Backlink nedir?
Backlink nedir? sorusu ile hayatınızda daha önce hiç karşılaştınız mı veya şöyle soralım ‘daha önce hiç backlink yaptınız mı?’ Belki de yapmışsınızdır, fark etmemişsinizdir.
Yaşamımız boyunca birçok insanla karşılaşırız, arkadaş olur, dost olur, kardeş oluruz. En zor zamanımızda koştuğumuz acil tıp bölümü o olur bizler için. Diyelim ki, bir işe gireceksiniz ve size iyi bir referans olacak biri olması gerekmektedir. Bu dostumuz veya karşılaştığımız insan, bir sosyal medya aracı gibi bizleri güvendiği yerlere yönlendirmekte ve referans olmaktadır. Bu bir ağ olur, cvniz elden ele ulaşır veya işinizdeki başarı dilden dile dolaşarak kocaman bir ağ oluşturur. Ancak dikkat edelim, çok yaygınlaştığında bu bizim yapacağımız işlerin önünü de kesebilmektedir. ‘Backlink nedir?’ dediğimizde ise tam olarak böyledir. Referansların seo ile harmanlanmış hali olarak adlandırabiliriz. Ancak dikkat etmemiz gereken bir şey var: Çok fazla yapılan backlink çalışması bize olumlu bir Google çalışması olarak değil, aksine Google üzerinden kalite skorunuzu olumsuz etkilemektedir. O halde bir backlink çalışması nasıl yapılması gerekir. Hep birlikte öğrenelim.

Google Algoritması

Google arama moturunun ‘penguen algoritması’ bilinen 3 algoritmadan biridir. Google doğal yollardan gelen backlinkleri en üst seviyede taşımaktadır. Ancak doğal olmayan bir backlinkten şüphelendiğinse ise ödenen ücret ve yapılan çalışmaların hiç ibir önemi kalmamaktadır.

Backlink Nedir?

Google arama motorunu herhangi bir şekilde manipülasyona uğratmadan, backlinke tıklayan bir kullanıcının sayfanızı ziyaret etme, tıklanma olasılığını arttırmasına ‘backlink’ denmektedir. Bir web sitesine girdiğinizde orada başka bir web sitesi linki verilmiş ise orada backlink yapılmış demektir. Backlink yapılması bir web sitenin güvenirliliğini ve kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Backlink Faydaları Nelerdir?

1- Bir backlink inşası SEO’da büyük bir önemi bulunmaktadır. Bir backlink inşası yanlış yapıldığında ise siteye zarar verebilmektedir. Bu yüzden bir backlink çalışması yaparken oldukça dikkat edilmelidir.
2- Kalite skorunun yüksek olduğu, organik trafiğinin yoğun olduğu sitelerden backlink almaya özen gösterilmelidir. Bu konuda mutlaka ahrefs veya majestic algoritmasından faydalanılması gerekmektedir ve puanı sizin sitenizden daha yüksek olan sitelere backlink çıkışı yapılmasına özen gösterilmelidir.
3- Teması sizin sitenize yakın, kategorileri aynı olan sitelere backlink verildiğinde, daha fazla olumlu dönütler alınabilmektedir.
4- Link alış biçimlerine dikkat edilmelidir. Linkler doğru alınmalı ve siteye doğru yönlendirme yapabilmesi sağlanmalıdır. En alt görsel’de (footer) bulunan link çıkışları ile desteklenebilir.
5- Hedef anahtar kelimenizi tetikleyecek şekilde link vermeye özen gösterilmelidir.
6- Backlinkler sayfanın alt kısımlarına doğru dağılım gösterdiğinde, tıklanma oranını arttırdığı belirlenmiştir.

Backlink Nedir? Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Hacmi yüksek, popüler ve güncel içerikler üzerinde durulmalıdır:
Kimsenin arama yapmadığı güncel bir içerik oluşturmak sizi hemen ilk sırada gösterebilmektedir ve burada önemli olan zaten ilk sırada olabilmekte, zirvede olabilmektir. Örnek vermek gerekirse, Google üzerinden ilk sayfada çıkmak istediğiniz anahtar kelimeyi belirlediniz.  Bu anahtar kelimenin aylık arama hacmi sizin sitenizden yüksek ve kaliteli ise backlink için uygun bir site olduğunu göstermektedir. Bunları yaptıktan sonra anahtar kelimemizi Google üzerinden arattığımızda kategorimizde rakip firmamızı da görebilmekteyiz.
2- Güncel içeriklerde eksikler tamamlanmalıdır:
Anahtar kelime yardımı ile rakipleri gördükten sonra, rakiplerden ilk sırada olana backlink verebilmek sizi zirveye taşımaktadır. Rakibinizin içeriklerini inceledikten sonra eski formattaki içeriğin yazısını genişleterek, maddeler halinde yazının önemli noktaları üzerinde durarak yazıyı güncelleyebilirsiniz. İçeriğin seo uyumlu içerik kontrolleri yapıldıktan sonra artık elinizde güncel, daha ayrıntılı ve kaliteli bir yazı bulunmaktadır. Yazınız doğal backlink yapabilecek ve yayımlanabilecek durumdadır. Rakip içerik ile kendi içeriğinizi yan yana getirdiğinizde gözle görülür farkla yazınızdaki kaliteyi görebilirisiniz.
3- Doğru kişiler eşliğinde backlink çalışması yapılmalıdır:
Diğer yazıda (rakip firmanın içerik yazısı) URL’sini hangi backlinklerin geldiğini belirlenmelidir.
Bu hizmetleri genellikle SEO araçları ile yapılabilmektedir. Bunu ahrefs uygulaması ile analiz raporunu detaylıca görebilmeniz emümkündür ancak ahrefs, ücretli bir uygulamadır. Bu işlemleri yaptıktan sonra kendi backlink alabilecek alanları belirleyerek son aşamayı tamamlayabilirsiniz.

Ücretsiz Backlink Araçları- Backlink Ölçümleme

Backlinklerin neler olduğunu, kimlerin link çıkışı verdiğini gösteren uygulamalar mevcuttur.
Google Analtics
Backlink araçların en önemlisi ve ücretsiz olanıdır. Sadece bağlantıları değil, domain adreslerini görebilmenize yardımcı olmaktadır. Google Analtics, linkleri ulaşımı sağlayarak, PR değerine benzer algoritma eşliğinde tüm linklerin katkılarını hesaplamakta ve size tahmini katkı puanını hesaplayarak gösterebilmektedir.
Seo Spyglass
Program ücretsiz olarak kullanıma imkan vermekte ve hangi sitelerden backlink alındığını gösterebilmektedir.
Opensite Explorer
Opensite Explorer, backlinkleri tespit etmesi dışında, backlink alınan sitelerin domain ve saya otorite değerlerine de ulaşmamızı sağlamaktadır.
Backlinkwatch.com

Ücretsiz olarak hangi siteler üzerinden backlink alabileceğini gösteren bir araçtır. Ancak daha profesyonel araçlar ücretli olarak alınabilmektedir.

Domain Hunter Plus
Domain Hunter Plus, ücretsiz olarak backlink dosyası oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Saniyeler içinde tüm linkleri kontrol edebilen ve geri bildirim yapabilen bir uygulamadır. Sadece link göstermekle kalmayıp, aynı zamanda kırık linkleri de görebilmemizi sağlar. Ayrıca o linkin domainin müsait olma durumunu, şu an alınabilirliğini kontrol ederek gösterebilmektedir.

En Önemlisi ve En Yaygın Olanı: Ahrefs
Ayrıntılı Backlinkler ile hedefe bağlanan her sayfayı raporlayarak göstermektedir. Daha fazla ayrıntıları görebilmek için güçlü filtreler erişim imkanı sağlamaktadır. Bu filtreleme sistemi ile, dilini, bağlantı türünü (“dofollow”/”nofollow”), platforma, alan sıralamasına (Domain Rating – DR) URL sıralamasına (URL Rating – UR) ve yönlendiren alan adları gibi bir çok bilgiye ulaşmamızı sağlamaktadır. Ayrıca diğer araçlardan farklı olarak, organik trafik tahminleriyle bağlanan web sayfasını ve web sitesinin popülaritesi hakkında genel çerçevede yardımcı olacak bilgiler vermektedir.
Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/en-iyi-sosyal-medya-yonetim-araci/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.
Backlink nedir?