Autocad Ölçekli Çıktı

Autocad, tasarım işiyle uğraşan veya bu alana ilgisi bulunan kişiler için vazgeçilmez bir program. İlk yayınlandığı 1982 yılından bugüne, mimarların, mühendislerin, tasarımcıların ve üniversite öğrencilerinin gözdesi olan Autocad, birçok iyileştirme sunan güncellemeleriyle birlikte eşsiz bir tasarım dolayısıyla Autocad ölçekli çıktı alma deneyimi sunuyor.

Bilgisayar destekli çizim ve tasarım hizmeti sunan bir yazılım olarak Autocad, Autodesk adlı firma tarafından geliştirildi. İlk piyasaya sürüldüğü 1982 Aralık ayında, dahili grafik denetleyicili mikro ölçekli bilgisayarlarda çalışan bir masaüstü uygulaması olarak hizmet veriyordu. Program düzenli olarak kazandığı gelişmelerle günümüzde sayısız alanda aktif olarak uygulanan vazgeçilmez bir
uygulama haline geldi.

7 Adımda Autocad Ölçekli Çıktı Almak

Autocad, elbette Microsoft Office Programları (Word, Excel, Power Point vs.) kadar pratik ve hızlı biçimde bir çıktı alma imkanı sunmuyor. Bunda, Autocad programında daha karmaşık çizm ve tasarımların yapılıyor olmasının elbette payı var. Ayrıca Autocad, çok daha kompleks bir yapıda hizmet sunuyor.
Programda kullanılan ara yüzün görece karmaşık olması sebebiyle Autocad ölçekli çıktı almak özellikle programı kullanmaya yeni başlayan bazı kişiler için biraz zor gelebiliyor. Ancak yine de söz konusu işlem ilk bakışta göründüğü kadar eziyetli ve anlaşılmaz değil. Aşağıdaki adımları izleyerek 7 adımda autocad ölçekli çıktı alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Adımlarda belirtilen işlemler programınızın sürümüne göre değişiklik gösterse de genel itibariyle yardımcı olacaktır:

Çıktı Almak İçin Adımlar

– Çizim ya da tasarımınıza son şeklini verdikten sonra klavyenizde “ctrl + p” kombinasyonunu tuşlayın. Bu kısa yolu hatırlamanız pratikte mümkün olmayacaksa ekranın sol üst köşesinde gördüğünüz Autocad programı ikonunun hemen altında bulunan “print” sehmesine veya ana menüdeki “output” sekmesinin yine hemen altındaki “plot” adlı komuta tıklayabilirsiniz. İki durumda da aynı işlem gerçekleşecektir.

– Önünüze çıkan pencereden bilgisayarınıza önceden tanımladığınız yazıcıyı seçin. Aynı pencerede, kağıt boyutu ve diğer tercihlerinizi belirtebilirsiniz.

– Şimdi sıra yazdırılacak çizim ya da tasarımı alanını tanımlamaya geldi. Taslağınızın tamamını yazdırmak istiyorsanız bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Tasarımınızda yalnızca bir bölümün çıktısını alacaksanız “plot area” kısmındaki “window” sekmesine tıklayın. Ardından, bunun hemen sağındaki “center the plot” seçeneğini aktifleştirin. Son olarak, yazdırmayı istediğiniz tasarım alanını kağıt üzerinde ortalayabilirsiniz.

– Son seçenek, diğer çıktı seçeneklerinden farklı olarak Autocad ölçekli çıktı almayı sağlayacak. “Plot scale” seçeneğinin hemen altında bulunan “fit to paper” tercihini kaldırın. Burada, “scale” seçeneklerinin içinde tüm ölçekleri görme şansınız bulunuyor.

– “Scale” sekmesine tıklayarak açılır listeye ulaşın ve burada tercih ettiğiniz ölçeği işaretleyin. Örneğin, 1/4″ = 1′-0″ ölçeği gibi. Autocad programında yapılan çizimler standart olarak, gerçek boyutlara göre düzenlenir. Tasarım / çizim sırasında herhangi bir ölçek kullanılmazken, çıktı öncesi bir ölçek belirtmeniz gerekecektir. “Plot Settings” düğmesindeki “Plot scale” bölünün altında “units” olarak milimetre (mm) veya inch ile units kutularına, çıktınıza uygun değerleri girebilirsiniz. Burada yanlış gireceğiniz ölçüler yazdırmanın istediğiniz şekilde olmamasına sebep olabilir. Autocad ölçekli çıktı almada sorun yaşıyorsanız bir sonraki alt başlığa geçebilirsiniz.

– Alacağınız çıktının kağıt üzerinde ön izlemesine “preview” seçeneğine tıklayarak ulaşın. Ön izlemede problem görürseniz ilk adıma dönerek tasarımınızı revize edebilirsiniz. Herhangi bir problem yok ise ön izleme penceresini “close” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu şekilde yazdırma ana sayfasına geri dönmüş olacaksınız.

– Tüm kontroller tamamlandıktan sonra aşağıdaki OK seçeneğine tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz.

Autocad Programında Ölçü

Bahsettiğimiz meslek gruplarına mensup kişiler, Autocad programından zaman zaman çıktı alma ihtiyacı hissediyor. Ancak bu durumda bazı sorunlar baş gösterebiliyor. Aslında bu duruma sorundan ziyade karışıklık demek daha doğru olur. Programda çıktı almak için milimetre ve inç olmak üzere iki ayrı ölçü birimi bulunuyor. Türkiye’den bir kullanıcı, ülkemizde metrik sistem yürürlükte olduğundan genellikle milimetre birimini kullanarak programda çıktı almaya çalışıyor. Bu durumda programda tanımlanan her birimin karşılığı da 1 milimetreye tekabül ediyor. Birimi metre olarak tanımlasanız dahi çıktı alırken yine ölçü oranında sıkıntı yaşamanız mümkün. Çünkü karışıklığın sebebi metrik sistemle inç sistemi arasındaki uyumsuzluk. Autocad ölçekli çıktı alırken sorun yaşamamak adına kullanıcıların önceden milimetre – santimetre – metre ile inç sistemi arasındaki oran tablosundan yararlanması tavsiye ediliyor.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/siber-guvenlik-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.