Bünyamin Çalışkan Yazılım

-Küçükken ne olmak isterdin? Neler ilgini çekerdi?

Gençliğim de profesyonel bir şekil de futbol yaşantım vardı. Zeytinburnu altyapısında kalecilik yapmıştım. Sonrasında Galatasaray’ın altyapısında u13 ve u14 kalecilik yaptım ama hani şuan da yazılım işleriyle uğraşıyorum. Küçükken ilginç bir şekilde hani çoğu çocuğun hayal etmeyeceği bir şekilde tır şoförlüğünü çok istiyordum ama kendimi burada buldum.

-Peki hangi bölümden mezun oldun? Üniversiteden sonra iş bulma sürecin nasıl gelişti?

İş bulma sürecim bir ay içinde iş buldum. Netaş’ da çalıştım. Bir projede sorumluluk sahibi oldum. Stajımı da orada yapmıştım, zaten o projenin altyapısını orada geliştirdiğim için projenin sorumlusu yaptılar beni. İlk mezun olduğum dönemde, sorumluk oranı biraz zor oldu ama bunu gerçekleştirdik. Haliç Üniversitesi bilgisayar teknolojileri bölümünden mezun oldum. %75 bursla okudum.

-Peki Smartpro’dan eğitim almaya nasıl karar verdin?

Ben Smartpro’yu instagramda gördüm. Başvurdum ve altı ay boyunca burada  eğitim aldım. Eğitimlerde ciddi anlamda kendimi geliştirdiğim noktalar var. Teorik bilgi anlamında bilmediğim şeyleri öğrendim, bunları daha sonrasında kendi içimde pratiğe döktüm.

-Eğitimin içeriği nasıldı? Seni geliştiren ve tatmin eden bir süreç miydi?

Eğitimin içeriği gerçekten güzeldi. Normal bir üniversitede aldığım eğitimi altı aya bölmüşler ama kısa ve öz bir şekilde bunu müfredata dağıtmışlar.

-Eğitmeninle iletişimin nasıldı?

Eğitmenim ile hala görüşüyorum. Ben üniversitedeki hocalarım ile de buradaki hocalarım ile de hala  görüşüyorum. Ciddi anlamda bizleri eğitmek için kendinden çok şey verdi. İyi bir hoca artı arkadaş da diyebilirim.

-Peki ne zaman mezun oldun? İş bulma sürecin nasıl gelişti? Yaşadığın zorluklar nelerdi?

İş bulma süreciyle ile ilgili bir aylık bir boşluk oluştu. Bir ay sonra da ben işe girdim. Orada da dört aylık bir süre zarfında çalıştım.Orada SERVER olsun ID olsun yazılım tarafı olsun birçok işi yaptım. Bunlarla ile ilgi alt yapım var mıydı?  CCNA sertifikam vardı. Bir problem yaşamıyordum ama ID işine yüklenmektense sadece kendi işimde uzmanlaşmayı daha çok tercih ettiğim için ayrılmak zorunda kaldım.

-Smartpro’dan mezun olurken hangi sınavlara girdin, hangi sertifikaları aldın?

Smartpro’dan önce ileri düzey Reklam Tasarım eğitimi aldım, Cisco eğitimi aldım, Samsung’un Network eğitimini aldım. Birkaç tane de yazılım uzmanlığı eğitimine gittim. En sonda Smartpro Bilgisayar Akademisi’nde eğitim aldım. Burada Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Smartpro Bilgisayar Akademisi Yazılım Geliştirme sertifikası aldım. 

 -Şu anda nerede çalışıyorsun? Kariyer hedeflerine yakın hissediyor musun?

Kendime freelance gruplardan oluşan bir şirket açmayı düşünüyorum. Kendi ekibimizi kurup proje grupları oluşturup kendi web sitemizi yazıp çalışmayı düşünüyoruz. Ben bundan sonraki yaşamımda kendimi geliştirme sürecinde olduğum için tabiki bir yere bağlı kalmak  ve adresimin belli olmasını isterim.

-Miktar sorulmaz ama aldığın maaş seni mutlu ediyor mu?

Dolar üzerinden olsa daha çok mutlu olurdum. Şaka bir yana memnun muyum diye sorarsan yani memnunum diyebilirim.

-Son olarak; Eğitim sürecinde olanlara mezun öğrencimiz olarak tavsiyelerin neler oldu? (neler tavsiye edersin) Ders çalışma tekniği oluşturdun mu bunun gibi başka ne önerebilirsin?

Bu bir mesleki eğitim olduğu için bunun ders ile alakalı değil. Projenizi yazın proje yazmaktan çekinmeyin çünkü proje yazmak ilerleyen zamanlar için gerçekten çok önemli. Mesleğini seviyorsan bunun ile ilgili kendini geliştirmen gerek, bunu ticari amaçlı düşünmemek gerek. İlerleyen dönemlerde ticari bir proje aldığında yazdığın altyapılar sana örnek gösterir ve işini daha da kolaylaştırır.