uygulamalar5

Her bilgisayarda olması gereken belli başlı, kullanıcıya kolaylık sağlayan programlar vardır. Bu programların kimisi ücretli kimisi de ücretsizdir fakat buna rağmen bazı programlardan vazgeçemeyiz. Bu ücretsiz programlar sayesinde tüm işlerinizi daha kolay yapacak ve bilgisayarınızla daha eğlenceli vakit geçireceksiniz. İşte biz de bu yazımızda sizler için her bilgisayarda olması gereken bazı ücretsiz programlar listesi derledik.

Eğer Windows işletim sistemine sahipseniz bilgisayarınızın içinde bazı temek yazılımlar yüklü gelecektir. Kullandıkça bu programların pek de kullanışlı olmadığını fark edeceksiniz ve ihtiyaçlarınız için yeni programlar arayacaksınız. Bu listeyi tam olarak bunun için hazırladık. Listemizde yer alan programların tamamı ücretsizdir ve gönül rahatlığıyla bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere bu programların ne işe yaradıklarını kısa kısa anlatacağız ve ücretsiz veya ücretli versiyonlarını sizin seçmeniz gerekiyor. İşte detaylar…

Her bilgisayarda olması gereken programlar

 • Çeşitli programları hızlıca indirmek için: Ninite
 • Eklenti kütüphanesiyle derinlemesine internet deneyimi için: Google Chrome
 • Silinen ya da kaybolan verileriniz için can kurtaran: EaseUS Data Recovery
 • Şişen programların bilgisayarı yavaşlatmasını engellemek için: Launchy
 • Sıkıştırılmış dosya kullanımı için: 7-Zip
 • Bulut depolama için: Google Drive
 • Ücretsiz ofis programları için: LibreOffice
 • Ses düzenlemesi için: Audacity
 • Oyun oynamak ve zengin ücretsiz oyun kütüphanesi için: Steam
 • Hızlıca mesajlaşmak için: Rambox
 • Sorunsuz video izlemek için: VLC
 • Hızlıca görüntü düzenlemek için: Paint.NET
 • Kullanılmayan programları tam anlamıyla silmek için: Revo Uninstaller
 • Ücretsiz alternatif güvenlik için: Malwarebytes Anti-Malware

Hızlı program indirmek için: Ninite

Bilgisayarınıza program indirmek için zararlı sitelere denk gelebilirsiniz. Dolayısıyla bu tür durumlardan kaçınmanız gerekir. Doğru ve güvenilir bir kaynak ararken saatler harcayabilir, bilgisayarınıza virüs indirebilirsiniz. Ninite, kullanıcıları bu problemden kurtarıyor. Dolayısıyla listemizdeki pek çok program da dahil olmak üzere Ninite üzerinden birçok farklı programın indirme dosyasına erişebilirsiniz. Ninite programını bir çeşit uygulama mağazası olarak düşünebilirsiniz. Tek yapmanız gereken indirdikten sonra program adı ile arama yapmak ve indirme dosyasını bilgisayarınıza indirmek.

Derin eklenti kütüphanesiyle vazgeçilmez: Google Chrome

uygulamalar2

Bilgisayar kullanıyorsanız internete de bağlanıyorsunuz demektir. Her Windows işletim sistemine sahip bilgisayar Edge tarayıcısı ile beraber geliyor. Windows sürekli Edge’i yeniliyor ve geliştiriyor. Fakat yine de bu durum insanları Google Chrome arama motorunu kullanmaya itiyor. Zengin eklenti veritabanı sayesinde ve hızlı eşleşmeleri sayesinde kullanıcıların ilk tercihi bu tarayıcı oluyor.

Silinen ya da kaybolan verileriniz için can kurtaran: EaseUS Data Recovery

EaseUS ücretsiz veri kurtarma yazılımı, silinen/kaybolan verilerinizi kurtarmanız için bir şans veren güvenilir bir veri kurtarma aracıdır. Silme, biçimlendirme, RAW, vb. gibi 100’den fazla veri kaybı senaryosunda kullanıcılara hizmet verebilmektedir. Dolayısıyla EaseUS için PC, dizüstü bilgisayar ya da harici sürücünüzdeki kaybolan verilerinizi geri almanız için güvenilir ve kolay kullanılabilen bir cankurtaran diyebiliriz.

Şişen programların bilgisayarı yavaşlatmasını engellemek için: Launchy

uygulamalar3

Bilgisayarınızda dosya oluşturdukça ya da indirdikçe klasör içinde klasör oluşturacak, bir de masaüstü konusunda düzensiz biriyseniz iyice dosyalarınızın içinde kaybolacaksınız. Dosya ya da program aramak için Windows arama çubuğu ya da Dosya Gezgini bile bazen yardımcı olamıyor ve yavaşlıyor.

Bu karmaşadan kurtulmak için Launcy’yi kullanabilirsiniz. Launchy, bilgisayarda sizin gözünüzün önünde duracak ve başlatmak istediğiniz bir dosyanın ya da programın adını yazmanız yeterli olacak. Bilgisayarınızda çok yer kaplamayan ama işinizi kolaylaştıran bir program.

Sıkıştırılmış dosya kullanımı için: 7-Zip

uygulamalar4

Özellikle yüksek çözünürlüklü videolar veya büyük boyutlu dosyalar çok yer kaplıyor. Bu yüksek boyutlu dosyaları taşımanın en kolay yolu dosya sıkıştırmaktır ve bu konuda size yardımcı olacak uygulamalardan biri 7-Zip’tir. Bu program sadece dosya sıkıştırmadığı gibi size halihazırda sıkıştırılan dosyaları da açar, düzenler ve yeniden sıkıştırır. WinZip gibi ücretli olmayan bu program, size dosya sıkıştırma konusunda her yardımı sağlayacaktır.

Bulut depolama için: Google Drive

uygulamalar1

Her bilgisayarın dahili depolama alanı, her kullanıcı için yeterli gelmez ya da çok fazla program yüklü bir bilgisayarda ufak tefek dosyalar için bile yer kalmaz. Dolayısıyla bulut depolama hizmetleri hem böyle bir soruna çözüm sunuyorlar hem de bilgisayara ya da harici depolama aygıtlarına bir şey olma ihtimaline karşı güvenli bir şekilde depolama yapıyorlar.

Google’ın bulut depolama hizmeti olan Google Drive, bu noktada öne çıkıyor ve diğer Google hizmetleriyle ortak kullanım konusunda dikkat çekiyor. Drive’ı ücretsiz olarak kullanırken 15 GB depolama alanınız oluyor. Eğer daha fazla depolama alanı istiyorsanız, ücretli abonelik planlarını inceleyebilirsiniz.