Autocad

Günümüz dünyasın en çok mimarlar tarafından ve mühendisler grafik tasarımcıları tarafından çok fazla olarak kullanılan AutoCAD programı, çizilen projelerin iki boyutlu ya da üç boyutlu olarak çizimlerinin çok rahat yapılabilmesine olanak sağlar. AutoCAD ile yapılan birçok çizim kaliteden bağımsız bir halde oldukları için yapılan çizimlerin görüntü kalitesi etkilenmeden rahatlıkla değiştirebilmemize olanak sağlar.

Autocad Programı Nedir?

AutoCAD programı; ilk defa 80’li yıllarda ABD merkezli olarak Autodesk şirketi tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Mimari çizim metotları arasında yaygın bir şekilde kullanılan program AutoCAD yazılımıdır. Yazılımı öğrenmek için AutoCAD eğitimi almanızı tavsiye ederiz. Dünya üzerinde de ilk vektörel tabanlı çizim programlarından biridir. Kaliteli çözünürlük sunmasından dolayı, çizim görüntü kaliteleri bozulmadan rahatlıkla büyütülüp küçültülebilir ya da değiştirilebilir. CAD programlarıyla yapılan tasarımlar, çizilme amacına bağlı olarak iki boyutlu ya da üç boyutlu çizimler çok kolay bir şekilde yapılabilir. Dünya üzerinde de profesyonel kullanıcılar tarafından kabul görmüş teknik resim ve çizim formatlarının başında gelen DWG bu programın resmi olan dosya uzantısıdır. İngilizce dilinde “drawing” cümlesinin sessiz harflerinin birleşerek oluşturulmuş olan DWG uzantısındaki datalarla beraber, CAD çizimleri saklanarak diğer başka bilgisayarlarda da sorunsuz bir şekilde açılabilmektedir. Bir başka AutoCAD programı tarafından geliştirilen DXF uzantılı dosyalar sayesinde, yapılan çizimler başka çizim programları ile etkileşimli olarak kullanılabilir.

Autocad Programı Ne İşe Yarar?

AutoCAD programı, her tarzdan kullanıcının üç boyutlu ve iki boyutlu tasarım yapmak için kullanılan gelişmiş bir PC tabanlı bir çizim programıdır. Bu programı kullanan kişiler, bu CAD yazılımını kullanarak çalışma şekillerine bağlı olarak bir binanın planını yapabilmektedir. Dolayısıyla üretimi yapılacak bir ürünü çizebilir, dekorasyonu yapılacak olan bir binanın modelini PC ortamında rahatlıkla tasarlayabilir. CAD programları içinde çok açıdan lider olan Söz konusu yazılımın kullanımı diğer CAD programları ile az da olsa benzerlik gösterebilir. söz konusu yazılım ile çok basit geometrik şekillerden başlayarak detaylı ve çok dikkatli çizimler yapılabilir. Bu programı kullanan kişiler, yazılımın en üst kısmında bulunan çizim araç çubuğundan çizmeyi istedikleri geometrik şekilleri seçerek ekranın ortasında bulunan alana yapacakları mouse tıklamalarıyla çok kolay çizimler yapabilirler.

AutoCAD programı; birçok proje ve tasarımlarda, makine tasarımlarında, mekanikte, elektrik sektöründe ve eğlence sektöründe bile kullanıma açıktır. Bu CAD programında bulunan bazı özellikleri ile çizimi tamamlanan üç boyutlu ya da iki boyutlu çizimlerin üstüne düşen ışıkları ve gölge ayarları yaptıktan sonra çok gerçekçi dokular ile görüntüsünün alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu bazı iyi özellikler sayesinde, üretimi yapılmamış üç boyutlu ya da iki boyutlu projelerin bitmemiş halinin sunumlarının yapılabilmesi için çok sık başvurulan özelliktir. Bu programı kullanan insanlara özelleşebilen çizim imkanı sunan bu CAD programı ile çizimler mühendislik yaklaşımları ile yapılabilir. Bu CAD programı, darbelere ve fazla yüke maruz kalabilecek olan tasarımların simülasyonunun yapılmasına da olanak sağlamaktadır.

Autocad Çizim Programının Kullanımı

Bu program, kullanan insanlara esnekleşebilen ve özelleştirilebilen bir çizim imkanları sunmakla beraber simülasyonlar yapılmasına da fayda sağlamaktadır. Daha önceden farklı farklı abone olunan sektörel CAD programları bir çatı altında toplandı. Kullanıcılara sunduğu özelleştirilebilen araç setleriyle mühendislik, grafik tasarım, mekanik, inşaat, elektrik ve tesisat gibi alanlardaki özel tasarım ihtiyaçlarına cevap verebilen PC destekli tasarım programı haline geldi. CAD programının dosyası, resim formatlarında çok sıkça kullanılabilen DWG’dir. Ve bu yazılım tarafından geliştirilen DXF uzantılı dosyalar sayesinde, yapılan iki boyutlu ve üç boyutlu çizimler başka tasarım yazılımları ile birleştirilerek olarak kullanılabilmektedir.

Autocad Program Komutları

Bu tasarım programında tasarımlarınızı çizerken, zamandan da insan gücünden de tasarruf etmek ve yazılımı daha iyi kullanabilmek için özel komutları insanlar için çok değerlidir. Bu şekilde PC kullanılarak tasarım hızımızı arttırabiliriz.

Bilinmesi Gereken AutoCAD Fonksiyonel Tuşları:

F1: AutoCad programı yardım seçeneği.

F2: Kullanıcıların kullandığı komutları, komut satırında görüntülemektedir.

F3: OSNAP komutunu açabilir ve kapatabilir.

F5: İzometrikizdüşüm arası geçişleri sağlar.

F6: Kordinat görüntüsünü açabilir ya da kapatabilir.

F7: Grid görünümünü açabilir ya da kapatabilir.

F8: Ortho fonksiyonunu açabilir ya da kapatabilir.

F9: Snap komutunu açabilir ya da kapatabilir.

F10: Polor komutunu açabilir ya da kapatabilir.

F11: Obje yakalama izlemeyi açabilir ya da kapatabilir.

Autocad öğrenmek için Autocad ile Bilgisayar Destekli Modelleme programına katılabilirsiniz. Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/microsoft-powerpoint-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.