cisco nedir

Cisco, ağ ekipmanı şirketidir. Kullanıcılarına ağ ekipmanı, yönlendiriciler, anahtarlar, güvenlik duvarları, Wi-Fi erişim noktaları, çeşitli modemler, IP telefon ve video konferans için entegre çözümler, DSL, sunucular, video gözetim sistemleri, yazılım, vb. gibi cihazları ve ürünleri sunmaktadır.

 

Cisco Systems Nedir?

Cisco nedir merak edenler için, kuruluş yeri olan Amerika’daki Kaliforniya merkezinde bulunan San Jose’ye yolculuk ediyoruz. İsmini San FranCİSKO kısaltmasından alan CİSCO, San Jose’de kurulmuş özel bir network şirketidir. Cisco system sertifikası dünyanın her yerinde geçerli olan CCNA, CCNP ve CCIE sertifikalarına sahiptir. Seviye yükseltmesi yapılarak yazılım alanında ilerleme kaydedilmesini sağlar. Cisco cihazları ve yazılımları iş birliği ve kurumsal ağlar için güvenlik sistemleri, İnternet tabanlı telefon, bulut sistemleri ve diğer birçok çözümü sunar. Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) geliştirilmesine katkı sağlar, eğitim programları yürütür ve çok seviyeli titiz sertifikasyon sistemleri mühendisliği ve iletişim teknolojileri ile tanınır. Firewall güvenlik duvarı sistemi üzerinden internetteki tehlikelere karşı önlem almanızı ya da savunmasız kalmamanızı sağlar.

Ağ bağlantıları ve konfigürasyonlarıyla uğraşmadan sanal ağ oluşturma imkânı bulunur, yani yönlendirici olarak işlemlerin kolaylaşmasını sağlar. Her şeyin kusursuz şekilde çalıştığını kontrol etmek için ideal bir donanıma sahip olursunuz.

Cisco CCENT Sertifika Özellikleri

Cisco sertifikası ilk basamak olarak görülür. CCENT almak için 640- 822 kodlu sınavı geçmeniz gerekir. Certified Entry Network Technician sertifikası ile Cisco bilgisi üzerinden ilk adımın atılmasıyla birlikte temel düzeydeki bilgiler edinilmiş olur.

Cisco aslında modül programıdır; bu, işletim sisteminde EAP-FAST modülü, LEAP modülü veya PEAP modülü protokolleri vardır.

Eğitim alarak bu alanda gelişmiş olan projelere yönelik temel bilgileri alır, gerçek hayata yönelik projeler üreterek yeni gelişimlerle hazırlanırsınız. İşletim sistemi alanda IP, IDS ve IPS ile bağlantılı bütün cihazlarla yönelik işlemlerin nasıl yapıldığını bu alandan öğrenebilirsiniz.

Cisco CCNA Sertifika Özellikleri

Cisco Certified Network Associate (CCNA) sertifikasını CCENT sonrası atılmış bir adım olarak görebilirsiniz. Bu yolculukta ikinci aşamanız olacaktır.

120 ile 200 kodlu sınav aşamasını geçirerek, yazılım ve kodlama alanında da bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Bu alanda Network araçları hakkında bilgi edinir, yönetim ve kullanım üzerinden network altyapı özelliklerini keşfedersiniz. Performansı artırmak, altyapı kaynaklarındaki problemleri oluşturmadan çözmek ve maliyetini düşürmek üzerine çözümler üretecek kapasiteye gelebilirsiniz.

CCNA sertifikası bugün dünyada birçok yazılım ve cihaz şirketi için önemli bir yere sahiptir. 1994 yılından bu yana uzmanlar tarafından da geliştirilmekte olan programların tam kapasite ile çözülmesine odaklanan sistemdir.

Cisco CCNP Sertifika Özellikleri

Cisco CCNP Sertifikasını almak için, 300- 101 Route, 300- 115 Switch ve 300- 135 TSHOT eğitimleri sayesinde gelişmiş yazılım programları hakkında bilgi sahibi olacağınız ders programlarınız vardır. CCNP alabilmek için CCNA aşamasının geçilmesi gerekir. Özel programları öğrenmek için Network alanında maliyet düşürücü özellikleri öğrenmeniz de etkili olacaktır.

Ağ bağlantısı ve program geliştirme alanında özel kodlama işlemlerinin tamamlanması aynı zamanda performans artıracak program seçeneklerinin öğrenilmesi için idealdir. Altyapı öğrenmek çözüm odaklı geliştiriciler hakkında bilgi öğrenmek için Cisco sertifika programlarına katılmak, geleceğin iş alanında da gelişmelerde yer almanızı sağlayacaktır.

Ülkemizde CNNA ve CCNP sertifikaları verilen, bu alanda gelişim imkânı sağlayan online yazılım dersleri bulunmaktadır.

Cisco CCIE Sertifika Özellikleri

Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE) ilk sertifikası olan bu programda, CCIE network üzerinden dünyaca tanınmış özellikler hakkında bilgi sahibi olunması sağlanır. İş kolaylaştırıcı özellikleri öğrenenler için hazırlanan sınavı geçtikten sonra sertifika verilen bir programdır. 2 yıllık yoğun bir tecrübe gerekir. Hem uygulamada hem de yazılım alanında gelişmiş özellikleri öğrenme imkanını bu şekilde elde edersiniz. Şu an kısaltılmış ders programlarıyla birlikte Mobile CCIE Labs üzerinden Türkiye’de sınava katılabilirsiniz. Ancak sertifika almak için online yazılım derslerinden istenilen seçenekleri değerlendirmek ve ders programına uygun ilerlemek önemlidir. Ayrıca eksik olduğunuzu düşündüğünüz herhangi bir alanda özel ders alabilirsiniz.

Cisco Sertifikası Almak Ne İçin Önemlidir?

Güvenilirlik… Her şey bozulur, tek soru ne zaman işlem dışı kalacağıdır. Hata toleransı şüphe götürmez, başarısız işletim sistemi sürümleri artık kâbusunuz olmaz.

Esneklik… İşletim sistemine ve modüllerle doldurulmasına bağlı olarak aynı donanım tamamen farklı işlevleri yerine getirebilir: koruma, birleşik iletişim ağ geçidi, hizmet… Cisco sayesinde yeni bir şey istiyorsanız, hiçbir şey satın almadan kendiniz yapabilirsiniz.

Dayanışma… Farklı işlevleri yerine getiren farklı sistemler bağımlı olabilir ve birbirini kontrol edebilir. Yani Cisco sertifikası olanlar için ağ canlı organizmaya dönüşebilir.

Hata bulma… Yapılandırıcılar ve özelleştiriciler için gereklidir. Hemen hemen tüm Cisco cihazlarında yerleşik olan güçlü sorun giderme özellikleri vardır. Ancak siz de sorunsuz çalışmak isterseniz sertifika alabilirsiniz.

Zekâ… Fikir ve fırsatları bulmak gerekir. Kendinizi keşfetmeniz ve aslında neler yapabileceğinizi görmeniz için Cisco size çok çeşitli teknoloji, protokol ve ideolojiler sunar.

Verim… Cisco, birçok pazar segmentinde liderdir. Bu nedenle, CRS gibi benzersiz çözümler ortaya çıkarmıştır.  Güvenlik duvarları segmentinde, yönlendiriciler segmentinde ve izinsiz giriş önleme sistemleri segmentinde 10 gigabit arayüzlü üst düzey çözümleri vardır.

Cisco Sertifikası Alma

Cisco sertifikası almaya karar verirseniz, CCNA ile başlayın. Cisco Certified Network Associate (CCNA), kurulum, yapılandırma, çalıştırma ve sorun giderme yeteneklerini içerir. CCNA müfredatı, güvenlik riskini azaltma, kablosuz sistem kavramları ve terminolojisine giriş ve uygulamalı beceriler içerir.

CCNA ayrıca şu protokollerin kullanımını içerir:

  • IP,
  • Gelişmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü (EIGRP),
  • Seri Hat Arabirim Protokolü Çerçeve Geçişi,
  • Yönlendirme Bilgi Protokolü Sürüm 2 (RIPv2),
  • OSPF,
  • VLAN’lar,
  • Ethernet,
  • Erişim kontrol listeleri (ACL’ler) ve daha fazlası…

CCNA aslında ilginç bir programdır ve daha fazla ayrıntı öğrenmek, ağ uzmanlık multidisipliner düzeyde sağlanan imkanlardan yararlanmak için Smartpro üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Smartpro online dersler üzerinden bireysel ve şirket ağırlıklı kullanım alanlarında yüksek teknolojili sistemleri öğrenmenizi ve özel yazılım eğitimleri almanızı sağlayacaktır. Yazılım ve kodlama alanında profesyonel olabileceğiniz CCIE, CCNP, CCNA ve CCENT üzerinden gerekli olan bilgi ve deneyim elde etme şansını yakalayabilirsiniz. Katılım için başvuru formunu doldurunuz.

Cisco Eap Fast Modül Nedir?

Cisco Eap Fast, Genişletilebilir Kimlik Doğrulama, Protokol Modülü Güvenli Tünel Oluşturma Yoluyla Esnek Kimlik Doğrulama, Güvenli Tünel Kimlik Doğrulaması için genişletilebilirliğe sahip güvenli bir protokoldür.

Yönetimsel sorunlar hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz Eap Fast modülü, PAC referansı üzerinden kullanılabilir. Sunucu ve kullanıcı arasındaki özel tünelin oluşması için önemli bir uygulama yöntemine sahiptir. Sertifika programları hem bu tür uygulamaların kullanılması hem de özel olarak güvenli tünelin sağlanmasına yönelik imkanlar sunacaktır.

Cisco Peap Sistemi nedir?

Cisco Peap, korumalı genişletilebilir kimlik doğrulama protokolü, güvenli ve genişletilebilir kimlik doğrulama protokolüdür.

MSCHAPv2 kullanılması gereken TLS oturumu baz alınır. Bu alanda kontrol sunucularına ihtiyaç duyacak ve güvenlik geçitlerinin kullanılmasını da sağlanacaktır. Eap Fast modülü kimlik kontrolleri için önemli olan dijital programlamalar üzerinden güvenli tünel özellikleri ile bağlantılıdır. Gelişmiş teknolojik yöntemlerle WPA anahtarı türetme ve WPA üzerinden gelişme gösteren LeAP Radius server da bu modülün bir parçasıdır.

CİSCO Sertifika Programları SmartPro

Aklına Cisco nedir sorusu gelenler için, genel anlamda Cisco’nun ağların inşasını simüle etmek adına hazırlanmış bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz.  Cisco Networking Academy eğitim programının bir parçasıdır ve online olarak sunulmaktadır. Karmaşık anahtarlama sistemlerinin kopyalarını oluşturmanıza izin verir, ancak ekipmanın tüm yeteneklerini aktarmaz. Tüm bilgiyi edinebilmek, yeni şeyler öğrenmek, bildiklerinizi pekiştirip geliştirmek için Smart Pro üzerinden Cisco eğitim derslerine kaydolabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/2020-sosyal-medya-yonetim-araclari/ linkinden ulaşabilirsiniz.