Canva

Günümüzde tasarım hemen hemen her alanda etkili bir araç haline geldi. Dijital pazarlama da çeşitli teknolojik araçlar da grafik tasarım alanında uzmanlaşmış personeller eliyle yönetiliyor. Ancak gelişen teknoloji, birçok alanda olduğu gibi grafik tasarımda da kolaylıklar vaat ediyor. Elbette profesyonellerin yaptığı işlerin yerini tutması düşünülemez. Ancak internette, şaşırtıcı derecede etkileyici ve başarılı içerikler oluşturmanıza imkan veren çok sayıda ücretsiz araç bulunuyor. Onlardan biri ve en popüleri de Canva. Bu yazıda, Canva’nın ne olduğuna, ne işe yaradığına ve hangi alanlarda kullanıldığına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Canva Ne İçin Kullanılır? 

Canva, internet kullanıcılarının yüzlerce çeşit içeriği etkileyici biçimde oluşturabildiği bir araçtır. Web sitesi üzerinden online düzenleme araçlarına sahip olan uygulama ile grafik tasarım konusunda herhangi bir tecrübeniz olmasa dahi başarılı içerikler üretebilirsiniz. 

Kolay kullanımı, geniş ürün yelpazesi ve ücretsiz seçeneği ile Canva, dünyanın farklı ülkelerinden milyonlarca internet kullanıcısının tercihi oluyor. Canva ile web siteniz, mobil uygulamanız ya da firmanız için çok kısa bir sürede içerikler oluşturabilirsiniz.

Canva İçerik Türleri

Canva uygulaması aklınıza hayalinize gelmeyecek derecede geniş bir çeşitlilik sunar. Önceden boyutlandırılmış sosyal medya gönderileri, başlık şablonları, afişler, kartvizitler, doğum günü kartları, pazarlama materyallerine, resmi belgeler, sunum içerikleri ve daha yüzlerce farklı alanda içerik üretebilirsiniz.

Canva’da oluşturduğunuz projeleri ister dijital platformlarda yayınlayabilir isterseniz baskı almak üzere bilgisayara kaydedebilirsiniz. Böylece, profesyonel bir grafik tasarımcı tarafından yapılabilecek tüm işleri kolay bir şekilde siz de yapabilirsiniz.

Canva Şablonları İle Neler Yapabilirsiniz?

Canva’nın sunduğu şablonlar ile farklı alanlarda onlarca tür içerik üretebilirsiniz. Çoğu ücretsiz olan bu şablonları kullanarak herhangi bir teknik bilgiye sahip olmasanız dahi profesyonel kalitede etkileyici içerikler oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya İçerikleri

Canva’nın en çok kullanıldığı alanların başında sosyal medya içerikleri geliyor. Sosyal medya kullanıcıları Canva’nın sunduğu şablonlar üzerinden farklı platformlar için çok sayıda içerik üretebiliyor.

Canva ile sosyal medya için; Genel Sosyal Medya Gönderisi, Instagram Gönderisi, Twitter Gönderisi, Facebook Gönderisi, Twitter Kapak Görseli, Facebook Reklamı, Facebook uygulama reklamı Facebook Etkinliği Kapağı, Facebook Kapak Fotoğrafı, Souncloud Reklam Bandı, YouTube Küçük Resmi, Tumblr Reklam Bandı, Youtube Kanal Resmi, , Google+ Kapak Görseli, Etsy Mağaza Kapağı, Etsy Mağaza Simgesi, Twitch Reklam Bandı, Pinterest görseli, Wattpad Kitap Kapağı ve Linkedin Reklam Bandı oluşturabilirsiniz.

Resmi Belgeler

Hayatımızın önemli bir alanını işgal eden resmi işlemler çoğu zaman bezdirici ayrıntılara sahip olabiliyor. Bir dilekçe ya da mektup yazacağınızı düşünün. Önceden belirlenmiş aralıklar, boşluklar ve diğer ayrıntılara uymak zor olabilir. Ancak Canva’nın sunduğu ücretsiz şablonlar ile birkaç dakika içinde bunları halledebilirsiniz.

Canva ile Sunum, A4 Belge, Mektup, Antetli Kağıt, Özgeçmiş (CV), Rapor, Günlük Rapor, Not, Fatura gibi resmi belgelere ait şablonları görüntüleyebilir, dilediğiniz şekilde bunları online olarak özelleştirebilirsiniz.

Kişisel Tasarımlar

Özel günleriniz için baskı gerektiren içeriklere ihtiyaç duyduğunuzda profesyonel bir grafik tasarımcıya ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda, size özel içerikleri Canva yardımıyla oluşturabilirsiniz.

Canva’nın sunduğu kişisel tasarım şablonları arasında Kart, Doğum Günü Kartı, Tarif Kartı, Fotoğraf Kolajı, Fotoğraf Albümü, Takvim, Planlayıcı, Film Şeridi, Görsel Düzenleyici, Küpür Albümü, Masaüstü Duvar Kağıdı, Posta Kartı, Kitap Kapağı, CD Kapağı ve Çizgi Roman gibi hazır içerikler bulunuyor. Bunları kolayca özelleştirebilir ve yüksek kaliteli biçimde indirerek baskıya gönderebilirsiniz. 

Eğitim

Eğitim materyallerini hazırlamak uğraştırıcı ve yorucu bir iş olabilir. Canva birçok alanda olduğu gibi eğitimciler için de eşsiz fırsatlar sunuyor. 

Canva web sitesinde yer alan eğitim temalı şablonlar ile Yıllık, Ders Programı, Çalışma Sayfası, Rapor Kartı, Kitap Ayracı, Sınıf Oturma Planı, İçindekiler Tablosu ve Zihin Haritası hazırlayabilirsiniz. Gerek okullar gerekse özel eğitimler için faydalı olabilecek bu içerikleri etkileyici bir görünüme sahip olacak şekilde kolayca üretebilir, birkaç saniye içinde baskıya hazır hale getirebilirsiniz.

Pazarlama

Canva yalnızca kişisel amaçlar için değil firmaların pazarlama ihtiyaçları için de fırsatlar sunuyor. Firmanızda sürekli çalışan bir grafik tasarımcıya sahip olmasanız dahi Canva’da yer alan ücretsiz şablonları kullanarak bu pazarlama içeriklerini kolayca oluşturabilirsiniz: Logo, Afiş, El İlanı, Kartvizit, İnfografik, Broşür, Ürün Etiketi, Teklif, Bülten ve Medya Kiti.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/remarketing-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Canva