Bilişim sektöründe maaşlar ne kadar biliyor musunuz? TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği; “Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler Araştırması”nı yayınladı. Bu araştırmanın ana hedefi ise Türkiye’nin her köşesinde bilişim uzmanlığı eğitimi alanların bilişim sektöründe işe başladıkları zaman karşılaşacakları istihdam oranını belirtebilmek. Araştırma ile gençlere bilişim mesleklerini, mesleki sorumluluklarını, gereken eğitim ve becerilerini göstermek, iş bulma süreçlerinde nelerle karşılaşacaklarını, ne gibi ücret alabileceklerini göstermek hedeflenmektedir.

Araştırma ilk olarak 2013’te Mesleki Yeterlilik Kurumu bilişim meslekleri standartları ve yeterlilikleri çalışması çerçevesinde yapıldı ve 2017 yılında tekrarlanan araştırma, 2 binden fazla profesyonel ile 200’den fazla şirket çalışanları üzerinde yapılan anket çalışmasına dayanıyor. Bilişim teknolojileri gelinen noktada donanımların ve insanların çok daha yetenekli olması gereken bir alan halini aldı. 3D yazıcılar, sanal gerçeklik gözlükleri ve yapay zeka uygulamaları, giyilebilir teknolojiler, nano teknolojiler ve sayısal medikal robotik cihazlar, büyük veri ve IoT uygulamaları artık hayatımızın bir parçası halini alıyor. Bu noktada da gençlerin bilişim alanında yeniliklere uyum sağlamaları ve enerjilerini doğru yönde harcamaları önem kazanıyor.

Araştırma sonucunda bilgi ve iletişim sektörü toplam istihdamının her yıl yaklaşık yüzde 3-4 büyüdüğü, 2016 yılı için de 120 bin – 130 bin kişi olduğu hesaplanıyor. Bilgi teknolojileri kategorisinin toplam sektör içinde yüzde 66 pay ile yaklaşık 80 bin – 85 bin olduğu tahmin ediliyor. 2016 rakamlarına göre bilişim sektörü “Bilgi Teknolojileri” kategorisi meslek alanlarında çalışanlar arasında ilk sırada yüzde 15.13 ile bilgisayar donanım elemanı, ikinci sırada ise yüzde 10.02 ile BT yardım masası teknisyeni olarak sıralanıyor. 2017 ve yakın gelecek için Tübider, öne çıkan 23 meslek belirlerken, araştırmada yer verilen bu mesleklerde YAZILIM sektörü ile ilgili yetişmiş uzman ihtiyacı geliyor.

 

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

 

Yazılım alanındaki yetişmiş uzman ihtiyacının yarattığı talep ışığında ücret artışları da bu meslekler için enflasyonun üzerinde seyrediyor.  2016 yılında iş arayanların Anadolu ve İstanbul, Ankara, İzmir şehirlerinde bilişim meslek alanlarına göre dağılımına bakıldığında, toplam iş arayanların yüzde 58’inin üç büyük ilde toplandığı, birinci sırada ise hizmet/işletme, ikinci sırada da teknik yönetim/kalite kontrol/bilgi güvenliği konularının geldiği görülüyor.