Cengizhan Yıldız İle Söyleşi

-Küçükken ne olmak isterdin? Neler ilgini çekerdi?

Küçükken detaylara çok takıldığım için iç mimar olmak isterdim. Bir tasarımcı olmak isterdim. Çevredeki çizgiler renkler tasarımlar kimsenin bakmadığı farklı şeyler dikkatimi çektiği için mimarlık istiyordum.

-Peki hangi bölümden mezun oldun? Üniversiteden sonra iş bulma sürecin nasıl geçti?

İşletme bölümünden mezun oldum. Üniversite bittikten sonra iş bulma sürecim sıkıntılıydı ve bu süreç iki ay kadar sürdü. Ardından Smartpro ile karşılaştım. Smartproda eğitimimi tamamladıktan sonra buradaki referanslar ve güler yüzlü hizmetten ve biraz da kendi girişkenliğimden  dolayı hızlı bir şekilde iş buldum.

-Peki Smartpro’dan eğitim almaya nasıl karar verdin?

Aslında bu benim için bir riskti. Eğitimden sonra işsiz kalabilme ihtimalimi düşündüm. Sonra nitelikli bir şekilde işsiz olmak daha mantıklı geldi. İş saham daha gelişmiş olacağı için böyle bir adım attım. Aynı zamanda bana sunulmuş böyle bir fırsatı da kaçırmak istemedim.

-Eğitimin içeriği nasıldı? Seni geliştiren ve tatmin eden bir süreç miydi?

Eğitim içeriği yazılım ve muhasebe ile ilgiliydi. İşletme mezunu olduğum için bana pek yabancı gelmedi. Yalnız yazılım eğitimleri daha önce hiç görmediğim için bana biraz zor geldi ama üstesinden geldim. Okuduğum bölüm ile bilişimi birleştirerek ortaya bir ürün çıkarmış oldum.

-Eğitmeninle iletişimin nasıldı?

Eğitmeniniz Hasan Pehlivanlar. Kendisi ile eğitmenden daha çok ağabey kardeş gibiydik. Bizlere o hissi verdi. En azından ben kendi adıma bu şekilde konuşabilirim. Hasan hoca bizler ile iyi bir iletişim kurduğu için dersler eğlenceli ve sürükleyici geçiyordu. Takıldığımız yerleri rahatça sorabiliyorduk. Samimi ve bir o kadar da saygılı bir ilişkimiz vardı.

-Peki ne zaman mezun oldun? İş bulma sürecin nasıl geçti? Yaşadığın zorluklar nelerdi?

12 şubat 2020’de mezun oldum. Buradan aldığım eğitim ve referans sayesinde kısa zamanda da iş buldum.

-Smartpro’dan mezun olurken hangi sınavlara girdin, hangi sertifikaları aldın?

Microsoft sınavına girdim ve son olarak da MEB’in sınavına girdim ve başarılı olarak tamamladım. Microsoft’tan SQL Veri Tabanı Uzmanlığı  sertifikası ve M.E.B. onaylı Kurumsal Kaynak Planlama Ve Veri Analizi Sertifikası aldım.

-Şu anda nerede çalışıyorsun ve kariyer hedeflerine yakın hissediyor musun?

CMC ofisinde çalışmaya başladım. Eğitim esnasında geçmişte olan bütün kariyer hedeflerim yenilendi ve yeni hedeflerim doğrultusunda ilerlediğimi düşünüyorum.

-Miktar sorulmaz ama aldığın maaş seni mutlu ediyor mu?

Giriş seviyesi olarak çoğu yeni mezunun üstünde maaş aldığım için beni tatmin ediyor. Bunun yanında sosyal olanaklar da cabası.

-Son olarak; eğitim sürecinde olanlara mezun öğrencimiz olarak tavsiyelerin neler olur? (neler tavsiye edersin) Ders çalışma tekniği oluşturdun mu bunun gibi başka ne önerebilirsin?

Öğrenci burada gösterilen programları eğer ilk defa öğreniyor ise sabredin demek isterim. Hocanız ile aranızı iyi tutun. Derse zamanında gelin ve zamanında çıkın. Tutumunuz öz veriniz ve çalışma aşkınız ve ders ile alakanız çok önemli. Derste ders dışında bir şey ile uğraşırsanız gerçekten kopuyorsunuz ve her şey çok daha fazla zorlaşıyor. İşin güzel tarafı şirket olmadığımız ücret olarak karşılayamayacağımız için alıp kullanamayacağımız programları bize burada ücretsiz sağlıyorlar. Burada bu programlara erişme imkanımız oluyor. Herhangi bir sorunda birinci ağızdan konuşabileceğimiz danışmanlara sahibiz. Smartpro Bilgisayar Akademisi’nin  sağladığı bu imkanlar sonuna kadar iyi değerlendirilmeli.