Cisco-nedir

Cisco Network Uzmanlığı Eğitimi

CCNA (Cisco Certificated Network Associate), Cisco firmasının kendine ait sertifikalarındandır. Bu sertifikaya CCNA sınavından geçerek kavuşabiliriz. CCNA sınavının çeşitli dalları bulunmaktadır. Bizim eğitimimizde bunların en popüler ve olmazsa olmazı Routing and Switching eğitimidir. CCNA’ in hangi dalına yönelirseniz yönelin mutlaka almanız gereken bir eğitimdir. Bu bir zorunluk olmasa da Cisco’ nun bütün dallarına temel oluşturabilecek ve piyasa tarafından da en çok aranan sertifikasıdır.

CCNA Routing and Switching sertifikasını iki yöntemle alabiliriz. Birinci yöntem 200-120 sınavını geçip sertifikamızı almak. İkinci yöntem ise 100-101 ICND 1 ve 200-101 ICND 2 sınavlarının ikisini de geçip sertifikamızı almak. Bu yöntem daha kolay gelebiliyor. En azından sadece kablolama ve temel konfigürasyonu bilmek ilk sınavı geçmek için yeterli oluyor. İkinci sınavı geçmese bile kişinin elinde bir sertifika ve CCENT (Cisco Certified Entry Network Technician) ünvanı oluyor. Bu unvan network sektöründe ilerlemek için yeterli olmasa da kolay bir sınav olduğu cezbedici oluyor. Bizim eğitimimiz ICND 1 ve ICND 2’ yi de kapsayan bir eğitimdir. Bu sayede kursiyerlerimizin tam anlamıyla network uzmanı olmalarını sağlıyoruz.

CCNA Eğitimi

cisco-nedir-ccna-nedir 

cisco-nedir-ccna-nedir

CCNA eğitimimiz, öncelikle network nedir? TCP/IP protokolü, OSI (Open Systems Interconnection) mimarisi, IP nedir? IPv4 ve IPv6 nedir? Host nedir? gibi temel kavramların açıklaması ile başlar. Bunun haricinde mantıksal ve fiziksel topolojiler, kablolama ve kablo çeşitleri üzerinde durulur. Sonrasında LAN, WAN, MAN yapısı ile network yapıları incelenir. Tek LAN ile haberleştirme uygulamalı olarak gerçekleştirilir. Ardından routing protokolleri; RIP, RIPv2, OSPF, EIGRP üzerinde durulur. Bunların sonrasında, Subnetting, Supernetting ve VLSM konuları gösterilerek kursiyer network planı yapabilir duruma gelir. Switch cihazının konfigurasyonuna başlanır. Burada VLAN mantığı, VTP, STP ve Port Security konuları detaylı olarak işlenir. Bunların akabinde router ile devam edilir. DHCP Server kurulumu ve DHCP Relay konusu, ardından Access-Listler, NAT, PAT ve Port Yönlendirme, WAN porotokolleri; PPP, HDLC, ISDN ve Frame Relay, son olarak da VPN konusuyla eğitimimiz tamamlanır. Eğitimimiz Cisco Packet Tracer ve GNS3 programları kullanılarak verilir. Bunların haricinde kursiyerlere gerçek cihazlar verilerek bunları konfigure etmeleri, hem konsol üzerinden hem de SDM programı kullanılarak gösterilir. Gerçek cihazlarla gerçekleştirilen eğitimde router ve switch cihazlarını sıfırlama, çeşitli şifrelerle koruma cihazları koruma, Consol, Telnet ve SSH bağlantıları, yapılandırma ayarları yedeği alma gibi gerçek hayatta bilmekle yükümlü oldukları konularda gösterilir. Ayrıca eğitimimize yeni CCNA müfredatına uygun olarak SNMP, OSPFv3, Netflow, Syslog gibi ek konularda eklenmiştir.

Kursiyerlerimiz eğitimin başında tek LAN’ lı basit network yapıları gerçekleştirirken eğitimin sonunda çoklu LAN ve WAN yapılarıyla oluşturulmuş karmaşık yapıları gerçekleştirmeye, yönetmeye ve bunların güvenliğini sağlamaya başlarlar. Tam anlamıyla dört dörtlük Cisco Network Uzmanı olurlar.

27 Temmuz 2015

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/sql-veritabani-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.