Büyük Programcıların 10 Ortak Özellikleri

Yazılım kurslarına giderek, en yeni programlama dillerin de kod yazımı için gerekli teknik becerileri öğrendiniz. Ancak teknik kaliteye sahip olmak, ihtiyaç duyulan tek şey bir programcı olarak başarılı bir kariyere sahip olmak değildir.

Gerçekten ön plana çıkmak istiyorsanız , işinizi yapmak için gerekli olan çeşitli özelliklere sahip olmanız ve bunu iyi bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Şimdi iyi programcıların ortak özellikleriniz sizlerle paylaşacağız.

1-Tamamlayıcı Olurlar

Bir teklonojiyi en iyi şekilme bilmek çok güzel.Ancak gerçek dünyadaki problemler tek bir teklonoji ile çözülemez.Uzman olarak işe alınmış olsanız bile tekniğinizin uygulamanın ekosistemini oluşturan diğer yazılım ve donanım ağ ile nasıl etkileşimde olduğunu anlamanız gerekmektedir.Ayrıca projenize çeşitli şekillerde katkıda bulunabilirsiniz.

2-Sorun Çözmenin Keyfini Çıkarırlar

Sorun Çözmenin Keyfini Çıkarırlar

Canlı uygulamaları süreçleri basit değildir.Kodun neden derlenmediğini anlamak hatalara neden yol açtığını ve üretim sorunlarının nasıl çözüleceğini çözmenin yanı sıra, her zaman bir çözüm olduğu ve bulunana kadar vazgeçmeyeceği inancıyla birlikte sorun çözme becerileri gerektirir.Eğer sorunları stres altında çözebilirseniz, bu sizin gelişimizde da iyi olacaktır.

3-Öğrenmeye Açık Olurlar

Teklonoji sürekli değişiyor.Bugün kullandığınız araçlar ve diller gelecek yılla çalışacağınız araçlar değillerdir.Yaklaşan projelere katkıda bulunabilmek için her zaman yeni beceriler geliştirmelisiniz. İşvereniniz sürekli eğitim sağlayabilir, ama en iyi geliştiriciler kendi başlarına öğrenmek için kendilerine zaman ayırırlar.

4-İyi İletişim Becerileri Geliştirirler

İyi İletişim Becerileri Geliştirirler

Bir geliştirici olarak çalışmak sadece teknoloji ile ilgili değildir.Geliştiricilerin iş kullanıcıları ile konuşması gerekiyor uygulamadan neye ihtiyaç duyduklarını anlamak gerekmektedir.Geliştiricilerin de genellikle teknik belgeler üretmesi gerekmektedir. Bu nedenle açıkça yazabilmeleri de önemlidi.Sadece bir durum raporu oluştursa bile

5-Güven

Güven

Fikirleriniz ne kadar iyi olursa olsun, bunları kendinize saklarsanız değerli olmazlar. En iyi geliştiriciler fikirlerine güvenir ve uygulama mimarisini şekillendirmeye yardımcı olacak tasarım tartışmalarında konuşurlar. Güveninizi artırmak için, tüm bir uygulamayı yeniden tasarlamayı teklif etmek yerine küçük bir öneriyle başlayın.

6-İşletmenin sorunlarıyla İlgilenmek

İşletmenin sorunlarıyla İlgilenmek

İşletmeler iş sorunlarını çözmek için teknolojiyi iyi kullanıyor. Şirketinizin işi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sorunlar daha iyi anlaşılır ve şirketin yükselmesine yardımcı olacak çözümler üretebilirsiniz.

Sistemi kullanan kullanıcılarla konuşmalı yararlanmalı ve çalışmalarında karşılaştıkları zorluklarla ilgili sorular sormalısınız.

İşletmeyi anlamakla gerçekten ilgilenirseniz, kurslar alabilir, hatta iş alanında sertifikalar alabilirsiniz.

7-Takım Oyuncusu Olun

Büyük projeler ekip çalışmasıdır. Geliştiricilerin ekip arkadaşlarıyla birlikte çalışabilmesi önemlidir. Farklı yeteneklere sahip insanlarla başa çıkabilmeli ve görüş farklılıklarına saygı duymalıyız. Eğer yapabilirseniz, takım arkadaşlarınızı sadece teknik personel değil, insan olarak tanıyın. Projeden başka şeyler hakkında sohbet etmek, birlikte çalışmayı kolaylaştıran ilişkilerin oluşmasına yardımcı olur.

8-Son Teslim Tarihlerinin Önemi

En iyi proje yöneticileri, proje zamanlayıcıları ile gelindiğinde geliştiricilerin girdilerini alırlar, ancak bazen dış faktörler programa yön verir. Her iki durumda da, bir projeyi yapmaya karar verdikten sonra geceler olsa bile, son teslim tarihini karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Organizasyon için tüm kişisel yaşamınızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz, ancak projeyi tamamlama ve işine değer katmayı taahhüt etme işinde olumlu bir izlenim yaratıyor.

9-Uyarlanabilir Olun

Uyarlanabilir Olun

Projeler ve öncelikler birçok nedenden dolayı değişmektedir ve geliştiricilerin, şu anda en önemli olana odaklanmak için bağlamsal olarak geçiş yapabilmeleri gerekmektedir. Değişiklikler küçük ve geçici veya büyük ve kalıcı olabilir.

Geçicilerse, işler bittiğinde düzenli çalışmanıza geri dönmenize yardımcı olacak iyi notlarınız olduğundan emin olun.

Değişiklikler kalıcıysa, yeni durumun ne olduğunu ve buna nasıl uyduğunuzu anlamak için zaman tanıyın. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yeni fırsatlar sunabilir. Her durumda, profesyonel olarak tepki vermek ve hayal kırıklığına uğramamak önemlidir.

10-Ürününüzü Sahiplenin

Teknik olarak, işiniz temiz bir şekilde derlenen ve test durumlarını geçen kod yazdıktan sonra yapılabilir. Kullanım ömrünün sonuna kadar takip ederek öne çıkın; test, dağıtım, eğitim kullanıcıları ve üretim sorunlarının çözümünde yardımcı olmaya hazır olun. yazdığınız kodun gerçek dünyadaki etkinliğini görür ve anlarsınız. Aldığınız geri dönüşler sayesinde bir sonraki uygulamanızı daha da iyi hale getirmenize yardımcı olur.

Net framework

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/sistem-uzmanligi-ve-sektoru-hakkinda-6-onemli-bilgi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.