir sorusu sorulduğunda yaygın olarak Framework sistemi akla gelir. Geliştirici özelliği ile veritabanı bağlantısı, oturum yönetimleri, dosya yükleme işlevlerini yerine getirerek, gelişmiş bir yazılım kullanılmasını sağlar. Hızlı erişim için kolaylaştırılmış arayüz sunmaktadır.

 • Güvenlik önlemleri için library ve helperlar kullanılır. Geliştiricinin işini kolaylaştıran, belirli işlemlerde teknik uygulanmaları hazır sunan kütüphaneye sahiptir.
 • CodeIgniter platformu için tüm kaynak kodu 2MB kadardır. Küçük olması CodeIgniter’da uzmanlaşmayı ve nasıl çalıştığını anlamayı kolaylaştırır.
 • Kullanıcılar çok hızlı yüklenen uygulamaları tercih ederler. Bazı modern frameworkler ile çalıştıysanız, indirmenin kurulumdan hemen sonra bir saniyeden daha kısa sürdüğünü göreceksiniz. CodeIgniter, ortalama 50ms’den daha kısa sürede yükleyebilir.
 • Yerleşik işlevleri, diğer bileşenlere çok fazla güvenmeden bağımsız olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu, bakımı ve kullanımını kolaylaştırır.
 • Framework, Model-View-Controller mimari tasarımını kullanır. Bu, web uygulamalarıyla çalışırken endüstri standardıdır. MVC, verileri, iş mantığını ve sunumu ayırır.

Framework iyi bir şekilde belgelenmiştir. CodeIgniter’ın kütüphanesi, öğreticileri ve forum soruları vardır. Yani, sahip olduğunuz zorluk ne olursa olsun, daha önce aynı problemle çoktan karşılaşmış ve çözmüş birileri mutlaka olacaktır.

CodeIgniter İçerik ve Özellikler

CodeIgniter nedir sorusuna cevap bulabilmek için geliştirme programlarının altyapı özelliklerini ve kendine has kavramlarını bilmelisiniz. Temel sistemlerin nasıl ilerlediğini kontrol etmek için yazılım geliştirme ve PHP bilgisinin pekiştirilmesi gerekir.

CodeIgniter’ın sahip olduğu temel özellikler;

 • SS (Cross Site Scripting) güvenlik filtrelerine yönelik özellikler sunar.
 • Kaynak tüketimi azdır ve son derece hafiftir.
 • CSRF (Cross Site Request Forgery) güvenlik koruması sağlayacak profesyonel bir geliştiricidir.
 • Oturum yönetimi için idealdir.
 • Esnek URI sistemine sahiptir.
 • Pagination Satır kodlama işlemlerini kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.
 • Captcha güvenlik sistemiyle, yazılım ve program saldırılarından korunma sağlayacak geliştiricidir.
 • XSS ( Cross Site Scipting) ve güvenlik filtreleriyle çalışmaktadır.

CodeIgniter Öğrenmek İçin Temel Bilgiler

Temel seviyede CodeIgniter öğrenmek için PHP derslerini almanız ve diğer programlar hakkında da altyapıya sahip olmanız gerekmektedir.

HTML/ CSS ve orta seviye olarak da PHP bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Kaynak tüketiminin az olduğu sistem özelliklerini kısa zamanda öğrenerek, form ve veri doğrulama işlemlerini yapabilirsiniz.

CodeIgniter Nasıl Öğrenilir?

Eğitimi kapsamında özel proje çalışmalarının geliştirilmesi için Framework ile PHP kullanımının özellikleri öğretilir. Temel amaç burada MVC Frameworklerin özelliklerine yönelik çalışmalar yapmak, bu alanda yardımcı olacak kaynaklardan yararlanmaktır. HTML, CSS ve Bootstrap üzerinden hazır şablondan yararlanılması sağlanacaktır. MVC mantığının sade ve güçlü bir şekilde sunulması ve profesyonel bir çalışma arkadaşı edinilmesi amaçlanmaktadır.

CSS eğitimi kapsamında, HTML eğitimi, Bootstrap eğitimi, MySQL eğitimi, PHP uzmanlığı eğitimi verilir. Geliştirme odaklı şablon özellikleri sunulmaktadır.

CodeIgniter Ne İşe Yarar?

CodeIgniter birçok hazır özellik sunan bir program olarak zaman tasarrufu sağlar. Daha çabuk kod yazılmasında yardımcı olacaktır. Geliştirdiği kütüphane programlarında kolay arayüz kullanımı sunacaktır. Kendi program kütüphanenizi bu program çatısı altında kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eksiksiz web sistemleri ve uygulamaları geliştirmek için PHP programlama dilinde yazılmış açık kaynak MVC framework’ü ile kusursuz olabilirsiniz.

CodeIgniter’ı Kimler Kullanmalıdır?

CodeIgniter, aşağıdaki durumlarda sizin için uygundur:

 • Daha az kod yazmanıza izin veren bir çerçeve istiyorsanız;
 • Olağanüstü performansa ihtiyacınız varsa;
 • Farklı PHP sürümlerini ve yapılandırmalarını çalıştıran standart ana bilgisayarlarla geniş uyumluluğa ihtiyacınız varsa;
 • Neredeyse hiç konfigürasyona ihtiyaç duymayan çerçeveye ihtiyacınız varsa;
 • Komut satırını kullanmanızı gerektirmeyen çerçeveye ihtiyacınız varsa;
 • Çerçevenin katı kodlama kurallarına uymayı istemiyorsanız;
 • Şablon dili öğrenmek istemezsiniz (buna ihtiyaç duyarsanız isteğe bağlı olarak bir şablon ayrıştırıcı kullanılabilir);
 • Basit çözümler lehine karmaşıklıktan kaçınmak isterseniz;
 • Açık ve ayrıntılı belgelere ihtiyacınız varsa.

CodeIgniter ile Çalışma

CodeIgniter bir MVC çerçevesidir. MVC, Model View Controller anlamına gelir. Bir kullanıcı bir kaynak talep ettiğinde, önce denetleyici yanıt verir. Kontrolör, kullanıcının talebini anlar ve ardından gerekli verileri talep eder.

Web tasarım alanında kolay arayüz özelliği sayesinde geliştirilmiş program özelliklerini sunar. Bu alanda çalışma alanlarınıza katkıda bulunacak gelişmiş eğitim kanalları bulunur. PHP eğitimini pekiştirerek, e-ticaret projelerinde aktif olarak yer alabilirsiniz. CodeIgniter yazılım ve teknoloji alanında çalışmanıza ya da Freelance iş seçeneklerini değerlendirmenize imkan tanır.

WordPress, Magento ve Opencart gibi bağımsız çalışma alanlarında danışmanlık hizmeti verilmesini sağlanır. Aynı zamanda, internet sitelerinin çok basit bir uzantıyla işlemlerini gerçekleştirebilecek sistem bilgisini edinirsiniz. PHP kodu dışında HTML sistemi özelliklerini öğrenir, katkıda bulunur ve uzmanlaşabilirsiniz.

CodeIgniter Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Geliştirici üzerinden temel ihtiyaçların neler olduğunun çözülmesi aynı zamanda dosya yükleme, veritaban bağlantısı ve oturum yönetimlerinin basitleşmesini sağlayacaktır. Helper’lar, library’ler ve güvenlik önlemleri için özel kaynakların kullanılması arayüzün mantıksal temellerinin oluşturulmasını sağlayacaktır. Zengin bir kütüphaneye sahip olan CodeIgniter özel geliştiricilere sahiptir. Çok fazla kaynak tüketmeden temel olarak kullanım alanının gelişmesinde katkı sağlayacaktır.

Codeigniter’ı Kurmak

CodeIgniter’ı kurmak için, VPS veya yerel sisteminizde çalışmaya hazır Hostinger veya LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) sanal barındırmaya ihtiyacınız vardır. Bu eğitim, herhangi bir Linux dağıtımında çalıştırmak için uygundur; elbette Hostinger’dan paylaşılan barındırma hesabı kullanılır.

Öncelikle hesabınıza SSH üzerinden giriş yapın. Bunu nasıl yapacağınızı bildiğinizden emin değilseniz, Smart Pro ile iletişime geçebilirsiniz.

Kurulum sürecini başlatmak için bir terminal açın ve public_html dizinine girin.

cd / public_html

CodeIgniter’ın en son sürümünü indirin.

Dosyayı açmak için şu komutu çalıştırın:

3.1.4.zip dosyasını açın

CodeIgniter’ı VPS’ye yüklüyorsanız, sisteminize henüz Zip yüklenmemiş olabilir. Bu durumda, önceki komutu yürütürken hata alırsınız. Bunu, unzip indirip yükleyerek kolayca çözebilirsiniz.

Artık CodeIgniter kopyanızı açabilirsiniz.

Paketi açtıktan sonra CodeIgniter-3.1.4 gibi son sürüm ismini içeren bir dizin göreceksiniz   Kolaylık olması için, örneğin şu şekilde yeniden adlandırabilirsiniz:

mv /var/www/CodeIgniter-3.1.4 / var / www / codeigniter

Tarayıcınızı açın ve bu dizine giden yolu girin:

http://alaniniz.com/codeigniter

Standart CodeIgniter karşılama sayfasını görebilmeniz gerekir. Bu, CodeIgniter’ın sisteminize başarıyla yüklendiğinin bir işareti olacaktır.

CodeIgniter Online Ders

Online ders alarak, geliştirme yazılım ve programları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Mysql ve Mssql ve veritaban özelliklerini öğrenebilirsiniz. 5 satır kod yazmak yerine 3 satır kod yazmaya başlayabilirsiniz.

PHP ve diğer yazılım programları hakkında temel bilgileri öğrenmenizi sağlayacak seçenekler sunulurken, veritabanının bağlantı, güvenlik ve önbellekleme üzerine çalışmalarını inceleme imkanına sahip olursunuz. Yazılım alanında geliştirici özellikleri öğrenmek aynı zamanda bu programlar hakkında önemli bilgileri edinmek için online PHP ve CodeIgniter alanında Smartpro kurs niteliklerini inceleyebilir ve derslere katılabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/nodejs-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

yazılım uzmanlığı eğitimi